هر رنگ کبودی روی بدن نشانه چیست ؟

به گزارش ارانیوز، کبودی با ضربه ای به پوست ایجاد می گردد و به مروز زمان تغییر رنگ می دهد که از رنگ آن ها می توانید زمان بهبود جای کبودی را تشخیص دهید.

هر رنگ کبودی روی بدن نشانه چیست ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، آیا تا به حال متوجه شده اید که تغییر رنگ کبودی ها به هنگام التیام آن ها چگونه است؟ دانستن منشا و طول عمر آن به شما یاری خواهد نمود تا بیشتر در خصوص تغییرات رنگ، آن بدانید.

کبودی ها چطور شکل می گیرند؟

کبودی ناشی از ضربه ای به پوست است و باعث می گردد مویرگ ها و یا رگ های خونی کوچک که می توانند نزدیک سطح پوست یافت شوند بشنمایند مویرگ های خونی باعث نشت خون در بافت های اطراف می شوند که باعث ایجاد التهاب و تغییر رنگ زیر پوست می شوند.

همان طور که کبودی درمان می گردد، بدن خون نشت نموده را جذب می نماید. به همین دلیل است که ظاهر کبودی تغییر می نماید. در حقیقت، می توانید سن کلی کبودی را در فرآیند درمان با رنگ آن حدس بزنید.

مراحل و رنگ کبودی ها

از ابتدا تا پایان، یک کبودی بین دو تا سه هفته طول خواهد کشید. بعضی از کبودی ها بیشتر طول می کشد تا التیام یابد و به شدت آسیب بستگی خواهد داشت و جایی که بدن کبود می گردد.

بعضی قسمت های بدن، به خصوص دست ها و پاها، ممکن است آهسته تر درمان گردد و همانطور که بخش سلامت اشاره نموده است این چیزی است که می توانید در طول مراحل یک کبودی انتظار داشته باشید. به خاطر داشته باشید که تغییر از یک رنگ به رنگ بعدی بسیار تدریجی است و سایه های مختلفی از این رنگ ها در امتداد جهت وجود دارد.

معنا و مفهوم هر رنگ از کبودی

صورتی و قرمز:

بلافاصله بعد از یک ضربه، مانند کوبیده شدن پا به پله یا خوردن دست به در، پوست کبود می تواند کمی قرمز و یا صورتی به نظر برسد. شما ممکن است توجه داشته باشید که ناحیه اطراف کبودی نیز ورم نموده و با لمس کردن درد را حس می کنید .

آبی و بنفش تیره :

در عرض یک روز، کبودی به رنگ آبی یا بنفش تیره خواهد شد. این امر ناشی از ذخیره اکسیژن و تورم کم در محل کبودی است. در نتیجه، هموگلوبین که معمولا قرمز است، یک تغییر تدریجی به آبی را آغاز می نماید. این تیره شدن می تواند از روز پنجم پس از آسیب کمتر گردد.

سبز کم رنگ:

در روز ششم، کبودی به رنگ سبز روشن تغییر خواهد نمود این یک نشانه از تجزیه هموگلوبین است. همچنین به این معنی است که فرآیند التیام آغاز شده است.

زرد و قهوه ای:

بعد از هفتمین روز از زمان جراحت، کبودی روشن و به رنگ زرد کم رنگ و یا سایه قهوه ای روشن تبدیل می گردد. این آخرین مرحله از فرایند جذب مجدد بدن شماست. کبودی دوباره تغییر نخواهد نمود در عوض، به تدریج محو خواهد شد تا زمانی که کاملا از بین برود.

چه وقت باید نگران کبودی شویم ؟

در بعضی موارد، کبودی تغییر رنگ نخواهد داد و یا به هیچ وجه التیام پیدا نمی نماید و با لمس کردن درد می گیرد اندازه آنها آغاز به رشد می نماید و یا با گذر زمان دردناک می گردد (کم تر)می تواند نشانه این باشد که التهاب خونی شکل می گیرد.

غده خونی توده ای است که وقتی خون زیر پوست و یا در ماهیچه آغاز به جمع شدن می نماید، شکل می گیرد. به جای فرآیند توصیف شده در بالا در مراحل کبودی، خون در غده محصور شده است. در این حالت، شما به یاری یک پزشک برای تخلیه مناسب احتیاج خواهید داشت.

یک دلیل غیر معمول بیشتر برای کبودی که از بین نمی رود تشکیل استخوان در محدوده غیر اسکلتی است این اتفاق زمانی می افتد که بدن شما رسوبات کلسیم را در اطراف محل آسیب دیدگی می سازد این باعث می گردد کبودی هنگام لمس دردناک باشد و این چیزی است که پزشک می تواند با اشعه ایکس تشخیص دهد

همچنین اگر به هر یک از موارد زیر توجه کنید، باید به پزشک مراجعه کنید:

  • کبودی بعد از دو هفته نشانه هایی از بهبودی را نشان نمی دهد
  • حرکت دادن مفصل در نزدیکی کبودی دردآور است.
  • کبودی نزدیک چشم دید را سخت می سازد
  • به نظر می رسد که کبودی شما نشانه هایی از عفونت را نشان می دهد، مثل رگه های قرمز، و یا اینکه تب دارید.
  • اگر هر گونه نگرانی در خصوص کبودی دارید، از جمله مواردی که در اینجا ذکر نشده اند، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا ممکن است کبودی را سریع تر درمان کنید ؟

در حالی که جلوگیری از کبودی همواره ممکن نیست، می توانید با استفاده از روش هایی که در ادامه بخش سلامت نمناک گفته ایم فرایند التیام را در خانه سریع تر کنید:

  • از کمپرس یخ و یا کمپرس آب سرد بعد از ضربه برای کاهش اندازه کبودی و تورم و استفاده بکنید. سرما مقدار خونی که به منطقه سرازیر می گردد را کاهش می دهد و به حداقل رساندن خون موجود در بافت اطراف یاری می نماید.
  • اگر می توانید موضع را آرام کنید.
  • اگر درد را تجربه می کنید، مسکن ها مانند استامینوفن نیز می توانند یاری نمایند.

چه مدت طول می کشد تا کبودی التیام پیدا کند؟

بیشتر کبودی ها تا دو هفته طول می کشند تا التیام پیدا نمایند، اما بعضی ممکن است بیشتر از بقیه براساس شدت آسیب باشند. پزشکان پیشنهاد می نمایند که اگر مجروح شده اید،با اعمال فشار و یخ روی ناحیه رگ های خونی را ببندید و التهاب را کاهش دهید. برای کبودی که التیام نیافته، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که کبودی شما نشانه ای از یک چیز جدی تر نیست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1129

به "هر رنگ کبودی روی بدن نشانه چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر رنگ کبودی روی بدن نشانه چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید