کاهش وزنی که با زوال شناختی مرتبط است

به گزارش ارانیوز، بنا بر ادعای محققان کاهش وزن در مراحل اولیه ابتلا به پارکینسون با زوال شناختی مرتبط است.

کاهش وزنی که با زوال شناختی مرتبط است

بیمارانی که در سال اول ابتلا به پارکینسون کاهش وزن داشتند، به طور قابل توجهی نمرات ارزیابی شناختی مونترال (ارزیابی پرکاربرد برای غربالگری اختلالات شناختی است که در سال 1996 ایجاد شد) آنان کاهش یافت.

دکتر رایول کیم از دانشکده پزشکی دانشگاه این ها در کره با یاری همکارانش از داده های گروه ابتکار نشانگر های پیشرفت پارکینسون برای آنالیز اینکه آیا تغییرات اولیه وزن با بدتر شدن عملکرد شناختی در بیماری پارکینسون اولیه مرتبط است یا خیر، استفاده کردند.

طی 8 سال پیگیری، بیماران تحت ارزیابی های غیرحرکتی سالانه شامل علائم عصبی، علائم مرتبط با خواب و علائم ارادی بودند. برای میزان گیری عملکرد شناختی از ارزیابی شناختی مونترال (MoCA) و آزمون عصب روان شناختی دقیق استفاده شد.

در مجموع 358 بیمار مبتلا به مراحل اولیه پارکینسون در گروه های کاهش وزن (کاهش بیش از 3 درصد وزن بدن در سال اول، 98 بیمار)، حفظ وزن (حدود بیشتر و کمتر از 3 درصد، 201 بیمار) و افزایش وزن (افزایش بیش از 3 درصد، 59 بیمار) طبقه بندی شدند.

محققان دریافتند که در مقایسه با گروه حفظ وزن، گروه کاهش وزن کاهش قابل توجه سریع تری در امتیازات ارزیابی شناختی مونترال داشتند.

با توجه به حوزه های شناختی خاص، کاهش شدیدتر در نمره آزمون روانی معنایی و نمرات تسلط واج شناختی ارزیابی مونترال و تا حدی کمتر، نمرات ترتیب حروف-عدد برای گروه کاهش وزن در مقابل گروه حفظ وزن مشاهده شد.

بعلاوه کاهش کمتری در نمره آزمون روش های نماد- رقمی در گروه افزایش وزن وجود داشت، اگرچه هیچ ارتباطی با تغییرات طولی در نمرات ارزیابی شناختی مونترال مشاهده نشد.

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 مهر 1401 بروزرسانی: 29 مهر 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1855

به "کاهش وزنی که با زوال شناختی مرتبط است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وزنی که با زوال شناختی مرتبط است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید