40 سال کشورم درگیر تحریم های غیرانسانی است، در شرایط کرونا معضل دارو داریم چون تحریم آمریکاست

به گزارش ارانیوز، کارگردان فیلم خورشید گفت: ما 40 سال است که تحت تحریم آمریکاییم. همین الان در این شرایط کرونا که همه درگیرند و درد مشترک جهانی است از معضلات ما دارو است؛ زیرا توسط آمریکا تحریم شده ایم. مردم ما سال ها است که با این تحریم ها زندگی می کنند.

40 سال کشورم درگیر تحریم های غیرانسانی است، در شرایط کرونا معضل دارو داریم چون تحریم آمریکاست

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، مجید مجیدی در نشست خبری فیلم خورشید در جشنواره فیلم ونیز حاضر شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

مجیدی در ابتدا درباره بازی با بچه ها که امری سخت است بیان نمود: کار کردن با بچه ها برای من سابقه طولانی دارد از کارهایی ماند بچه های آسمان گرفته تا باران با بچه ها کار کردم و تجربه خوبی دارم و همیشه سخت ترین بخش این است که بتوانی درست انتخاب بکنی و بازی بگیری و برای من این مهم بود که بچه هایی را انتخاب بکنیم که از میان کوچه ها باشد و در نهایت از میان تعداد زیادی به این تعداد بچه ها رسیدیم که در فیلم بازی کردند. از سخت ترین نقش های بازی نقش علی بود و متأسفانه به دلیل ابتلای کرونا نتوانست در اینجا حاضر شود.

این بچه ها به دلیل چلنجی که با کار و زندگی دارند خارق العاده اند و استعدادهای زیادی دارند.

کار فیلم کار سختی است اما این بچه ها به دلیل شرایطی که دارند خصوصا به خاطر کارهای سختی که دارند سختی در زندگی آنها به کار ما آمد مانند خود شمیلا که از 7 سالگی کار کرده است. اینها بچه هایی هستند که کار کردند و درس خواندند و سخت کوش بودند و برای من قابل تقدیرند امیدوارم این فیلم کمک بکند تا جهت آنان نه تنها در ایران بلکه در کل جهان تغییر بکند.

وی در ادامه درباره چرایی تعداد بسیار زیاد بچه ها کار در جهان در پاسخ به یک خبرنگار گفت: این واقعیتی تلخ است که وجود دارد که به نظر من تعداد آنها بسیار بیشتر از آمار اعلامی است. متأسفانه شرایط اقتصادی در جهان باعث شده که کشورهای ضعیف ضعیف تر بشوند و سفره های آنان کوچک تر بشود و باعث بشود که بچه ها وارد عرصه کار بشوند چیزی که امر بسیار تلخی است. بچه های سرمایه های هر ملتیند که متأسفانه محروم می شوند. شمیلا از مهاجران افغانستان است که در کشورما زیادند. خود جنگ ها نیز در این امر دخیلند مانند افغانستان که سال ها جنگ افروزی را در آنجا تجربه کرد.

الان در سوریه چه فجایعی است یا در یمن و کشورهایی که با جنگ روبرواند که بیشترین آسیب آنان را به خود گرفتار کرده است.

شمیلا بازیگر نوجوان فیلم درباره بازی خود در فیلم و تجربه ای که می تواند برای او باز کند بیان نمود: از این فیلم و همینطور از استاد مجیدی چیزهای زیادی یاد گرفتم که از او تشکر می کنم. من در ایران به دنیا آمد و در مدرسه صبح رویش درس می خواندم و ایشان آنجا من را برای بازی انتخاب کردند. من از 5 سالگی کار می کنم و الان 11 سال دارم.

جواد عزتی بازیگر فیلم نیز در ادامه درباره تجربه حضور خود در این فیلم بیان نمود که از اینکه در این فیلم بازی می کنم افتخار می کنم. آثار استاد مجیدی رمان گونه و برای من جذاب است. مقوله بچه ها کار چیزی نیست که آن را ندیده باشیم و آشنا نباشیم. در مورد خودم و ارتباط با بچه ها سال ها قبل برای بچه ها تئاتر کار می کردم و ارتباطم با آنها خوب بود. بچه ها نیز بسیار در این فیلم نازنین و باهوش بودند چیزی که فیلم به آن اشاره می کند این است که از نظر اقتصادی شاید ما نتوانیم این معضل را ریشه کن بکنیم اما چیزی که می توان به آن پرداخت فقر فرهنگی است و اینکه بچه ها خودشان را بشناسند و بدانند چگونه در مقاطع مختلف سنی زندگی بکنند.

در ادامه مجیدی درباره برخورد سیاسی با فیلم به علت پرداخت به مسائل جامعه بیان نمود: این مسأله جهانی است و مختص کشور خاص نیست و بستر جهانی است. آسیب های کشورهای خاورمیانه به خاطر این جنگ افروزی ها بسیار تأثیر بدی بر این موضوع گذاشه است. ما 40 سال است که تحت تحریم آمریکاییم. همین الان در این شرایط کرونا که همه درگیرند و درد مشترک جهانی است از معضلات ما دارو است؛ زیرا توسط آمریکا تحریم شده ایم. مردم ما سال ها است که با این تحریم ها دارند زندگی می کنند. کشورهای همسایه نیز با جنگ و داعش روبرو بودند و در نهایت با منطقه ای روبرو هستیم که پر از بحران است. در نتیجه آسیب ها به بچه ها و خانواده های فقیر بیشتر وارد می شود.

وی ادامه داد در افغانستان می دانیم که جمعیتی از مردم آن به دلیل مرز بزرگ مشترک به صورت غیرقانونی وارد می شوند آمار 3 میلیون می گوید اما به نظر من بسیار بیشتر از این است. مهاجرین عراقی و پاکستانی نیز در ایرانند که در مجموع این کشور را بسیار آسیب پذیر کرده است.

نکته دیگر این است که مسئولیت هایی در جوامع وجود دارد که فراتر از دولت ها است من در این فیلم تنها مسأله ام حکومت و دولت نیست بلکه مردم باید آن را به عنوان مسئولیت اجتماعی قبول کنند. جامعه مانند خانواده است و زمانی که خانواده آسیب ببیند جامعه آسیب دیده است. مسئولیت پذیری چیزی است که مردم باید آن را بپذیرند و به کمک همدیگر بیایند و آن را به عنوان بحران خانوادگی ببینند.

طرحی که در این قصه است نشان می دهد که بچه ها باید کار بکنند اما در کنار کار باید درس بخوانند و در مدرسه حاضر باشند. این ایده که در این فیلم هست توسط یک خیریه خوشبختانه ایجاد شد و بچه هایی که امکان درس خواندن نداشتند درس می خوانند. شمیلا نیز هویت نداشت و برای آمدنش به ایران دچار مسائلی بود که با کمک تهیه کننده فیلم آقای بنان این امر میسر شد.

بنابراین مشاکرت مردمی می تواند کمک های بزرگی به این خانواده بکند که به کمک این بچه ها بیایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 904

به "40 سال کشورم درگیر تحریم های غیرانسانی است، در شرایط کرونا معضل دارو داریم چون تحریم آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 سال کشورم درگیر تحریم های غیرانسانی است، در شرایط کرونا معضل دارو داریم چون تحریم آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید