راهنمای سفر به روسیه، کشوری سردسیر و مملو از جاذبه های بی بدیل

به گزارش ارانیوز، اگر با گردشگران جهان مصاحبه کنید، اکثر آن ها یا به روسیه رفته اند یا به دنبال فرصتی برای سفر به این کشور پر از جاذبه هستند. روسیه کشوری است که در هر نقطه از آن می توان جاذبه های بسیاری پیدا کرد که برای گردشگران جذابیت بسیاری دارند. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، در ادامه مطلب راهنمای سفر به روسیه با ما همراه شوید تا علاوه بر هزینه های سفر به روسیه، شما را با جاهای دیدنی روسیه نیز آشنا کنیم که قطعا بی نظیر هستند.

راهنمای سفر به روسیه، کشوری سردسیر و مملو از جاذبه های بی بدیل

معرفی

پهناورترین کشور دنیا با 17075400 کیلومتر مربع مساحت، روسیه است. این کشور در قسمت شمالی اوراسیا واقع شده و اطراف آن دریاهای خزر، بالتیک، سیاه و همچنین اقیانوس های منجمد شمالی و آرام شمالی نهاده شده اند. به دلیل وسعت بسیار زیاد این کشور، همسایه های آن به 14 کشور می رسند که این کشورها با روسیه مرز زمینی دارند. در روسیه از شرق تا غرب 9 ساعت اختلاف زمانی وجود دارد. منطقه بسیار وسیعی از این کشور خالی از سکنه بوده و در آن به دلیل سرمای بیش از حد کشاورزی صورت نمی گیرد. پایتخت کشور روسیه، مسکو بوده و در قسمت اروپایی این کشور واقع شد. روسیه کشوری است که در آن جاذبه های مختلف و فرهنگ های متفاوتی یافت می شوند و به همین دلیل در طول سال گردشگران بسیاری از سراسر دنیا به آن سفر می نمایند. جاهای دیدنی روسیه آنقدر متفاوت بوده که هر فردی را با هر سلیقه راضی نگاه می دارند.

آب و هوای روسیه

با توجه به آنکه روسیه کشور بسیار بزرگی است، آب و هوای مشخصی نمی توان در موردش نمی توان تعریف کرد، فقط به طور کلی می توان گفت که زمستان ها بسیار سرد و تابستان ها بسیار گرم هست. براساس راهنمای سفر به روسیه توجه داشته باشید که در این کشور دمای هوا به منفی 30 درجه نیز می رسد و برف های بسیار شدید در آن می بارد. قسمت های جنوب شرقی و جنوبی این کشور آب و هوای خشک تری داشته و در قسمت های غربی بارش باران نسبت به دیگر مناطق بیشتر است. در قسمت های مرکزی و شمالی اروپایی این کشور هم تابستان ها بسیار گرم و آفتابی و همچنین خشک بوده و زمستان ها شاهد بارش برف و سرمای بسیاری هستیم.

چه زمانی به روسیه سفر کنیم؟

بهترین فصل از سال برای سفر به روسیه، تابستان است، در این فصل از سال دمای هوا مناسب بوده و طبیعت بسیار زیبایی را خواهید دید. در فصل تابستان گردشگران بسیاری به این شهر سفر می نمایند و به همین دلیل رزرو هتل یا اقامتگاه را باید زودتر انجام داد. طبیعی است که قیمت ها و هزینه ها در این فصل از سال بالاتر خواهند بود. در همین فصل در شهر سن پترزبورگ، پدیده ای به نام شب سفید وجود دارد که در آن آسمان تاریک نمی گردد و روشن باقی می ماند که در نوع خود جاذبه جالبی به حساب می آید. بعد از تابستان می توانید در فصل پائیز که بین ماه های سپتامبر تا اکتبر است، سفر کنید. در فصل پائیز تعداد گردشگران کمتر شده و رزرو اقامتگاه راحت تر خواهد بود. بسیاری از گردشگران هستند که به دنبال مناظر برفی و زمستانی اند و به همین دلیل سفر در فصل زمستان برای آن ها جذاب خواهد بود.

نکاتی برای سفر به روسیه

براساس راهنمای سفر به روسیه باید بدانید که اختلاف ساعت مسکو و تهران حدود یک ساعت و نیم است. در روسیه مردم به زبان روسی صحبت می نمایند، اما در کنار این زبان 30 زبان دیگر نیز به طور رسمی شناخته شده که در مناطق مختلف صحبت می شوند. روبل یا RUB واحد پولی است که مردم از آن استفاده می نمایند. جهت رانندگی در کل کشور از سمت راست بوده و کد تلفن این کشور 007 است. برای تماس با پلیس، آتش نشانی و آمبولانس باید به ترتیب 102، 101 و 103 را شماره گیری کنید و شماره اضطراری عمومی نیز 112 است. در راهنمای سفر به روسیه توجه داشته باشید که برق آن 50 هرتز و 220 ولت بوده و از دو شاخه های نوع F و C استفاده می گردد. همچنین، با توجه به وسعت بسیار زیاد این کشور و توریستی بودن آن، فرودگاه های بین المللی بسیارند.

هزینه های سفر به روسیه

غذا

رستوران های رده متوسط معمولا غذاهایی بین 500 تا 1000 روبل را ارائه می دهند و در رستوران های رده بالا هزینه هر وعده به 2000 روبل و یا حتی بیشتر می رسد. اگر بخواهید غذاهای محلی میل کنید، می توانید به اغذیه فروشی های موجود در خیابان ها یا کافه ها بروید که معمولا مبلغ 200 تا 500 روبل از شما در بین هزینه های سفر به روسیه دریافت می نمایند. اگر امکان آشپزی وجود داشته باشد، می توانید مواد غذایی را خریداری کنید و خودتان آشپزی کنید، چنین کاری باعث کاهش هزینه های سفر به روسیه می گردد.

اقامت

با توجه به آنکه چه نوع اقامتگاهی را انتخاب می کنید، هزینه های سفر به روسیه متفاوت خواهند بود. برای اقامت در اتاق های اشتراکی هاستل باید بین 700 تا 800 روبل هزینه کنید. در هتل های متوسط این میزان هزینه به 2000 تا 3000 روبل و در هتل های رده بالا به 5000 روبل می رسد.

حمل و نقل

به طور کلی می توان هزینه حمل و نقل را در بین هزینه های سفر به روسیه به 3 دسته کم هزینه، متوسط و هزینه بالا تقسیم کرد که به ترتیب هزینه های آن ها 1500، 1500 تا 4000 و بیشتر از 4000 روبل در یک روز است. اگر بخواهید از تاکسی بهره ببرید، معمولا بین 200 تا 300 روبل در مرکز شهر از شما دریافت می نمایند. بلیت اتوبوس و مترو برای هر نفر 30 روبل است. برای سفر بین مسکو و سن پترزبورگ می توانید از قطار بهره ببرید که بلیت آن تقریبا 6000 روبل است. برای سفر بین شهرهای روسیه، قطار گزینه مناسبی برای صرفه جویی در هزینه های سفر به روسیه بوده، به خصوص اگر از قبل بلیت آن را رزرو نموده باشید.

غذا و خوراکی در روسیه

روسیه به دلیل وسعت بسیار زیادی که دارد، از تنوع غذایی بسیاری برخوردار بوده و فرهنگ های مختلفی مانند خاورمیانه، اروپا و مرکز آسیا بر روی آن تاثیر گذاشته است. در ادامه به معرفی بعضی از غذاهای این کشور می پردازیم.

نوشیدنی ها

نوشابه روسی به نام کواس، بسیار شبیه به ماء الشعیر بوده و نوشیدنی است که در واقع از نان گرفته می گردد. یکی از نوشیدنی هایی که در گذشته هواداران بسیاری داشته، اسبتین است. این نوشیدنی از آب میوه، آب، عسل و مواد معطر تشکیل می گردد. در این روزها جای ابتین را چای و قهوه گرفته است. در راهنمای سفر به روسیه بهتر هست بدانید که چای امروزه هواداران بسیاری در کل منطقه دارد و می توان این کشور را جز کشورهای پرمصرف در زمینه چای دانست. قهوه در رده بعدی قرار داشته و این نوشیدنی را پترکبیر وارد این کشور کرد.

Kholodets

یکی از غذاهای معروف روسی، Kholodets است که به شکل ژله ای سرو شده و در آن از گوشت، انواع سبزیجات و ادویه ها استفاده می گردد. گوشت را زمان بسیار زیادی روی شعله می گذارند تا پخته گردد و بعد برای آنکه به شکل ژله ای در بیاید، آن را در یخچال می گذارند.

کتلت

یکی از غذاهای روسی که در ایران نیز تهیه می گردد، کتلت است. کتلت را با انواع گوشت قرمز، مرغ و ماهی به همراه پیاز و دیگر مواد ترکیب و سپس آن را در روغن سرخ می نمایند. متداول ترین نوع کتلت، نوعی است که با گوشت قرمز تهیه می گردد.

شیشلیک

یکی از غذاهایی که می توانید در غرفه های خیابانی نیز آن را پیدا کنید، شیشلیک است. شیشلیک غذایی است که در بسیاری از کشورهای دنیا تهیه می گردد.

پیراشکی

یکی دیگر از غذاهایی که به ایران هم رسیده، پیراشکی است. پیراشکی از خمیری تشکیل شده که در آن را با مواد ترکیبی که معمولا پخته شده هستند، پر می نمایند و سپس آن را سرخ نموده یا می پزند.

بلینی

در وعده صبحانه یکی از پرطرفدارترین غذاها بلینی بوده که در واقع پنکیکی است که با آرد جو یا گندم و شکر طبخ و همراه با خامه، عسل و مربا میل می گردد. می توان در تهیه بلینی نمک را جایگزین شکر کرد و سپس در آن گوشت یا خاویار ریخت که برای یک وعده غذایی، بسیار کامل و خوشمزه است.

سالادها

در کل دنیا سالاد از اهمیت بسیاری برخوردار است. بعضی از سالادها را می توان به عنوان غذای اصلی نیز میل کرد مانند سالاد الویه که اصالتا مربوط به روسیه است و در ایران نیز بسیار تهیه می گردد. این سالاد را فردی به نام لوسیان اولیویه در قرن 19 میلادی در مسکو تهیه کرد.

سوپ ها

در راهنمای سفر به روسیه باید بدانید که سوپ های مختلفی در این منطقه وجود دارند و می توان این غذا را جزئی از آشپزی کلی روسیه دانست. یکی از پرطرفدارترین سوپ های روسیه، اوخا بوده که به نوعی می توان گفت یک سوپ ماهی است. در این سوپ از ماهی، سبزیجات، حبوبات و سیب زمینی استفاده می گردد. از دیگر سوپ های معروف، برش است که از سمت اوکراین به روسیه رسیده است. برش، سوپ قرمز رنگی بوده که به دلیل چغندری که در آن استفاده شده، به رنگ سرخ درآمد. جالب است بدانید سوپ برش به شمال ایران هم راه پیدا نموده و در غذاهای این خطه نیز چنین غذایی وجود دارد. سوپ هایی که در روسیه طبخ می شوند را می توان به 7 دسته تقسیم کرد که بعضی از آن ها به شکل سرد و بعضی به شکل گرم میل می شوند. دسته بندی سوپ ها به این شکل است: سوپ های نودل (همراه با گوشت، شیر یا قارچ)، سوپ های سبزیجات، حبوبات و غلات، سوپ های سرد مانند botvinya، okroshka و tyurya، سوپ هایی مانند shchi که اصل آن ها انواع کلم است، سوپ های ماهی (مانند سوپ اوخا)، سوپ های سبک به همراه سبزیجات (مانند swekolnik) و سوپ های غلیظی که برپایه آب گوشت هستند.

حریره ها

در روسیه از جمله خوراک های اصلی، حریره ها هستند که با غلات گوناگونی تهیه می شوند که از جمله این غلات می توان به جو دو سر، برنج، گندم سیاه، ارزن، جو و سمولینا اشاره نمود. این حریره ها به این شکل طبخ می شوند که غلات را در شیر می پزند و بعد به آن ها شکر، نمک و کره می زنند.

جاهای دیدنی روسیه

مجموعه کرملین

یکی از جاهای دیدنی روسیه، مجموعه کرملین است. این مجموعه تاریخی شامل چندین کلیسای جامع، اسلحه خانه، چندین برج و چندین قصر می شده که امروزه بعضی از این بناها تغییر کاربری داده اند و به موزه، دفاتر دولتی و مکان اسکان رئیس جمهور تبدیل شده اند. در اسلحه خانه این مجموعه که یکی از بخش های جذاب راهنمای سفر به روسیه هست، آثار بسیار باارزشی همچون الماس 190 قیراطی که به کاترین دوم روسیه هدیه داده شده بود، نگهداری می شوند. این مجموعه کاخ تاریخی و ارزشمند به ثبت دنیای یونسکو رسیده و دیدنش در سفر به روسیه برای گردشگران این شهر جزئی از واجبات است.

کلیسای جامع سنت باسیل

همانطور که راهنمای سفر به روسیه گفته شد، مسکو پایتخت روسیه بوده و از سوی دیگر از جمله شهرهای توریستی این کشور است که در آن جاذبه های بسیار و همچنین معروفی وجود دارند. یکی از جاهای دیدنی روسیه کلیسای جامع سنت باسیل است. این کلیسا دارای معماری بسیار متفاوت و جذابی است که هر فردی را به خود جذب می نماید، در واقع چنین معماری چه در زمان ساخت آنکه بین سال های 1554 تا 1561 میلادی به طول انجامیده و چه بعد از آن بی نظیر بوده و مانند آن را نمی توان در بنای دیگری مشاهده کرد. معماری این بنا نشان دهنده آتش بازی است. در داخل این کلیسا نیز با فضای بسیار زیبا و جذابی رو به رو می شویم. ساخت این کلیسا به دستور ایوان مخوف در سال 1554 آغاز می گردد و لازم به ذکر است که مرتفع ترین بنای شهر مسکو تا سال 1600 میلادی بود.

کلیسای جامع مسیح منجی

در مسکو کلیسای تاریخی دیگری به نام کلیسای جامع مسیح منجی نهاده شده که دارای 103 متر ارتفاع است. کلیسای جامع مسیح منجی در قرن 19 میلادی ساخته شده و آن را می توان مجموعه خوبی برای مشاهده تاریخ و فرهنگ این شهر و کشور دانست. مدت زمان ساخت این کلیسا 40 سال بوده و در اواخر قرن 20 این کلیسا یک بار مورد بازسازی نهاده شد. در کنار این کلیسا که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی روسیه هست، رودخانه Moskva دیده می گردد.

موزه آرمیتاژ

یکی از موزه های بزرگ دنیا، موزه آرمیتاژ واقع در شهر سن پترزبورگ است. این موزه به دستور کاترین کبیر در سال 1764 میلادی تاسیس شد. در این موزه بسیار بزرگ که شامل 6 بنا می گردد، آثار تاریخی، فرهنگی و هنری به نمایش گذاشته شده و یکی از مهمترین بناها در بین این 6 بنا، کاخ زمستانی است که در گذشته سکونتگاه تزارهای روسیه بود. در کل این موزه تعداد آثار به نمایش گذاشته شده، حدود 4 میلیون است که عدد بسیار بزرگی در بین موزه های دنیا به حساب می آید.

میدان سرخ

میدان بسیار معروف مسکو، میدان سرخ است که در اطراف آن بناهای تاریخی و زیبایی قرار دارند. این میدان هم از نظر تاریخ و فرهنگ و هم از نظر اقتصاد از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و یکی از مهمترین جاهای دیدنی روسیه به حساب می آید.

آسمان خراش های 7 خواهران

اگر به خیابان های مسکو بروید و کمی بگردید، متوجه 7 آسمان خراشی می شوید که به نام 7 خواهران معروفند. این آسمان خراش ها برای افراد بومی از نظر تاریخ و سیاست از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تئاتر بولشوی

اگر به باله و اپرا علاقمند باشید، بازدید از تئاتر بولشوی را پیشنهاد می دهیم. کاترین کبیر در سال 1776 میلادی دستور ساخت این تالار را در تورسکوی مسکو می دهد. بعد از آن، سه بار این تالار که یکی از جاهای دیدنی روسیه به حساب می آید، به آتش کشیده شد و بعد از هر آتش سوزی بازسازی شد. در آخر تالار در خود مسکو و در سال 1825 میلادی دوباره ساخته شد. این تالار را می توان از جمله افتخارات کشور روسیه دانست که از اهمیت بسیاری نیز برخوردار است.

دانشگاه دولتی مسکو

قدیمی ترین دانشگاه در مسکو در سال 1755 میلادی تاسیس شد. دانشگاه دولتی مسکو را می توان از بهترین دانشگاه های این کشور دانست. این دانشگاه دارای چندین ساختمان بوده که اصلی ترین آن دارای معماری مربوط به باروک و گوتیک است. جدیدن ترین ساختمان آن بین سال های 1949 تا 1953 میلادی ساخته شده و یک ستاره به عنوان نماد علمی روسیه بر روی یکی از ساختمان های این دانشگاه که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی روسیه بوده، قرار داده شده است.

متروی مسکو

شاید کسی فکر این را نکند که ایستگاه مترو هم شاید یکی از جاهای دیدنی روسیه باشد، اما با توجه به اینکه در ایستگاه های مترو مسکو از تزئینات زیبایی مانند مجسمه ها و ستون های مرمر، نقاشی های جذاب، شمعدانی های زیبا استفاده شده، این ایستگاه ها به زیباترین ها در کل دنیا تبدیل شده اند. گردشگران بسیاری فقط برای دیدن این ایستگاه ها وارد آن ها می شوند.

پارک گورکی

یکی از فضاهای تفریحی در مسکو که می توانید ساعاتی را به استراحت در آن بپردازید، پارک گورکی بوده و دلیل نامگذاری این پارک، احترام به نویسنده بزرگ روسی ماکسیم گورکی است. این پارک در سال 1928 افتتاح شد که در ابتدا به شکل امروزی نبود. در واقع این پارک اولین پارک تفریحی در شوروی بوده که در آن سالن ها، ورزشگاه ورزشی و زمین های بازی ساخته شده بودند.

کلیسای جامع سنت سوفیا

با قدمت ترین شهر روسیه نووگورود بوده که در آن کلیسای قدیمی و زیبایی به نام کلیسای جامع سنت سوفیا وجود دارد. سبک معماری این کلیسا اسلاو بوده و در آن 5 گنبد بسیار زیبا و مجلل دیده می گردد. در واقع این بنا که یکی از برترین جاهای دیدنی روسیه به شمار می آید را می توان با قدمت ترین در سبک معماری اسلاو دانست. چنین معماری با معماری کلیساهای بیزانسی متفاوت است و آن را می توان در بسیاری از کلیساهای بعد از این دوران دید.

راه آهن سراسری سیبری

در کشور روسیه خط آهن طویلی به نام راه آهن سیبری کشیده شده است. این خط راه آهن، طولانی ترین راه آهن در روسیه و همچنین کل دنیا بوده که ساخت آن در سال 1916 میلادی تمام شد. قطارهایی که در این خط راه آهن مورد استفاده هستند، رده بندی متفاوتی دارند و با توجه به رده آن ها، امکانات مختلفی را ارائه می دهند. بسیاری از افراد بومی برای سفرهای بین شهری، از قطارهای شبانه استفاده می نمایند. از معروف ترین قطارهای این راه آهن، قطارهای روسیا بوده که با آن جهت بین موسکو و ولادی وستوک، 7 روز طول می کشد و یک روز در میان برای خدمات رسانی آماده هستند.

شهر سوزدال

در قسمت شمال شرقی این کشور، چندین شهر وجود دارند که به حلقه طلایی معروف هستند. یکی از این شهرها، سوزدال بوده که به نگین حلقه طلایی معروف است. شهر سوزدال در سال 1024 میلادی ساخته شده و دارای قدمت بسیار و تاریخ غنی است و به همین خاطر کل شهر مانند یک موزه می ماند. اگر به دنبال شهری هستید که در آن با معماری قدیمی و بناهای قدیمی بیشتر آشنا شوید، این شهر گزینه مناسبی است.

جزیره کیژی

در قسمت شمال غربی روسیه، جزیره معروفی به نام کیژی قرار گرفته است. در واقع شهرت این جزیره به دلیل موزه ای در فضای باز است که در آن بناها و ساختمان های قدیمی بسیاری وجود دارند. در حین بازدید از این موزه می توانید از فروشگاه صنایع دستی و سوغاتی دیدن کنید. در خیابان های جزیره کیژی، رستوران ها و آسیاب هایی را می بینیم که خود بسیار جذابیت دارند.

دریاچه بایکال

بایکال قدمت 25 میلیون ساله دارد. این دریاچه با 1642 متر ارتفاع، عمیق ترین دریاچه دنیا نیز به حساب می آید و از نظر وسعت نیز با 31500 کیلومتر مربع، در رده 7ام دنیا قرار گرفته است. اطراف این دریاچه با کوه ها محاصره شده و گردشگران و مسافرانی که به این کشور سفر می نمایند، برای بازدید از این دریاچه که جزئی از میراث به ثبت رسیده یونسکو است، حتما برنامه ریزی می نمایند. به دلیل آنکه گردشگران بسیاری به دیدن این جاذبه طبیعی و زیبا می آیند، در اطراف آن اقامتگاه ها، امکانات و تجهیزاتی در نظر گرفته شد. دریاچه بایکال به دلیل آب زلالی که دارد به مروارید سیبری نیز معروف است. با توجه به آنکه 20 درصد از آب های شیرین غیر منجمد کل کره زمین در این دریاچه قرار دارند، می توان آن را بزرگترین منبع آب های شیرین بر روی کره زمین دانست.

دره آب فشان ها

دره آب فشان ها شامل چندین چشمه آب گرم و آب فشان ها است. این دره را تاتیانا اوستینووا، یکی از دانشمندان این کشور در سال 1941 کشف کرد. دره آب فشان ها از نظر مساحت و بزرگی در رده دوم آب فشان های دنیا نهاده شده و برای دسترسی یه این دره باید از بالگرد استفاده کرد و جهت پیاده آسانی ندارد.

کوه البروس

در قسمت جنوبی روسیه، یکی از قله های مرتفع دنیا به نام البروس نهاده شده است. این قله دارای 5642 متر ارتفاع بوده که برای کوهنوردی همه افراد مناسب است و برای تفریح و رفاه حال گردشگران در این قله تا ارتفاع مشخصی (3800 متری) تله کابین وجود دارد. البروس در واقع از آتشفشان به وجود آمده و تا به امروز دیگر فعال نشده است.

منبع: همگردی
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 51

به "راهنمای سفر به روسیه، کشوری سردسیر و مملو از جاذبه های بی بدیل" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای سفر به روسیه، کشوری سردسیر و مملو از جاذبه های بی بدیل" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به روسیه، کشوری سردسیر و مملو از جاذبه های بی بدیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید