97 درصد ایران دارای گسل های خطرناک است

به گزارش ارانیوز، تهران (پانا) - یک پژوهشگر سوانح طبیعی گفت اگر قبلا نگرانی ریزش ساختمان ها در زمین لرزه های 6 ریشتر و بیشتر وجود داشت، اکنون ترک های ایجاد شده از محل فرونشست زمین روی ساختمان های روستایی و شهری باعث شده تا نگران بروز زلزله هایی با شدت 4 ریشتر وجود داشته باشد.

97 درصد ایران دارای گسل های خطرناک است

به گزارش ایسنا، محمدجواد بلورچی بعلاوه بیان نمود که رفسنجان، قطب پسته ایران به علت فرونشست سالیانه 30 سانتی متری به کانون فراوری زغال پسته تبدیل شده است.چالش فرونشست زمین، بیخ گوش شهرها و روستاهای کشور قرار گرفته است و نمونه هایی از تاثیر فرونشست بر واحدهای مسکونی در منطقه ها خشک و نیمه خشک همانند اصفهان دیده می گردد؛ هرچند پس از انتشار اخباری مبنی بر تخلیه شهرک نیروی هوایی اصفهان به علت موضوع فرونشست، این موضوع تکذیب و اعلام شد که ترک های عمیق خانه های این شهرک به علت بازسازی نشدن ساختمان های آن و قدمت حدود 50 ساله این منازل بوده است.

نیمی از روستاها مقاوم سازی شده است

با این حال نمی توان، چالش مخاطراتی همانند زلزله، سیل و فرونشست را تکذیب کرد و در این خصوص خانه های روستایی بیش از واحدهای شهری از خطرات سوانح طبیعی دچار آسیب می شوند. البته از حدود حدود 40 هزار روستای بالای 20 خانوار در کشور با اجرای طرح هادی تا به امروز 21 هزار روستا نوسازی و مقاوم سازی شده که شامل 52 درصد خانه های روستایی کشور می گردد. طبق اعلام مسئولان بنیاد مسکن سال 1410 جشن مقاوم سازی خانه های روستایی در کشور برگزار گردد.

با وجود تلاشهای اجرا شده کارشناسان هشدارهایی نسبت به خطر تاثیر سوانح طبیعی بر ساختمانهای مسکونی روستایی می دهند؛ تا جایی که محمدجواد بلورچی ـ پژوهشگر مخاطرات طبیعی ـ گفته است: اگر قبلا نگران ریزش ساختمان ها در زمین لرزه هایی با شدت 6 ریشتر و بیشتر بودیم، اکنون ترک های ایجاد شده از محل فرونشست زمین روی ابنیه روستایی و شهری باعث شده تا نگران بروز زلزله هایی با شدت 4 ریشتر باشیم تا ساختمان ها فرو نریزند.

قطب پسته ایران به کانون زغال پسته تبدیل شده است

او در سومین گردهمایی معاونان عمرانی استانداری های سراسر کشور گفت: رفسنجان در استان کرمان که روزی قطب فراوری پسته ایران بود اکنون به علت فرونشست 30 سانتی متری زمین در سال به کانون فراوری زغال پسته تبدیل شده است. دشت قزوین نیز هم اینک سالانه حداقل 25 سانتی متر نشست می نماید و همه این موارد به علت برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی برای مصارف کشاورزی و صنعتی است.

در این گردهمایی بعلاوه امیرحسین گرکانی ـ رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی وابسته به بنیاد مسکن با اشاره به ضرورت برنامه ریزی استان ها برای کاهش مخاطرات و سوانح طبیعی و ارتقای ایمنی ساخت ساز واحدهای مسکونی گفت: ایران از نظر مخاطرات و سوانح طبیعی جزو 10 کشور اول جهانست و از 44 سوانح مهم شناخته شده تا به امروز 33 مورد در ایران تجربه شده اند.

وی گفت: بیشترین خسارات ثبت شده در ایران مربوط به سیل، زلزله و توفان است و تغییرات نو اقلیمی نیز باعث شده تا خطر خشکسالی حیات روستاهای ایران را تهدید کند. اکنون 45 درصد از پهنه ایران در معرض خشکسالی حاد قرار گرفته که عمده منطقه ها درگیر با خشکسالی دارای جمعیت روستایی هستند.

به گفته وی در راستای تدوین سند کاهش مخاطرات طبیعی، از این پس تمامی طرح های عمرانی کشور باید پیوست کاهش خطر و سوانح طبیعی داشته باشند. یعنی برنامه های عمرانی باید حتما به مقاومت دربرابر سوانح طبیعی توجه داشته و ضریب ایمنی بالایی در برابر مخاطرات پیرامون داشته باشند.

گرکانی ادامه داد: در قالب این سند، تمامی اموال منقول و غیر منقول دستگاه های اجرایی کشور باید بیمه شوند. از سوی دیگر بزودی برنامه ویژه ای برای ورود، حمل، نگهداری و امحای مواد خطرناک از سوی هیأت دولت مورد آنالیز قرار می گیرد تا ضریب مقاومت منطقه ها شهری و روستایی در برابر مخاطرات انسان ساز افزایش یابد.

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی کشور توضیح داد: تا به امروز 56 نوع مخاطره انسان ساز در ایران شناسایی شده است که باید برای مقاومت در برابر آنها برنامه ریزی کنیم.

بعلاوه محمدجواد بلورچی در این گردهمایی با اشاره به انواع سوانح طبیعی در ایران گفت: هم اینک 97 درصد از پهنه ایران دارای گسل های خطرناک و مستعد بروز زلزله است. بعلاوه تقریبا تمامی ایران با خطر بروز سیلاب قرار گرفته است ولی نوترین خطر زیست محیطی که حیات کانونهای جمعیتی در ایران را تهدید می نماید، خطر فرونشست زمین است.

بلورچی ادامه داد: بالغ بر 420 دشت ایران دچار فرونشست حاد شده اند که اغلب آنها در کنار تأسیسات شهری و برون شهری هستند.

این پژوهشگر مخاطرات طبیعی گفت: بیش از 60 دریاچه و تالاب ایران در سالهای اخیر یا خشک شده اند و یا در معرض خشکسالی قرار دارند. از سوی دیگر سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی باعث بروز پدیده بسیار خطرناک خودسوزی زمین در بعضی منطقه ها فلات مرکزی ایران شده است.

بلورچی با بیان اینکه بروز 4 میلی متر فرونشست زمین در جهان یک بحران طبیعی محسوب می گردد اضافه کرد: تهران سالانه 17 تا 36 سانتی متر نشست می نماید. در مشهد نیز شدت فرونشست زمین به 15 تا 20 سانتی متر در سال رسیده و فرونشست زمین در اطراف نیشابور باعث ایجاد ترک های عمیقی به طول 40 کیلومتر روی سطح زمین شده است.

وی خواهان توجه استانداری ها به ممانعت از برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی و هماهنگی تمامی دستگاه های اجرایی برای ایمن سازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1642

به "97 درصد ایران دارای گسل های خطرناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "97 درصد ایران دارای گسل های خطرناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید