در آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن چه گذشت؟، جوبایدن: هر کشوری که در انتخابات آمریکا دخالت کند هزینه اش را خواهد داد

به گزارش ارانیوز، ترامپ به جو بایدن: این آقا 47 سال است در سیاست است و من فقط چهار سال است رییس جمهورم.

در آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن چه گذشت؟، جوبایدن: هر کشوری که در انتخابات آمریکا دخالت کند هزینه اش را خواهد داد

دومین و آخرین مناظره پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات و معاون باراک اوباما، روز پنج شنبه 22 اکتبر در دانشگاه بلمونت شهر نشویل برگزار گردید.

به گزارش یورونیوز، مجری این مناظره کریستن ولکر، از شبکه ان بی سی درباره موضوعاتی نظیر مقابله با ویروس کرونا، مسائل مربوط به خانواده آمریکایی، تغییرات اقلیمی، مساله تبعیض نژادی و امنیت ملی را با دو نامزد این انتخابات بیان کرد.

تفاوت این مناظره با اولین مناظره دو نامزد انتخاباتی، خویشتنداری بیشتر دو نامزد، پاسخگویی به سوالات و اجرای منظم تر برنامه بود و استفاده از دکمه قطع میکروفن نامزدها به ندرت رخ داد.

مهم ترین اختلاف نظر دو طرف این مناظره در موضوعات بازگشایی اقتصادی در پی محدودیت های کرونا، سیستم خدمات درمانی و تامین اجتماعی و همچنین مقابله با تغییرات اقلیمی بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها در طول مناظره سعی کرد به ماجرای هانتر بایدن و ایمیل های افشا شده توسط یکی از نشریات را به میان بکشد و جو بایدن بارها با رد این اتهامات، این موضوع را دسیسه روسیه خواند.

ویروس کرونا؛ بایدن: کسی که مسئول این همه جان از دست رفته است نباید رئیس جمهور باقی بماند

دونالد ترامپ در پاسخ به سوال درباره شیوع ویروس کرونا و شدت دریافت آمار مبتلایان در بسیاری از ایالت ها با اشاره به موفقیت اقدامات دولت و کسب نتیجه ای بهتر نسبت به پیش بینی های تعداد قربانیان گفت که واکسنی در حال آماده شدن است که بزودی فراوری و به دست مردم می رسد.

وی همچنین گفت که در زمان ابتلا به بیماری کووید 19، این واکسن را به خود او تزریق نموده اند و حال او را بهتر نموده است. این در حالی است که به گفته تیم پزشکان آقای ترامپ آنچه رئیس جمهور آمریکا در فرآیند ابتلا دریافت کرد، دارویی برای درمان کرونا بوده است.

جو بایدن در پاسخ با مسئول خواندن دولت ترامپ در مرگ بیش از 220 هزار آمریکایی با اشاره به سخنان رئیس جمهور آمریکا در قبول نکردن مسئولیت در قبال شیوع این ویروس گفت: شخصی که مسئول این همه جان از دست رفته است نباید رئیس جمهور آمریکا باقی بماند. وی سپس رو به مخاطبان به آنها توصیه کرد که پوشیدن ماسک را فراموش ننمایند.

کریستن ولکر، مجری برنامه در ادامه درباره درمان و واکسن از دونالد ترامپ سوال پرسید و سخنان او درباره ارائه واکسن در چند هفته آینده را بر مبنای نظر کارشناسان دولت به چالش کشید. دونالد ترامپ با پذیرش زمان بر بودن فرآیند فراوری واکسن کرونا گفت که با یاری نهادهای مختلف باید در کوتاهترین زمان واکسن را به دست مردم رساند.

دونالد ترامپ در ادامه با ضعیف خواندن اقدامات جو بایدن به عنوان معاون اوباما در زمان شیوع بیماری آنفولانزای نوع آ، گفت که اگر وی در دوران شیوع کرونا رئیس جمهور بود تعداد قربانیان به 700 هزار نفر می رسید.

جو بایدن نیز در پاسخ به وعده های دونالد ترامپ برای محو شدن ویروس کرونا تا عید پاک و سوال عجیب او از متخصصان مقابله با بیماری کووید 19 درباره تزریق مایع سفیدنماینده برای درمان کرونا اشاره نمود و گفت: این آدمی هست که گفت در تابستان بر بحران کرونا غلبه خواهیم کرد و الان یک زمستان تاریک را داریم؛ او هیچ برنامه ای ندارد. نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سخنان دونالد ترامپ مبنی بر اینکه ما یاد می گیریم چگونه با کرونا زندگی کنیم، گفت: داریم یاد می گیریم چگونه با کرونا بمیریم.

سوال بعدی مجری مناظره درباره بازگشایی اقتصادی پس از محدودیت های کرونایی بود. دونالد ترامپ ضمن تاکید بر لزوم بازگشایی کسب وکارها با اشاره به اینکه شهر نیویورک به دلیل قرنطینه تبدیل به شهر ارواح شده است، ضمن اشاره به ضرر و زیان اقتصادی تجارت ها و خطر ورشکستگی آنها گفت: جو تو نمی توانی این کار را با مردم بکنی وی در بخش دیگری ازماظره گفت: بایدن پول زیادی دارد و می تواند خودش را از ترس کرونا در زیرزمین پنهان کند.

جو بایدن در پاسخ گفت که نباید در مقابله با کرونا، ایالت ها را به جمهوریخواه و دموکرات تقسیم کرد. وی همچنین به موفقیت نیویورک در کم کردن انحنای نمودار آمار مبتلایان اشاره نمود و اجرای تست کرونا را راهکار مقابله با بیماری کووید 19 دانست. وی همچنین خطاب به ترامپ گفت: تو بجای گلف بازی باید با پلوسی جلسه می گذاشتی؛ اوضاع فعلی کرونا حاصل مدیریت توست.

ترامپ خطاب به بایدن: تو از وال استریت پول می گیری من به پول آنها نیازی ندارم

دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بخشی از مناظره درباره ارتباط با وال استریت و شرکت های عظیم آمریکایی یکدیگر را به چالش کشیدند.

جو بایدن، رقیب انتخاباتی خود را به کسب سود در زمان بحران اقتصادی ناشی از کرونا متهم کرد و گفت که ترامپ از ژانویه از خطر کرونا مطلع بود اما به مردم آمریکا اطلاعات درست ارائه نداد و در عوض افرادی از طرف او به وال استریت هشدار دادند که رکودی در راه است.

دونالد ترامپ در پاسخ گفت: تو کسی هستی که این همه پول از وال استریت دریافت می کنی. من پولی نمی گیرم. تو پول زیادی از آنها جمع کردی و هر بار که پولی می آید معامله ای هم صورت می گیرد.

امنیت انتخابات و دخالت ایران و روسیه در انتخابات؛ بایدن: هر کشوری که در انتخابات آمریکا دخالت کند هزینه اش را خواهد داد.

سوال دوم این مناظره درباره دخالت بعضی کشورها در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بود. با وجود اینکه در انتخابات سال 2016 بیشتر اتهام ها متوجه روسیه بود، در چند روز اخیر پای ایران نیز به موضوع دخالت در انتخابات آمریکا باز شده است.

جان رتکلیف، مدیر ارشد دستگاه ناظر بر اطلاعات ملی آمریکا چهارشنبه شب در جریان یک کنفرانس خبری با طرح این ادعا گفت: ایران و روسیه به اطلاعات شخصی بعضی رای دهندگان آمریکایی دسترسی پیدا نموده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در جهت اعمال نفوذ در این انتخابات اقدام نموده اند.

ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا؛ تهران سفیر سوییس را به وزارت خارجه احضار کرد

جو بایدن در پاسخ به سوال مجری مناظره درباره واکنش به دخالت کشورهایی نظیر ایران و روسیه در انتخابات ایالات متحده گفتش: هر کشوری که در انتخابات آمریکا دخالت کند هزینه اش را خواهد داد. آنها در حاکمیت ملی آمریکا دخالت کردند. چه روسیه چه چین و چه ایران.

وی در ادامه این سوال را بیان کرد که چرا دونالد ترامپ درباره دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 واکنشی به ولادیمیر پوتین نشان نداده است. آقای بایدن با اشاره غیرمستقیم به موضوع رسوایی ایمیل های هانتر بایدن گفت: چرا رفیق او رودی جولیانی اطلاعات غلطی را که روسیه به او می دهد منتشر می نماید. من نمی فهمم چرا این رییس جمهور نمی خواهد با پوتین روبرو گردد.

ایمیل هایی که منتشر شده نشان می دهد خانواده تو به وسیله ارتباط با روسیه مثل جاروبرقی پول پارو کردند. شرح بدهید چرا خانواده شما از شهردار مسکو چنین پولی گرفته است

ترامپ در پاسخ جو بایدن و خانوده اش را به دریافت 3.5 میلیون دلار از روسیه متهم کرد

وی همچنین با اشاره به مصاحبه جان رتکلیف درباره دخالت ایران و روسیه در انتخابات گفت: هیچکس از من با روسیه سخت گیرتر نبوده است در زمینه تحریم ها. اما اینها (دموکرات ها) چه کار کردند آنها به اوکراین سلاح فروختند.

ترامپ به موضوع پسر آقای بایدن اشاره نمود و گفت: ایمیل هایی که منتشر شده نشان می دهد خانواده تو به وسیله ارتباط با روسیه مثل جاروبرقی پول پارو کردند. شرح بدهید چرا خانواده شما از شهردار مسکو چنین پولی گرفته است؟

نامزد دموکرات ها در پاسخ به گزارش نیویورک تایمز درباره حساب بانکی دونالد ترامپ در چین گفت: من یک پنی از خارجی ها نگرفتم اما ما فهمیدیم که این رئیس جمهور پول زیادی در یک حساب بانکی در چین دارد.

توییتر و فیسبوک گزارش جنجالی درباره بایدن را محدود کردند؛ ترامپ واکنش نشان داد

جو بایدن خطاب به آقای ترامپ گفت: چین و روسیه دارند به تو پول می دهند و چرا این همه سال اظهارنامه اقتصادیاتی منتشر نکردی؟

دونالد ترامپ در پاسخ گفت: من ده ها میلیون دلار اقتصادیات دادم. و بزودی اسناد آن را منتشر می کنم. من از چین و اوکراین پول نمی گیرم و تو هستی که از آنها پول می گیری. قضیه این پول ها چیست جو؟

چهار سال است که او همین حرف را می زند و می گوید اسناد اقتصادیاتی را منتشر می کنم. حقیقت این است که تو اقتصادیات نمی دهی یا انقدر کم است که نمی خواهی کسی آن را ببینید و حتی گفته ای که من باهوشم و تاجرم و طبیعی است که نخواهم اقتصادیات بدهم

جو بایدن در پاسخ گفت: چهار سال است که او همین حرف را می زند و می گوید اسناد اقتصادیاتی را منتشر می کنم. حقیقت این است که تو اقتصادیات نمی دهی یا انقدر کم است که نمی خواهی کسی آن را ببینید و حتی گفته ای که من باهوشم و تاجرم و طبیعی است که نخواهم اقتصادیات بدهم.

زمانی که مجری درباره فعالیت های هانتر، پسر آقای بایدن در روسیه و چین پرسید، نامزد دموکرات ها پاسخ داد: پسر من در هیات مدیره یک شرکتی بود و این به من ارتباطی نداشته است. کسی در موضوع اوکراین آبروی خود را به خطر انداخت دونالد ترامپ بود که این کشور را تحت فشار قرار داد تا علیه من مدرک جور کند.

نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نیز در پاسخ به سوال مجری مناظره درباره حساب بانکی در چین گفت: من یک تاجر هستم و واضح است که در چین حساب داشته باشم. و این حساب برای قبل از ریاست جمهوری من بود و بعد بسته شد، برعکس بایدن که پسر و برادرش پس از معاون شدن او پول درآوردند.

جو بایدن در بخش دیگری از مناظره با مطرح شدن مکرر اتهامات درباره خانواده اش گفت: اینکه ترامپ این مزخرفات را می گوید دلیل دارد و آن این است که نمی خواهد به مسائل اصلی بپردازد. وی خطاب به مردم گفت: او نمی خواهد درباره شرایط اقتصادی و سفره خالی شما حرف بزند.

ترامپ: رابطه خوبی با کیم جونگ اون داریم؛ بایدن: ما با هیتلر هم پیش از جنگ رابطه خوبی داشتیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در واسخ به سوال مجری مناظره درباره انتقادها به سیاست خارجی دولت او در برخورد با کره شاقتصادی شرح داد: وقتی که من با اوباما دیدار کردم او به من گفت عظیمترین مشکل ما کره شاقتصادی است و ممکن است با آنها وارد جنگ شویم. اما من ارتباط خاصی با کیم دارم. و جنگی روی نداد.

جو بایدن نیز در پاسخ به سوال مجری درباره اینکه در صورت رئیس جمهور شدت آیا با رهبر کره شاقتصادی دیدار خواهید کرد؟ گفت: تنها به شرطی با کیم دیدار می کنم که ظرفیت هسته ای خود را کاهش دهد. وی پیش تر در این مناظره ضمن انتقاد از ترامپ برای گرم دریافت با رهبران اقتدارگرا و برخورد سرد با شرکای دیرینه آمریکا گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات چین را به رعایت قوانین بین المللی وامی دارد.

آقای بایدن از آقای ترامپ انتقاد کرد که با رهبران اقتدارگرا گرم می گیرد اما با متحدان آمریکا برخورد سردی دارد.

در بخشی از مناظره زمانی که دونالد ترامپ گفت: ما با کیم (رهبر کره شاقتصادی) رابطه خوبی داریم و همین خیلی مهم است، جو بایدن پاسخ داد: ما با هیتلر هم پیش از جنگ رابطه خوبی داشتیم.

بایدن با انتقاد شدید از تمایل ترامپ به دیدار با رهبر کره شاقتصادی گفت: او کره شاقتصادی را دارای مشروعیت جلوه داد. از او (کیم جونگ اون) به عنوان رفیق خوبش یاد می نماید. درباره شرایط خوب رابطه ما با کسی حرف می زند که یک اراذل و اوباش است.

اقتصاد خانواده آمریکایی و بیمه اوباکر؛ بایدن به دنبال خدمات درمانی سوسیالیستی است

مجری مناظره درباره لغو بیمه مراقبت مقرون به صرفه اوباما کر و این مضوع که در پی لغو آن احتمالا 20 میلیون نفر بیمه تامین اجتماعی خود را از دست می دهند سوال پرسید.

ترامپ در پاسخ گفت که دولت او بدترین بخش اوباماکر که شامل جریمه بیمه شدگان می شد را حذف نموده است. وی بیمه اوباماکر را افتضاح خواند و گفت که در آینده سیستم خدمات درمانی بهتری را ارائه خواهد نمود که بر خلاف آنچه درباره طرح او می گویند، بیماران دارای سابقه بیماری زمینه ای را نیز پشتیبانی کند.

وی طرح تامین اجتماعی جو بایدن را سوسیالیستی خواند و اضافه نمود که نامزد دموکرات ها می خواهد بیمه های خصوصی را حذف کند.

بایدن در پاسخ ادعای ترامپ درباره حذف بیمه های خصوصی را رد کرد و گفت: اتفاقا تفاوت من با دیگر نامزدهای دموکرات در مساله حفظ بیمه خصوصی بود.

این آقا 47 سال است در سیاست است و من فقط چهار سال است رییس جمهورم

وی اضافه نمود: ترامپ چهار سال است می گوید برنامه جایگزین برای اوباماکر ارائه می کنم اما هنوز هیچ کاری انجام نداده است. از نظر من بیمه درمانی یک حق است نه مزیت.

دونالد ترامپ نیز در پاسخ گفت: این آقا 47 سال است در سیاست است و من فقط چهار سال است رییس جمهورم.

با اصرار ترامپ بر سوسیالیستی بودن طرح بیمه خدمات اجتماعی جو بایدن، نامزدها دموکرات ها گفت: این آقا گیج شده و نمی داند حتی با چه کسی رقابت می نماید من سندرز و بقیه نامزدهای دموکرات را شکست دادم و نظرم در خصوص بیمه با آنها متفاوت بود.

آقای بایدن در بخش دیگری گفت: او مدام به موفقیت بازار بورس اشاره می نماید. در حالیکه مردم عادی با بازار بورس زندگی نمی نمایند. وی اضافه نمود که برای ترامپ میلیادرها مهم هستند و نه مردم عادی.

بایدن: جدا کردن بچه ها از مادرهایشان در مرز، آبروی آمریکا را در دنیا برد ترامپ: قفس های بچه ها را ما نساختیم شما ساختید.

سیاست مهاجرتی موضوع دیگری بود که در این مناظره مطرح شد

زمانی که مجری برنامه از دونالد ترامپ درباره جدا کردن فرزندان از مادرایشان در مرز مکزیک پرسید، رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد: این بچه ها را قاچاقچی ها به اینجا می آورند و ما جلوی آنها را گرفتیم. قفس هایی را که بچه ها را در آنها می گذاشتند من نساختم و در سال 2004 زمانی که بایدن معاون رییس جمهور بود ساخته شد. این بچه ها خیلی هاشان تنها توسط قاجاقچی می آیند.

جو بایدن در واکنش به این سخنان دونالد ترامپ گفت: این بچه ها با پدر مادرها می آیند و دولت او آنها را از هم جدا کردند و آبروی ما را در زمینه حقوق بشر در دنیا بردند. وی اضافه نمود که پدر مادر500 کودکی که در مرز از خانواده هایشان جدا شده اند را اکنون دولت نمی تواند پیدا کند و این کار مجرمانه است.

دونالد ترامپ در پاسخ دولت اوباما را به ساختن قفس هایی متهم کرد که بچه ها پناهجو را در مرز با مکزیک در داخل آنها نگهداری می کردند.

بایدن پاسخ داد که دولت ترامپ می خواهد بچه ها مهاجران را که غیرقانونی می داند اما سالها در این کشور زدگی نموده اند را به کشورهای والدینشان بازگرداند در حالیکه آنها اصلا آن کشور ها را در زندگی خود ندیده اند. وی اضافه نمود: بسیاری از این افراد در این کشور خدمت نموده اند و ما به این افراد مدیون هستیم.

ترامپ: نامزد انتخابات شدم زیرا تو و اوباما ناکارآمد بودید

زمانی که جو بایدن خطاب به مردم گفت: شما من و او را می شناسید و می دانید که چه کسی راستگو و چه کسی دروغگو است، ترامپ پاسخ داد: اگر مساله چین و اوکراین درست باشد تو سیاستمدار فاسد هستی. وی اضافه نمود: من نامزد انتخابات شدم زیرا تو و اوباما ناکارآمد بودید.

مجری برنامه همچنین از دونالد ترامپ درباره اظهاراتش در خطرناک خواند جنبش جان سیاهان ارزش دارد پرسید. وی در پاسخ گفت: من با این جنبش اولین بار وقتی آشنا شدم که در تظاهراتشان پلیس را خوک می خواندند. اما من کم ترین نژادپرست در این سالن هستم.

او فردی است که به روی آتش نژادپرستی نفت می ریزد. او کسی است که به شبه نظامیان نژادپرست می گوید دست نگه دارید و آماده باشید

جو بایدن در واکنش گفت: او فردی است که به روی آتش نژادپرستی نفت می ریزد. او کسی است که به شبه نظامیان نژادپرست می گوید دست نگه دارید و آماده باشید.

مجری برنامه همچنین از جو بایدن درباره قانونی پرسید وی در تصویب آن نقش داشت. به سبب این قانون تعداد زیادی از رنگین پوستان در دهه 80 و 90 میلادی بازداشت شده و خانواده های آنها هنوز از عواقب آن رها نشده اند.

بایدن در پاسخ گفت: طرحی که در دهه 80 و 90 برای مواد مخدر تصویب شد یک اشتباه بود برای همین است که من می گویم نباید شخصی را برای مصرف مواد مخدر به زندان ببریم و باید آنها را به جایی بفرستیم که بتوانند یاری دریافت نمایند.

دونالد ترامپ در واکنش گفت:تو فقط حرف میزنی جو! چرا در هشت سال دولت اوباما این کار را نکردی. ده ها هزار سیاهپوست را به زندان انداختی و حالا می خواهی جبران کنی؟

بایدن پاسخ داد: زیرا در آن موقع کنگره دست جمهوریخواهان بود.

تغییرات اقلیمی: ترامپ: آب و هوای ما بسیار تمیز و خوب است؛

بایدن: تغییرات اقلیم خطری برای موجودیت بشر است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در پاسخ به سوال مجری مناظره درباره تغییرات اقلیمی و خطرناک خواندن اقدامات مقابله ای با آن برای اقتصاد کشور گفت: ما طرح درخت کاری داریم. ما بهترین آمار کاهش کربن را داریم. ببینید هند و روسیه چگونه است و چقدر هوای کشور آنها کثیف است. پیمان پاریس برای ما ضرر داشت و ناعدلانه بود زیرا میلیاردها دلار باید پرداخت می کردیم اما چین و روسیه کاری انجام نمی داند. آب و هوای ما بسیار تمیز و خوب است.

جو بایدن در ارتباط با این موضوع، تغییرات اقلیمی را مهمترین خطر در کمین بشریت خواند و گفت: دانشمندان می گویند ما وقت زیادی نداریم. اما 4 سال در دوره این آقا تمام اقدامات پیشگیرانه حذف شد. من طرحی دارم که شغل های جدید ایجاد می نماید و در راستای مبارزه با تغییرات اقلیمی است. حتی وال استریت هم اظهار داشت که طرح من شغل های بیشتری نسبت به طرح ترامپ ایجاد می نماید.

ترامپ در پاسخ گفت: با برنامه این آدم هزاران خانواده متضرر می شوند. طرح این را الکساندریا اکتویا کورتز نوشته و صد تریلینون دلار هزینه دارد. اینها می خواهند ساختمان ها را از بین ببرند تا با محیط زیست سازگار گردد. این برنامه را آدم های باهوش ننوشتند.

بایدن پاسخ داد: من نمی دانم این عددها را از کجا می اورد. طرح من توسط گروه های زیست محیطی و کارگری مورد تایید قرار گرفته زیرا آینده بهتری را برای ما ایجاد می نماید.

جو بایدن با تاکید بر گذار از نفت به عنوان منبع انرژی و سرما یه گذاری بر انرژی های جایگزین گفت: نفت آلاینده است و باید در طول زمان با انرژی های تجدیدپذیر و پاک جایگزین گردد.

در سرانجام این مناظره، مجری از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواست تا تصور نمایند که در انتخابات پیروز شدند و پیغام روز تحلیف خود را به عنوان رهبر آمریکا به افرادی که به آنها رای نداده اند در همین جلسه مناظره اعلام نمایند.

دونالد ترامپ در پاسخ گفت که باید شرایط کشور را بهتر کنیم. او سپس به جو بایدن اشاره نمود و گفت: اما این فرد می خواهد اقتصادیات های شما را زیاد کند.

جو بایدن رو به مخاطبان گفت: من رییس جمهوری شما هستم حتی اگر شما به من رای نداده باشید. من رئیس جمهور همه آمریکا خواهم بود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 981

به "در آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن چه گذشت؟، جوبایدن: هر کشوری که در انتخابات آمریکا دخالت کند هزینه اش را خواهد داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن چه گذشت؟، جوبایدن: هر کشوری که در انتخابات آمریکا دخالت کند هزینه اش را خواهد داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید