پاییز کم بارشی خواهیم داشت

به گزارش ارانیوز، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می گوید که بارندگی ها در ایران طی پاییز 99 کمتر و ضعیف تر از حد معمول خواهد بود و طی سه ماهه پاییز کم بارشی نسبی در کشور حاکم است.

پاییز کم بارشی خواهیم داشت

به گزارش ایسنا، احد وظیفه، با اشاره به اینکه طی هفته خاتمهی شهریور و دو هفته ابتدایی مهر ماه عمده بارش های کشور در نوار شمالی از جمله استان های ساحلی خزر، شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و خراسان شمالی است، اظهار کرد: البته این بارش ها ضعیف تر و کمتر از حد نرمال خواهد بود و با وجود اینکه طی دو هفته ابتدایی مهر ماه بارش ها کمی بیشتر می گردد، اما همچنان با بی هنجاری منفی بارش روبرو خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بارش های تابستانه مونسون که از سمت هند و پاکستان به سمت جنوب شرق ایران حرکت می نمایند همچنان تداوم خواهد داشت، توضیح داد: فعالیت مونسون در جنوب شرق کشور سبب می گردد که سیستم های باران زا دیرتر از همواره به ایران وارد شوند. از این رو با احتمال قوی بارش ها در ایران طی پاییز کمتر از حد نرمال است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش ها بین ایران و اروپای غربی حالت الاکلنگی دارد، گفت: بر اساس مدل های اقلیمی بارش ها در اروپای غربی طی پاییز در شرایط نرمال و بیش از حد نرمال است. در نتیجه بارش ها در کل منطقه خاورمیانه از جمله ایران ضعیف است.

وظیفه ادامه داد: بر اساس الگو های بارشی ایران، آبان ماه همواره ماه بارش برای شمال غرب و غرب کشور بوده است، اما پیش بینی می گردد که در آبان و آذر آنومالی بارش ها در این مناطق منفی و کم بارشی نسبی حاکم باشد.

وی همچنین درباره شرایط دمای هوا در مهر ماه شرح داد: پیش بینی می گردد که دمای هوا در نیمه غربی کشور حدود یک تا سه درجه سانتیگراد بیشتر از حد نرمال و در شرق کشور حدود یک تا دو درجه کمتر از نرمال و خنک تر از حد معمول باشد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در خاتمه گفت: دمای هوا در مناطق مرکزی کشور از جمله استان های تهران، البرز، قزوین، اصفهان و... طی مهر ماه در حد نرمال پیش بینی می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 916

به "پاییز کم بارشی خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییز کم بارشی خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید