سال جدید، سال برون رفت از بحران های 99 خواهد بود

به گزارش ارانیوز، سال 1400 در بخش های مختلف نویدهای مثبت و از طرفی نگرانی را تداعی می کند، در سیاست خارجی با توجه به مواضع دولت جدید آمریکا پیش بینی تعاملات بهتر بین المللی می شود و تعاملاتی که با اروپا، آمریکا، چین و کشورهای منطقه خواهد بود به نظر می رسد که این سال سال آرامش و احیانا توسعه روابط بین المللی و منطقه ای و برون رفت از بحران سال 1399 باشد.

سال جدید، سال برون رفت از بحران های 99 خواهد بود

امیدوارم که در این باب با حفظ استقلال و عزت جمهوری اسلامی ایران با تجربه 41 ساله گذشته مسوولان و دولت با بررسی سیاست های گذشته بااولویت منافع ملی و مردم تصمیم گیری کنند و به نسل آینده امید، آرامش و نشاط دهند. مذاکرات ایران با چین امید است با حفظ منافع ملی و استقلال به جمع بندی و امضا برسد که می تواند آینده خوبی برای سرمایه گذاری در کشور ایجاد کند، امید اینکه در سال 1400 با این اصلاح تعاملات بین المللی بتوان در حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی اقدامات جسورانه ای در پیش گرفت و جبران عقب ماندگی سرمایه گذاری که موجب تداوم فقر و عقب ماندگی است را کرد.

انتخابات ریاست جمهوری در سه ماه اول از یک طرف موجب نشاط و تحرک در جامعه و از طرف دیگر تنش انتخاباتی خواهد بود، در این دوره انتظار می رود شورای نگهبان اجازه دهد کاندیداهای مورد علاقه مردم بتوانند ورود کنند که موجب افزایش آمار مشارکت مردم در انتخابات بشود و به انسجام ملی که متاسفانه کم شده کمک کند که اصل انسجام مردم و حمایت مردم جزو شروط اصلی باید باشد، از طرف دیگر کاندیداها در این دوره باید با برنامه نه فقط سخنرانی و حرف های پوپولیستی جواب سوالات جدی مردم در حوزه سیاست خارجی، تعاملات بین المللی، سیاست های داخلی در امور جوانان و آزادی های قانونی و شفافیت و جلوگیری از رانت خواری و در حوزه اقتصادی افزایش درآمد سرانه و تولید ناخالص داخلی، سرمایه گذاری، نظارت و کاهش دخالت خصولتی ها و اجرای درست قوانین بازار سرمایه و در حوزه اجتماعی و فرهنگی توجه به جوانان، اجرای درست هدفمندی یارانه و جدا کردن فقرا از چرخه فقر و آوردن نشاط و شادی و شادابی در جامعه با برنامه های مشخص اجرایی که اعلام می کنند را به صراحت بدهند، مجلس نیز در کمک به رئیس جمهور و دولت برای انتخاب کابینه شایسته و موفقیت همکاری و همدلی کند.

شایسته است که در تاریخ سال های 1404-1400 با اقدامات ارزشمندی که امید است رئیس جمهور منتخب با همکاری سایر قوای سه گانه انجام دهد، در تاریخ کشور به نیکی نام برده شود. در 6 ماه اول 1400 انتظار می رود واکسیناسیون اکثریت مردم با واکسن داخلی و خارجی انجام شود و از بهانه های سال 1399 در سلامت و حفظ جان مردم خبری نباشد. اقشار فقیر و آسیب پذیر با هماهنگی بین نهادهای خدماتی مانند بهزیستی،کمیته امداد،ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، اوقاف، آستان قدس رضوی و نهادهای خیریه مردمی و جلوگیری از موازی کاری اثرگذاری بهتری داشته باشند و دولت نیز تکلیف خود را در اجرای صحیح هدفمندی یارانه ها انجام دهد. حمایت از تولید و سرمایه گذاری و خود اتکایی باید با قوت ادامه پیدا کند و با کاهش بروکراسی و دخالت دولت و مجلس، از کارآفرینان در عمل حمایت خاص شود.

امیدواریم در 1400 همدلی بین مردم و به ویژه قوای سه گانه بیشتر شود، شفافیت اقتصادی و سیاسی و مبارزه با فساد به عنوان یک دستور اساسی رئیس جمهور بعدی قرار بگیرد و با کمک مجلس و به ویژه قوه قضائیه و حمایت رهبری برای اصلاح قوانین و مقررات و شرکت های خصولتی و زیاده خواهان، تحت نظارت و کنترل دقیق قرار بگیرند. از خداوند طلب می کنم سال 1400 سال گشایش و رفاه و دوری از فقر و سربلندی ملت و جمهوری اسلامی ایران باشد.

* معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریس سابق هیات عامل ایمیدرو

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1246

به "سال جدید، سال برون رفت از بحران های 99 خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جدید، سال برون رفت از بحران های 99 خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید