معرفی100 هزار متقاضی ودیعه مسکن به بانک ، سپرده گذاری 900 میلیاردتومانی متقاضیان مسکن ملی

به گزارش ارانیوز، وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه میزان استقبال از طرح اقدام ملی مسکن گسترده بوده است، گفت: تا به امروز 900 میلیاردتومان از سوی متقاضیان مسکن ملی در حساب های بانکی سپرده گذاری شده است.

معرفی100 هزار متقاضی ودیعه مسکن به بانک ، سپرده گذاری 900 میلیاردتومانی متقاضیان مسکن ملی

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دیشب با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری از شبکه دو سیما در آستانه هفته دولت به ارایه برنامه های وزارتخانه در حوزه مسکن و همچنین حمل و نقل، پرداخت.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص برنامه ها و سیاست های وزارتخانه راه و شهرسازی در حوزه مسکن، گفت: همیشه ملاک عمل برنامه ریزی و سیاستگذاری در وزارت راه و شهرسازی بر اساس طرح جامع مسکن بوده که این طرح در طی سالیان، به روز شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با یادآوری این مطلب که در برنامه ششم توسعه، احداث سالانه 900 هزار واحد مسکونی شامل 200 هزار واحد مسکن روستایی و 700 هزار واحد مسکن شهری ملاک عمل بوده است، شرح داد: در ارتباط با طرح جامع مسکن، جامعه هدف شامل دهک های یک و دو و همچنین دهک های میان درآمدی بوده است.

اسلامی ادامه داد: دهک های یک و دو که تحت پوشش سازمان های حمایتی هستند، برنامه استواری دارند و منابع آن به شکل بلاعوض و یا وام کم بهره هر ساله در قانون بودجه پیش بینی شده و پرداخت می گردد. مجری نیز سازمان های حمایتی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هستند که به شکل پیوسته اینکار را همیشه انجام داده اند. در خصوص این دهک ها، هیچ سالی کمتر از 100 هزار واحد کار نشده است. هم اکنون نیز این برنامه های مسکنی برای این گروه ها برقرار است و اقدامات در این زمینه در حال اجرا است که موسسات و واحدهای خیریه و نهادهای گوناگونی که نقش حمایتی دارند علاوه بر کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی در این امر مشارکت فعال دارند.

وی اضافه نمود:در خصوص مسکن روستایی نیز به همین روال کار انجام می گردد و شاهد احداث مسکن روستایی به شکل پیوسته هستیم. در خصوص مسکن روستایی نیز سالانه احداث 200 هزار واحد مسکن روستایی در برنامه بوده است. اگرکه بخش های مربوطه در خصوص مسکن روستایی را که شامل بازسازی و تعمیرات واحدهای آسیب دیده از بلایا را از این آمار کم کنیم کف فراوری مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سالانه از 80 هزار واحد، کمتر نبوده است. میزان افزایش یا کاهش آن نیز به مشارکت روستاییان بستگی دارد زیرا روستاییان باید مشارکت نموده و با همکاری بنیاد پرونده تشکیل دهند، بنیاد مسکن در این خصوص برای روستاییان، نقشه و مصالح را تامین می نماید و وام بانکی به آنها می دهد و روستاییان با این امکانات اقدام به بازسازی خواهند کرد.

1.3 میلیون واحد مسکن مهر در دولت تدبیر و امید تکمیل و تحویل شد

وزیر راه و شهرسازی در خصوص احداث سالانه 700 هزار واحد مسکن شهری بر اساس طرح جامع مسکن، گفت: در پنج سال گذشته، انواع مسکنی که توسط مردم فراوری شده است سالانه 300 هزار واحد بوده است. همچنین، در دولت تدبیر و امید، یک میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل شده است. علاوه بر آن 160 هزار متقاضی مسکن توسط بانک مسکن به وسیله حساب صندوق پس انداز مسکن یکم صاحب خانه شدند. بدین معنا در دولت تدبیر و امید سالانه 207 هزار به وسیله مسکن مهر به مردم واگذار شده است.

اسلامی با تاکید بر اینکه سال جاری پرونده مسکن مهر بسته می گردد، شرح داد: تفاضل احداث 700 هزار واحد را که در برنامه سیاستگذاری شده با آنچه را که محقق شده و میانگین سالانه 300 هزار واحد بوده است را با برنامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن، در دستور کار قرار دادیم.

وی یادآور شد: هدف گذاری بدین ترتیب بوده که سالانه 100 هزار واحد در بافت فرسوده احداث گردد که بخشی از برنامه طرح جامع مسکن بوده و بخش نهایی این بود که طرح اقدام ملی مسکن را هدف گذاری کردیم.

اسلامی در خصوص بعضی از انتقاداتی که به دولت شده است، شرح داد: مسکن توسط مردم فراوری می گردد و هیچ دولتی هیچگاه فراوری نماینده مسکن نبوده است بلکه ساز و کار و زمینه فراوری مسکن را فراهم نموده است. دولت یازدهم آنچه را که در برنامه گذاشته بود دو رویکرد داشت و آن هم ارزیابی از شرایط مسکن از جامعه بود. بدین معنا تعداد خانوار و تعداد واحد مسکونی را در مقابل هم قرار دادیم تا هدف کمی را در خصوص عرضه مسکن داشته باشیم و این تحلیل تحلیلی است که همیشه کارشناسان به آن می پردازند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بیش از دو میلیون واحد مسکونی به غیر از خانه های ویلایی و خانه های اقامت موقت که آنها هم بیش از دو میلیون برآورد شده است، در کشور وجود دارد. بر اساس آمار 24 میلیون خانه و 22 میلیون خانوار در کشور وجود دارد که بیش از دو میلیون واحد مسکونی بیش از تعداد خانوار وجود دارد. بنابراین باید روی تفکر دولت یازدهم که موضوع بافت های فرسوده و بازآفرینی شهری بود، تمرکز می کردیم که روی آن نیز وقت فراوانی صرف شد.

اسلامی اضافه نمود: در دولت یازدهم روی بافت فرسوده بسیار تمرکز شد و تصور این بود که به سهولت می توانند سالانه 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده احداث نمایند. این فرضیه ای بود که به دلیل آنکه ابزار آن فراهم نبود و آن تعریف به تعریف واقع بینانه تری احتیاج داشت، بسیار کمتر از عدد پیش بینی شده رخ داد.

13 هزار متقاضی نوسازی در بافت فرسوده در سال 98

وی گفت: در سال گذشته با همه کوشش که کردیم در بافت فرسوده بیشتر از 13 هزار متقاضی داوطلب نشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه نمود: مالک واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده و سایر بافت ها مردم هستند و مردم باید متقاضی شوند، پرونده تشکیل دهند و خانه های فرسوده خود را خراب نمایند و با پروانه ساختمانی رایگان و تسهیلات ارزان قیمت خانه های خود را بسازند. بدین معنا یک سازنده مجتمع بسازد و در اختیار مردم ساکن در بافت های فرسوده قرار دهد. از این طرح استقبال نشد و عدد 100 هزار واحد اتفاق نیفتاد.

اسلامی گفت: تکمیل مسکن مهر به جامانده بخشی از تعهد دولت تدبیر و امید بود. در دولت دهم حدود 700 هزار واحد مسکن مهر تحویل شده بود و یک میلیون و 500 هزار واحد مانده داشت که باید دولت یازدهم آن را تکمیل می کرد. به رغم همه مطالبی که شنیده شده است ما وارث یک میلیون و 500 هزارواحد مسکونی مهر نیمه تمام بودیم. اتفاقی که در این دوره افتاده این بود که 500 هزار واحدی که تعهد کردیم تا تکمیل کنیم حدود 70 هزار واحد حداکثر در دست اجرا داریم که به جامانده مسکن مهر است. مابقی تکمیل شده و در حال واگذاری است به استثنای واحدهایی که در محاکم پرونده دارند و در دادگاه هستند. بنابراین برای جبران این کسری ما طرح اقدام ملی مسکن را طراحی کردیم.

اسلامی در پاسخ به این پرسش که میزان استقبال از طرح اقدام ملی مسکن به چه میزان بوده است، گفت: از مسکن ملی استقبال گسترده ای انجام شد. حدود 800 هزار واجد شرایط ثبت نام کردند در پالایشی که صورت گرفته 530 هزار متقاضی باقی ماندند که این تعداد در حال تشکیل پرونده هستند، به بانک ها معرفی شده اند و در حال واریز وجه به بانک ها هستند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید دوباره بر اینکه میزان استقبال مردم از طرح اقدام ملی مسکن مناسب بوده است، گفت: از ابتدای سال جاری با بحران کرونا روبرو بودیم. بعضی نیز با ذهنیت های نادرست، اذهان عمومی را در خصوص طرح اقدام ملی مسکن تخریب کردند و در آنها تردید ایجاد شد که ممکن است طرحی دیگر در راه باشد که نظریه های بهتری داشته باشد. این ذهنیت ها به وزارت راه و شهرسازی ضربات جبران ناپذیری وارد کرد که در رسانه ها بسیار بازتاب پیدا کرد.

اسلامی تصرح کرد: طرح اقدام ملی مسکن شتاب پیدا نموده است. تقریبا در دو هفته گذشته با سرعت بیشتری متقاضیان حساب باز نموده اند. بر اساس آماری که 27 مرداد استخراج شد آمار از 16 هزار افتتاح حساب و واریزی به حساب متقاضیان طرح اقدام ملی عبور نموده است.

وی یادآور شد: در اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای گوناگون زمین به شکل گروهی به متقاضیان واگذار می گردد. در شهرها که به ویژه زمین واگذار می گردد استقبال مناسب بوده است. همچنین بخشی از طرح اقدام ملی به این شکل است که متقاضیان واجد شرایط به پروژه های شروع شده، متصل می شوند.

اسلامی گفت: تا به امروز عددی معادل 900 میلیاردتومان متقاضیان به حساب های خود برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن پول واریز نموده اند و این مبالغ افزایش خواهد یافت.

وی تاکید نمود: در طرح اقدام ملی مسکن برای ما مهم است که پول های اولیه مردم به بانک ها در قراردادی که با پیمانکاران تنظیم می گردد هرچه سریعتر در اختیار پیمانکاران و سازندگان برای اتمام طرح، قرار بگیرد. آورده پیمانکاران و آورده متقاضیان در کنار هم می تواند کندی پروژه را رفع کند و به اجرای طرح سرعت بیشتری بدهد. واریز مبالغ توسط مردم شروع شده است و امیدواریم سرعت بیشتری بگیرد.

اسلامی گفت: در خصوص طرح اقدام ملی مسکن، طرح و برنامه داشتیم. زمین را پیش بینی کردیم و در خصوص تسهیلات بانکی نیز ان شاء الله بانک ها به موقع تعهد خود را انجام دهند تا اجرای طرح سرعت بگیرد.

وی اظهار داشت: مصوبات شورای عالی مسکن برای تمامی وزارتخانه ها و سازمان ها لازم الاجراست و تنها مختص به یک وزارتخانه نیست. به عنوان نماینده دولت در شورای عالی مسکن اعلام می کنم که کوشش کردیم جریان فراوری و رونق مسکن را به حرکت درآوریم، کوشش کردیم تا همه را تنظیم و هماهنگ کنیم تا نقش خود را ایفا نمایند. ایجاد جذابیت، انتخاب زمین در نقاط مرغوب و داشتن متقاضی برای تک تک طرح ها جزو برنامه های ما در اجرای طرح اقدام ملی مسکن بودند. این سه عامل، عواملی هستند که به آنها توجه ویژه کردیم.

100 هزار متقاضی ودیعه مسکن به بانک معرفی شدند

اسلامی در خصوص تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران و اینکه هم اکنون در چه مرحله ای قراردارد، گفت: در خصوص ودیعه مسکن دو میلیون و 200 هزار نفر پیامکی ثبت نام نموده اند که از این میزان حدود 600 هزار نفر کد ملی نامعتبر و یک میلیون و 600 هزار نفر کد ملی معتبر داشتند که برای دارندگان کد ملی معتبر، پیامکی ارسال شد تا در سامانه پرونده تشکیل بدهند. تا به امروز 380 هزار نفر پرونده تشکیل داده اند و به تدریج به بانک معرفی می شوند. در حال حاضر بیش از 100 هزار نفر به بانک معرفی شدند. ارتباط سیستمی وزارت راه و شهرسازی با شعب بانک های ارایه دهنده تسهیلات ودیعه مسکن طبق آخرین جلسه ای که 27 مرداد معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی داشت، نهایی شده است و هیچ مانعی سر راه آن وجود ندارد.

اسلامی با یادآوری اینکه تسهیلات ودیعه مسکن در تهران 50 میلیون تومان، در کلانشهرها 30 میلیون تومان و سایر شهرها نیز 15 میلیون تومان است، گفت: این موضوع برای اولین بار است که برای مستاجران در این شرایط کرونایی ایجاد شده است.

به گفته اسلامی، به زودی از 140 هزار موجر که در شرایط کرونایی اجاره واحدهایشان را افزایش نداده اند تجلیل می گردد.

وی توضیح داد: تمام کوشش ما این است که فراوری و عرضه مسکن را به یک جریان پایدار تبدیل کنیم و اعتماد را بین سازندگان و متقاضیان ایجاد کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 783

به "معرفی100 هزار متقاضی ودیعه مسکن به بانک ، سپرده گذاری 900 میلیاردتومانی متقاضیان مسکن ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی100 هزار متقاضی ودیعه مسکن به بانک ، سپرده گذاری 900 میلیاردتومانی متقاضیان مسکن ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید