غرب با آمریکا مقابله نمی کند

به گزارش ارانیوز، کارشناس مسائل بین الملل گفت: اروپا توان مقابله با آمریکا را نداشته و آنها میان ایران و آمریکا در حال انتخاب واشنگتن هستند و اصطلاحاً تکلیف خود را معین کرده اند.

غرب با آمریکا مقابله نمی کند

به گزارش گروه رسانه های ارانیوز، اردشیر سنایی کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با مهر، درباره تهدید اروپایی ها به فعال کردن مکانیسم ماشه، گفت: ایران بعد از یک سال صبر استراتژیک بعد از آنکه آمریکا از برجام خارج شد و اروپا نیز به تعهدات خود عمل نکرد، شروع به برداشتن گام هایی برای کاستن از تعهدات خود ذیل توافق هسته ای کرد.

وی ادامه داد: تلاش ایران در این راستا بود که اولاً اروپایی ها را وادار کند به تعهدات خود عمل کنند، منافع مالی ایران از برجام حاصل شود، مبادلات مالی به حالت عادی بازگشته و فروش نفت کشورمان مجدداً برقرار شود.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: دومین هدف ایران از برداشتن گام ها این بود که بتواند اروپا را مجبور کند برای حفظ برجام، آمریکا را تحت فشار قرار دهند تا شرایط به حالت پیش از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای بازشود و شرایط اجرای تعهدات از سوی طرفین برقرار شود.

وی بیان نمود: به نظر بنده اروپایی ها بعد از آنکه نتوانستند ایالات متحده را مجبور به اجرای تعهدات خود کنند، میان ایران و آمریکا در حال انتخاب واشنگتن هستند و اصطلاحاً تکلیف خود را تعیین کرده اند.

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به خوشبینانه بودن توقعات از اروپا تاکید کرد: اروپا توان مقابله با آمریکا را نداشته و باید گفت در این مقطع، اروپایی ها دیگر چاره ای نداشتند.

استاد روابط بین الملل ادامه داد: دکترین هسته ای جمهوری اسلامی ایران همیشه بر این اصول پایدار بوده که به سمت سلاح هسته ای نرفته و از فعالیت های صلح آمیز تحت نظارت آژانس استفاده کند. همچنین ایران همیشه به دنبال اعتماد سازی بوده تا شائبه های پیرامون صنعت هسته ای خود را برطرف کند.

سنایی درباره واکنش احتمالی ایران در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت گفت: به نظر بنده برجام از زمانی که آمریکا از آن خارج شد، تقریباً از بین رفت. درست است که توافق هسته ای میان ایران و 6 کشور بود؛ ولی عملاً موضوع اختلاف تهران و واشنگتن بود و با توافق این دو کشور، برجام حاصل شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 392

به "غرب با آمریکا مقابله نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرب با آمریکا مقابله نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید