واکنش تامین اجتماعی به خبر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگی

به گزارش ارانیوز، به گزارش خبرنگاران، در روزهای گذشته سازمان تامین اجتماعی با انتشار توضیحاتی، اخبار مربوط به افزایش 38 تا 57 درصدی حقوق بازنشستگی سال 1401 کارگران بازنشسته را تایید کرد.

واکنش تامین اجتماعی به خبر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگی

فروردین ماه سال جاری کارگران بازنشسته به نرخ پارسال حقوق بازنشستگی گرفتند. شرایط نامعین افزایش مستمریهای کارگران بازنشسته علت این پرداخت علی الحسابی بود.

با این حال در روزهای گذشته نهادهای صنفی کارگران بازنشسته اعلام نمودند: درصورت موافقت دولت، افزایش حقوق کارگران بازنشسته به میزان دستمزد کارگران شاغل خواهد بود.

سازمان تامین اجتماعی نسبت به این خبر واکنشی نشان نداد. اما در برابر انتشار خبر افزایش 10 درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان سال 1401 و تعمیم آن با حقوق کارگران بازنشسته اعلام نمود: مصوبه افزایش 10 درصدی هیات دولت به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی و حقوق بازنشستگی آنها ربطی ندارد.

مطابق شرح روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، ملاک افزایش حقوق کارگران بازنشسته مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی است. و مصوبه هیات وزیران در خصوص معین ضریب ریالی افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به این موضوع ربطی ندارد.

بدین ترتیب سازمان تامین اجتماعی به صورت غیر مستقیم ادعای تشکل های صنفی کارگران بازنشسته را تایید کرد. مطابق ماده 111 قانون تامین اجتماعی حداقل مستمری سازمان تامین اجتماعی نباید از حداقل مزد مصوب شورای عالی کار کمتر باشد.

بعلاوه در ماده 96 این قانون بر افزایش مستمری بازنشستگان سایر سطوح متناسب با شرایط مالی و نرخ تورم تاکید شده است.

اجرای متناسب سازی حقوق در تامین اجتماعی

برای سال 1401 حداقل دستمزد کارگران از 38 درصد برای سایر سطوح مزدی تا 57 درصد برای حداقل بگیران افزایش یافت. از کنار هم قرار دادن این اخبار نتیجه گیری می گردد که حقوق کارگران بازنشسته نیز بین 38 تا 57 درصد زیاد خواهد شد.

تایید ضمنی افزایش 38 تا 57 درصدی حقوق کارگران بازنشسته در حالی است که در روزهای گذشته اعتراضات به افزایش دستمزدها همچنان ادامه داشت.

به صورت معین در ادامه پیگیری های کارفرمایان برای بازبینی دستمزدهای سال 1401، رئیس کمیسیون مالی مجلس هم به میدان آمد و از ضرورت این امر سخن گفت.

محمدرضا پور ابرهیمی در صحبتهایی که همزمان با روزکارگر ایراد شد از احتمال مداخله رئیس جمهوری برای کاهش حقوق کارگران اطلاع داد.

هرچند این نماینده مجلس علت چنین اتفاقی را به سود امنیت شغلی کارگران و کنترل تورم دانست اما در نهایت جدا از واکنش تند کارگران، این موضوع از سوی سخنگوی دولت و معاون وزیر کار تکذیب شد.

براین اساس مصوبه دستمزدهای شورای عالی کار همچنان به قوت خود باقیست. این یعنی قابلیت افزایش حقوق کارگران بازنشسته هم به همین میزان هست.

در شرحات رسمی سازمان تامین اجتماعی البته صحبتی از ادامه اجرای قانون متناسب سازی نشده است. با این حال بازنشستگان می گویند: دولت بابت 25 درصد عواید متناسب سازی سال 1400 بدهکار است. طبق تعهد قرار است این بدهی برای سال جاری تسویه گردد.

این درحالی است که با تصویب مجلس، قانون برنامه ششم توسعه برای یک سال دیگر هم تمدید شد. این یعنی شرایط متناسب سازی به نفع کارگران بازنشسته است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1776

به "واکنش تامین اجتماعی به خبر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تامین اجتماعی به خبر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید