وال استریت ژورنال: ایران و چین، کوشش های آمریکا را خنثی کردند خبرنگاران

به گزارش ارانیوز، یک نشریه آمریکایی با بیان اینکه امضای سند راهبردی بین ایران و چین باعث نقش بر آب شدن نقشه های آمریکا برای منزوی کردن تهران شد، نوشت پکن در سال های اخیر یک شریک تجاری مهم برای ایران بوده است.

وال استریت ژورنال: ایران و چین، کوشش های آمریکا را خنثی کردند خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نشریه وال استریت ژورنال شامگاه شنبه در یادداشتی به قلم سون اِنگِل راسموسن به آنالیز امضای سند راهبری بین ایران و چین پرداخته و تحلیل کرد که تهران و پکن، کوشش های آمریکا برای منزوی کردن خود را خنثی کردند.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به اینکه سند مذکور حوزه های همکاری وسیعی از مالی و تجارت گرفته تا امنیتی و اطلاعاتی را پوشش می دهد، آمده است: ایران و چین... کوشش های آمریکا برای منزوی کردن ایران را خنثی نموده و کوشش های دیرینه تهران برای تعمیق روابط دیپلماتیک خارج از دایره قدرت های غربی را پیش برد.

این نشریه ضمن ادعای اینکه سند همکاری ایران و چین شامل سرمایه گذاری های گسترده پکن در پروژه های متعددی جمله انرژی هسته ای، بنادر، راه آهن، انتقال فناوری نظامی به ایران و دیگر زیرساخت ها می گردد، نوشت: این توافق، همکاری های بین تهران و پکن را در زمانی که ایران به دنبال راه هایی برای تقویت اقتصاد خود در پی تحریم هاست، تعمیق می نماید.

وال استریت ژورنال با بیان اینکه چین در سال های اخیر یک شریک تجاری حیاتی برای ایران بوده، اضافه کرد: اکنون این توافق با چینی ها، چشم انداز سرمایه گذاری های خارجی در ایران را که بسیار به آن احتیاج داشت، ارائه می نماید.

نویسنده این یادداشت ضمن اشاره به افزایش صادرات نفت ایران به چین طی ماه های اخیر، شرح داد: انتظار می رود که چین در ماه مارس، روزانه 918 هزار بشکه [نفت] از ایران وارد کند که بیشترین میزان از زمان اعمال تحریم کامل نفتی بر ایران از دو سال پیش است. این گزارش ها، باعث شد که دولت [جو] بایدن هشدار دهد که تحریم های دوران [دونالد] ترامپ بر تبادل نفتی ایران و چین را ادامه می دهد.

وال استریت ژورنال با بیان اینکه دیپلمات های غربی امیدوارند سفر مقامات چینی به تهران بتواند بن بست هسته ای بین ایران و آمریکا را بگشاید، ادامه داد: توافق با چین، این سیگنال را می دهد که ایران متحدان قدرتمندی دارد از جمله کشوری که یک کرسی دائم در شورای امنیت سازمان ملل دارد.

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه 25 ساله روز شنبه در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای خارجه دو کشور رسید.

در سال 1394 جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین بیانیه مشترک جامع راهبردی دو کشور را صادر نموده و دو طرف برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع توافق کردند. بعد از رایزنی ها و مذاکرات روز 7 فروردین 1400 محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین برنامه همکاری جامع فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را در تهران امضا کردند.

این سند ظرفیت ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه های مختلف از جمله مالی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1277

به "وال استریت ژورنال: ایران و چین، کوشش های آمریکا را خنثی کردند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت ژورنال: ایران و چین، کوشش های آمریکا را خنثی کردند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید