برنامه جامع همکاری ایران و چین هیچ کشور سومی را هدف قرار نمی دهد

به گزارش ارانیوز، محمد کشاورززاده با رد ادعا های رسانه ای علیه برنامه جامع همکاری ایران و چین گفت این سند هیچ کشوری را هدف قرار نمی دهد.

برنامه جامع همکاری ایران و چین هیچ کشور سومی را هدف قرار نمی دهد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش به نقل از گلوبال تایمز، سفیر ایران در پکن اظهار داشت برنامه جامع همکاری 25 ساله چین و ایران هیچ کشور سومی را هدف قرار نمی دهد.

محمد کشاورززاده، سفیر ایران در چین در گفت و گو با خبرنگار گلوبال تایمز درباره انعقاد سند همکاری 25 ساله بین ایران و چین گفت: کشورهای غربی هنوز از اهرم فشاری به اسم رسانه ها برای گسترش سلطه استعماری خود بر دیگر کشور ها برخوردارند. آنها اطلاعات دروغین و دستکاری شده را به وسیله شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی منتشر می نمایند تا از همکاری محبت آمیز بین ایران و چین جلوگیری نمایند.

سفیر ایران در چین ادامه داد: ایران و چین قرنهاست که روابط محبت آمیز و صلح آمیزی دارند و هرگز با یکدیگر در جنگ نبودند. چین هرگز سابقه استعمار و سعی در اشغال کشور دیگری نداشته است. کشورهای غربی، چین را یک قدرت دنیای در حال ظهور و تهدیدی برای سلطه استراتژیک خود بر دنیا می دانند. آنها از برقراری رابطه استراتژیک و محبت آمیز بلند مدت بین چین و سایر کشورهای مستقل مانند ایران نگرانند و آن را تهدیدی برای منافع اصلی خود می پندارند.

این دیپلمات ایرانی افزود: تهران و پکن برای مقابله با چالش ها و ترویج صلح و ثبات در منطقه ، آزادی حمل و نقل و تجارت در این کشور، با تهدیدهای مشترکی مانند تروریسم ، افراط گرایی ، تجزیه طلبی جرم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر روبرو هستند که به همکاری مداوم در حل مسائل مهم منطقه ای و بین المللی احتیاج دارد. دستیابی به این اهداف هم مستلزم همکاری و ارتباط بیشتر بین بخشهای امنیتی و نظامی دو کشور برای تبادل اطلاعات و برنامه ریزی برای انجام مانورهای مشترک است.

سفیر ایران درپکن، خاطر نشان کرد: برنامه جامع همکاری 25 ساله ایران و چین در اجرای بیانیه مشترک بین شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و آقای روحانی، رئیس جمهور ایران در سفر رسمی شی جین پینگ در سال 2016 به تهران تهیه شد.همانطور که از عنوان آن تعیین است این قرارداد دو ویژگی دارد که نخست همکاری بین دو کشور در همه زمینه ها را در بر دارد و دوم دوره همکاری است که نقشه راهی برای یک ربع قرن است. هدف این طرح تعمیق و تقویت روابط دو جانبه بین ایران و چین است و علیه هیچ کشور ثالثی نیست.

کشاورز زاده با تاکید بر اینکه لازم است تحریم های یک جانبه غیرقانونی و طولانی مدت واشنگتن علیه کشورمان در اسرع وقت برداشته گردد، یادآور شد که از سال 2001، جنگ ها و عملیات نظامی شروع شده از سوی آمریکا به نام مبارزه با تروریسم در حدود 80 کشور بیش از 80 هزار نفر از جمله 330 هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده و منجر به آوارگی دهها میلیون نفر از مردم افغانستان، عراق و سوریه شده است.

این دیپلمات ایرانی ابراز کرد: سیستم تصمیم گیری ایران بر اساس منافع ملی کشورمان است و تحت تأثیر فشارهای غرب قرار نمی گیرد. چین اکنون یکی از بازیگران اصلی دنیا است و مقامات ما برای افزایش مشارکت استراتژیک جامع با پکن اتفاق نظر دارند. ایران از موقعیت جغرافیایی برجسته ای در غرب آسیا برخوردار است که می تواند چین را به اروپا متصل کند.

او اظهار کرد: چین نقش سازنده ای در مسئله هسته ای ایران داشته است. دو کشور در خصوص این موضوع دیدگاه های نزدیک دارند. پکن بارها واشنگتن را به دلیل نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک، مورد انتقاد قرار داده است. این همان است که ما از اعضای کمیسیون جامع اقدام مشترک و جامعه دنیای انتظار داریم که به تعهدات خود بر اساس مصوبات پایبند باشند.

کشاورززاده مطرح کرد: ایران در برابر این تحریم های غیرقانونی سر خم نخواهیم کرد. حتی مقامات آمریکایی اعتراف کردند که سیاست فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است. تهران و پکن، هر دو این تحریم ها را به عنوان دخالت در امور داخلی کشورها و نقض قوانین بین المللی می دانند.

سفیر ایران در چین توضیح داد: غربی ها در موقعیتی نیستند که بتوانند سایر کشورها را به پرونده های نقض حقوق بشر متهم نمایند. همانطور که ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: تاریخ آمریکا، تبعیض نژادی و کشتار وحشتناک قومیت ها را در این کشور به ثبت رسانده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1301

به "برنامه جامع همکاری ایران و چین هیچ کشور سومی را هدف قرار نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه جامع همکاری ایران و چین هیچ کشور سومی را هدف قرار نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید