عقیم سازی زنان معتاد؟

به گزارش ارانیوز، عقیم سازی زنان معتاد سیاست کلی نظام نیست. طرح این موضوع غیرانسانی از سوی هر گروه و جناحی خلاف واقع است. ستاد مبارزه با موادمخدر و بهزیستی به عنوان متولیان اصلی این حوزه چنین برنامه و طرحی ندارند و این حرف خلاف واقع است.

عقیم سازی زنان معتاد؟

شهروندآنلاین نوشت: عقیم سازی زنان معتاد دروغ است. فرید براتی سده، مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به موضوع عقیم سازی زنان معتاد متجاهر که مدتی است در بعضی محافل خبری به آن اشاره می گردد، گفت: چنین بحث هایی اصلا مطرح نیست و هر کسی از هر جناحی چنین سخنانی می گوید، خلاف واقع سخن گفته است و چنین موضوعاتی اصلا مطرح نیست. اگر هم چنین سخنانی از سوی بعضی افراد مطرح می گردد، دلیل بر این نیست که این گونه سخنان سیاست های کلی نظام و سیاست ستاد مبارزه با موادمخدر یا سیاست دستگاه هایی مانند بهزیستی است.

او با غیرانسانی خواندن چنین موضوعی ادامه داد: وظیفه دستگاه هایی مانند ما و وزارت بهداشت که دستگاه های خدماتی هستیم، این است که به این زنان خدماتی را ارایه دهیم و زمینه ای برای ارایه خدمات به آن ها فراهم کنیم. در دو استان تهران و خراسان رضوی مراکز مادر کودک برای زنان معتاد متجاهر راه اندازی شده است.

آن طور که براتی سده می گوید این بحث که مطرح می گردد، یک بحث انحرافی است و افرادی که چنین سخنانی می گویند، آشنایی با حیطه اعتیاد در زنان ندارند. این موضوعات ممکن است باعث گردد زنانی که باردار هستند و مصرف مواد دارند، به مراکز درمانی ما مراجعه ننمایند و اثرات منفی چنین صحبت هایی بسیار زیاد است.

مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در ادامه صحبت هایش به حمایت این سازمان از زنان معتاد باردار اشاره نمود و در این باره شرح داد: زنان معتادی که باردار یا دارای کودک و نوزاد هستند، می توانند به این مراکز مراجعه نمایند و تحت نظر درمانی و حمایتی قرار بگیرند. زنانی که باردار هستند، هنگام زایمان به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند و زنانی که دارای نوزاد و کودک هستند و می خواهند بچه ها شان در کنارشان باشند نیز در این مراکز می توانند خدمات درمانی بگیرند و تحت پوشش ما هستند و هیچ گونه محدودیتی برای حمایت از این زنان نداریم. ظرفیت هایی که ایجاد شده، همچنان خالی است و این نشان دهنده این است که این زنان تعداد زیادی ندارند.

او با تأکید بر حمایت موثر از زنان معتاد ادامه داد: یکی از موسسات خیریه قرار است زنانی که از مراکز مادر و کودک ما خارج می شوند و به همراه بچه ها شان هستند، تحت پوشش قرار داده و خانه های امنی برای آن ها در نظر بگیرند تا بتوانند در کنار بچه ها شان زندگی نمایند و تمام هزینه آن نیز پرداخت می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1115

به "عقیم سازی زنان معتاد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقیم سازی زنان معتاد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید