آخرین شرایط سدهای مهم شرب و کشاورزی

به گزارش ارانیوز، گزارش معاونت آب و آبفای وزارت نیرو نشان می دهد تا 29 آذرماه امسال میزان ذخیره آب در مخزن سد زاینده رود فقط 14 درصد بوده که نشانگر کاهش 43 درصدی آب مخزن این سد نسبت به سال گذشته است.

آخرین شرایط سدهای مهم شرب و کشاورزی

به گزارش خبرنگاران، معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در گزارشی آخرین شرایط سدهای مهم در بخش شرب و کشاورزی را تا 29 آذرماه سال جاری منتشر کرده که نشان دهنده 52 درصد پرشدگی مخازن کل سدهاست.

بر اساس این آمار، آب موجود در مخزن مجموع 13 سد حوضه دریاچه ارومیه 587 میلیارد مترمکعب است که نشان دهنده 35 درصد پرشدگی مخازن بوده و نسبت به سال گذشته نیز دارای 19 درصد کاهش است.

همچنین سد زاینده رود در استان اصفهان نیز با 178 میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن که میزان 14 درصد پرشدگی را نشان می دهد، دارای 43 درصد کاهش آب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.

این گزارش حاکی است، در استان خراسان رضوی سد دوستی با 625 میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن، نشان از پرشدگی 51 درصدی بوده که نسبت به سال گذشته 14 دردصد افزایش دارد.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی بر اساس آخرین هیدروگرافی دارای 53 میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن است که خبر از پر شدگی 86 درصدی و افزایش 15 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را می دهد.

بر اساس این آمار، در سدهای حوزه قمرود، سد گلپایگان با 5 میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی 15 درصدی و کاهش 67 درصدی نسبت به سال گذشته، سد پانزده خرداد با 99 میلیارد مترمکعب آب دارای افزایش 4 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و سد کوچری نیز با 146 میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر 71 درصد پرشدگی مخزن بوده و افزایش 6 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

این گزارش می افزاید، آب موجود در مخازن مجموع 10 سد استان خوزستان شامل 14 هزار و 291 میلیارد مترمکعب است که پرشدگی 58 درصدی را نشان داده و از افزایش یک درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر می دهد.

بر اساس این گزارش، سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد با 471 میلیارد مترمکعب موجودی مخزن از افزایش 4 درصدی آب در مخزن این سد نسبت به 29 آذرماه سال گذشته خبر می دهد که نشانگر 86 درصد پرشدگی این مخزن در سال جاری است.

این گزارش حاکی است، بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، مجموع ظرفیت مخازن سدها 50 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب بوده که نشان دهنده 52 درصد پرشدگی مخازن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1101

به "آخرین شرایط سدهای مهم شرب و کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط سدهای مهم شرب و کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید