کمیاب ترین رنگ چشم جهان چه رنگی است؟

به گزارش ارانیوز، چشم انسان رنگ های متنوعی دارد و برخی از این رنگ ها کمیاب تر از بقیه هستند. برخلاف تصور عموم، همیشه نمی توان رنگ چشم نوزاد را بر اساس رنگ چشم والدینش پیش بینی کرد. یک فرآیند پیچیده در شکل گیری رنگ چشم هایی که به ارث می بریم وجود دارد و این فرایند می تواند با نتایج بسیار غیرعادی توام باشد.

کمیاب ترین رنگ چشم جهان چه رنگی است؟

به گزارش فرادید، مردمک وسط چشم ما معمولاً سیاه است، اما حلقه رنگی اطراف آن که عنبیه نام دارد یک رنگ نیست و می تواند هر رنگی داشته باشد. رایج ترین رنگ عنبیه قهوه ای است، به این معنا که رنگ چشم بیشتر افراد روی زمین قهوه ای است، اما نادرترین رنگ چشم کدام است؟

کمیاب ترین رنگ چشم در جهان چه رنگی است؟

سبز به عنوان نادرترین رنگ چشم در جهان گزارش شده است. بر اساس یک نظرسنجی از سوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا در سال 2014، فقط 9 درصد مردم دارای چشمان سبز هستند، در حالی که 45 درصد چشم های قهوه ای، 18 درصد چشم های فندقی و 27 درصد چشم های آبی دارند. با این حال، 1 درصد از افراد نظرسنجی گفتند رنگ چشم آن ها هیچ یک از رنگ های قهوه ای، آبی، فندقی یا سبز نیست.

نادرتر از چشم سبزرنگ، بیماری آلبینیسم (Albinism) است. از هر 20000 نفر 1 نفر به این بیماری مبتلا می شوند و در اثر ابتلا به این بیماری، رنگ چشم فرد قرمز یا صورتی می شود. در این موارد، عنبیه شفاف است، اما رگ های خونی داخل چشم به آن ها ظاهر صورتی یا قرمز می دهند.

آیا ممکن است فردی چشم هایی با رنگ های متفاوت داشته باشد؟

بیماری نادر دیگری به نام هتروکرومی (Heterochromia) هم وجود دارد که به موجب آن، چشم فرد دو رنگ مختلف دارد. برای مثال، ممکن است یک چشم قهوه ای و چشم دیگر آبی باشد. این عارضه ممکن است سبب ظاهر شدن دو رنگ در یک چشم شود به این صورت که بخشی از عنبیه یک رنگ و باقی رنگ دیگری دارد.

بیشتر افراد به طور مادرزاد به هتروکرومی مبتلا می شوند و چشم آن ها هیچ مشکل دیگری ندارد. با این حال، بیماری های دیگر می توانند باعث هتروکرومی شوند، از جمله سندرم هورنر و پیبالدیسم.

چه چیزی رنگ چشم شما را معین می کند؟

رنگ چشم شما متاثر از فعل و انفعالات بین ژن های مختلفی است که به ارث می برید و گاهی اوقات متاثر از یک جهش است. ژنتیک رنگ چشم علم پیچیده ای فراتر از رنگ چشم والدین یک کودک است. به عنوان مثال، دو پدر و مادر با چشمان آبی ممکن است صاحب فرزندی با چشمان قهوه ای شوند.

بیشتر اوقات، افراد تا آخر عمر رنگ چشم یکسانی دارند. چشمان یک نوزاد چشم آبی ممکن است در سال اول یا حتی چند سال اول تیره تر باشد، اما پس از آن ثابت می ماند.

با این حال، شرایط مختلفی وجود دارد که باعث می شود رنگ چشم فرد تغییر کند. به عنوان مثال، آب مروارید می تواند چشم ها را کدر می کند. تغییر رنگ چشم ممکن است در اثر آسیب هم رخ دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1402 بروزرسانی: 25 خرداد 1402 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1957

به "کمیاب ترین رنگ چشم جهان چه رنگی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیاب ترین رنگ چشم جهان چه رنگی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید