خسارت های اصناف هنوز جبران نشده است

به گزارش ارانیوز، تهران (پانا) - رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به آخرین مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا می گوید آنچه ستاد ملی مقابله با کرونا در رابطه با کاهش فشار بر اصناف آسیب دیده مصوب کرد در برابر بسته پیشنهادی اتاق اصناف ایران بسیار ناکافی است.

خسارت های اصناف هنوز جبران نشده است

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف ایران سعید ممبینی در گفتگویی با اشاره به صدمات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا گفت: عدم تامین حداقل های جبرانی از سوی دولت و اکتفا به بعضی استمهال و تعویق تعهدات دیون دولتی شرایط سخت ناشی از محدودیت های کرونایی پیش روی اصناف را تشدید کرده است چرا که همچنان بیشترین کم لطفی ها به کسب و کارها از سوی سازمان های تامین اجتماعی،اقتصادیات، بانکها و بعضی از مالکین واحدهای تجاری که بعضا نیز از دستگاه های اجرایی یا نهاد های وابسته هستند صورت می گیرد.

وی شرح داد: با وجود مکاتبات مکرر و جلسات مستمر مسئولان اتاق اصناف ایران با مدیران دولتی و مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا، تصمیمات اخیر این ستاد مبنی بر الزام بانک ها به اجتناب از صدور گواهی عدم پرداخت چک تا 20 اردیبهشت و امهال پرداخت اقتصادیات بر عملکرد و اقتصادیات بر ارزش افزوده تا پایان خرداد اگرچه ارزشمند اما نا کافی است.

رئیس اتاق اصناف ایران تاکید کرد: اگرچه این تصمیم دولت در جهت کاهش آسیب های وارده به جامعه اصناف کشور بوده اما این گونه تصمیمات و مدت امهال مذکور، به هیچ وجه متناسب با میزان خسارات و ضرر و زیان اصناف طی 14 ماه گذشته نخواهد بود.

️سعید ممبینی یادآور شد: اکنون با گذشت بیش از چهارده ماه تمرین و ممارست در تلاش برای مهار ویروس کرونا و قطع زنجیره آن، بنظر می رسد دست اندرکاران باید با تمرکز براین تجربیات ارزشمند ، و همراهی کسبه در اجرای پروتکل ها ،امکان فعالیت عادی کسب و کارها را فراهم کرده و از ضرر و زیان بیشتر ایشان جلوگیری نمایند.

ممبینی ادامه داد: اتاق اصناف ایران به دنبال پیشنهادات سال 1399 ، باردیگر خواستار بازنگری در محدودیت های فعالیت مشاغل کشور است. به همین دلیل و از طریق کمیته امنیتی،انتظامی و اجتماعی این پیشنهادات در حال پیگیری است ،همچنین از روسای اتاق های سراسر کشور خواسته شده تا این پیشنهادات ازطریق ستادهای استانی نیز پبگیری شود و امیدواریم ستاد ملی کرونا هر چه سریعتر با آن موافقت و ابلاغ نمایند.

ممبینی گفت: اصناف به عنوان پیشانی تعامل های اجتماعی و اقتصادی جامعه و به علت تعامل بیشتر با مردم، متأسفانه از ابتدا بیش از سایر نهادها در معرض این ویروس بوده و ضرر و زیان و محدودیت های سنگین تری را نسبت به سایر بخش ها متحمل شده اند و نیز بیشترین همراهی و همکاری را با ستاد ملی مبارزه با کرونا در جهت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی از خود به نمایش گذاشته اند. همچنین در همراهی و تبعیت از محدویت های اعلامی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص ممنوعیت فعالیت گروه های شغلی در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد اصناف مشمول خسارات جبران ناپذیری شده اند.

وی گفت: انتظار می رود دولت به پاس همراهی و تحمل خسارات سنگین اصناف و با عنایت به بسته های پیشنهادی متعددی که از سوی اتاق اصناف ایران ارائه شده است، حداکثر حمایت ها را از جامعه اصناف کشور در خصوص امهال بیشتر اقتصادیات بر عملکرد و اقتصادیات بر ارزش افزوده، بخشودگی سهم کارفرما در بیمه تامین اجتماعی و چک های برگشتی داشته باشد چراکه لطمه به بزرگترین نهاد بخش خصوصی اقتصاد می تواند آثار جبران ناپذیری برای جامعه در پی داشته باشد.

وی درپایان اظهار کرد: همچنان که در یک سال و چند ماه گذشته سعی و تلاش همه آحاد جامعه برای کاهش فشار از روی کادر بهداشتی کشور بوده تا بتوانند در مقابله با این ویروس منحوس تاب آورده و به سلامت جامعه کمک نمایند، به مسئولین یادآوری می کنیم جامعه اصناف که علاوه بر خسارت های اقتصادی با آسیب های روحی و روانی، افسردگی و بلاتکلیفی از آینده روبرو هستند نیز در آینده باید با شدت بخشیدن به فعالیت های اقتصادی در برون رفت از شرایط حاضر نقش آفرینی نمایند و این مستلزم توجه بیشتر به مسائل آنها و جبران جدی خسارات آنهاست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1328

به "خسارت های اصناف هنوز جبران نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت های اصناف هنوز جبران نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید