رئیس پنتاگون از مخالفت با اعزام نیرو به واشنگتن صرف نظر کرد، بوی استعفا می آید؟

به گزارش ارانیوز، ایسنا نوشت: به نظر می رسد وزیر دفاع آمریکا که در پنتاگون اعلام نموده بود با اعزام نیروهای ارتش و گارد ملی به شهرهای عظیم مخالف است از موضعش عقب نشینی نموده، رسانه های آمریکایی گزارش دادند، او بعد از ملاقات با ترامپ موضعش درباره استقرار نیروهای ارتش در خیابان های واشنگتن را تغییر داده است.

رئیس پنتاگون از مخالفت با اعزام نیرو به واشنگتن صرف نظر کرد، بوی استعفا می آید؟

به گزارش شبکه خبری سی ان بی سی، رایان مک کارتی، مقام غیرنظامی ارشد نیروی زمینی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مارک اسپر پس از ملاقات با ترامپ در کاخ سفید و همچنین پس از نشست های داخلی پنتاگون تصمیم اولیه خود برای بازگرداندن چند صد تن از سربازان از واشنگتن به خانه هایشان را تغییر داد.

مک کارتی اضافه کرد: به نظر من این تغییر بر مبنای تضمین این که حمایت نظامی کافی در این منطقه برای واکنش نشان دادن به مسائل اعتراضی احتمالی وجود داشته باشد، اجرا شده است.

مک کارتی این دستور پنتاگون را برای بازگرداندن حدود 200 سرباز ساعت 10 صبح روز چهارشنبه دریافت کرد اما چند ساعت بعد پنتاگون به وی خبر داد که اسپر تصمیم خود را عوض نموده و او تصمیم نهایی درباره استقرار نیروها را اتخاذ می نماید اما دیگر مقامات ارتش از جمله روسای ستاد مشترک نیز در این تصمیم گیری شرکت داشتند.

این اقدام برای حفظ این نیروها در این منطقه در حالی اتخاذ شده که رهبران پنتاگون همچنان تاکید دارند که برای سرکوب اعتراضات قصد استفاده از نیروهای نظامی را ندارند.

مک کارتی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: قصد ما در حال حاضر این است که نیروهای نظامی را وارد این مساله نکنیم و فکر می کنیم در حال حاضر به آنها نیازی نیست.

وی اضافه کرد: این یک شرایط متغیر است نیروهای یگان 82 هوابرد 24 ساعت دیگر در واشنگتن باقی خواهند ماند و کوشش ما این است که آنها را به خانه های خود بازگردند.

در همین حال شبکه خبری ان بی سی نیوز به نقل از دو تن از مقامات کاخ سفید گزارش داد: دونالد ترامپ دست کم در حال حاضر از ایده اعزام نیروی نظامی و گارد ملی به شهرهای مختلف آمریکا عقب نشینی نموده است.

یکی از این مقامات گفت: این موضوع همواره یک گزینه بوده و یک گزینه باقی خواهد ماند. از زمان ورود گارد ملی به این مساله و فشار رئیس جمهوری به فرمانداران اوضاع تا حدودی بهتر شده است.

پیشتر وزیر دفاع آمریکا گفته بود که از اعمال قانون حمله حمایت نمی نماید؛ قانونی که سال 1987 تصویب شد و به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اجازه می دهد تا برای واکنش به اعتراضات یا ناآرامی های داخلی در شهرهای سراسر این کشور نیروی نظامی مستقر کند.

اسپر ادامه داد: من این حرف را نه تنها به عنوان وزیر دفاع بلکه به عنوان یک سرباز سابق و یکی از اعضای سابق گارد ملی می گویم. گزینه استفاده از نیروهای نظامی در نقش مجریان قانون تنها باید به عنوان آخرین گزینه و در شرایط بسیار وخیم استفاده گردد. ما در حال حاضر در هیچ یک از این شرایط قرار نداریم.

بلومبرگ گزارش نموده بود، اظهارات اسپر باعث خشم دونالد ترامپ و معاونینش در کاخ سفید شده است.

بلومبرگ به نقل از معاونین ترامپ آورده است: کاخ سفید این اظهارات اسپر را پا از حد گذراندن می داند.

البته این معاونین انتظار ندارند که دونالد ترامپ، اسپر را اخراج کند. یکی از مقامات ارشد دولت واشنگتن نیز به شبکه ان بی سی نیوز گفت که اظهارات اسپر در داخل کاخ سفید مورد استقبال و حمایت قرار نگرفته است.

اسپر عصر چهارشنبه طبق برنامه ریزی های قبلی با دونالد ترامپ ملاقاتی داشت.

در همین حال کایلی مک انانی، سخنگوی کاخ سفید به ارانیوز گفت: من اطلاعی از این که اسپر نسبت به اعزام نیروهای نظامی مخالفتی نموده باشد، ندارم.

وی اضافه کرد: من وارد بحث های خصوصی که در کاخ سفید برگزار می شوند، نمی شوم. دونالد ترامپ تنها مقامی است که می تواند این اقدام را انجام دهد. اگر او بخواهد از گزینه اعزام نیروهای نظامی استفاده کند، این کار را انجام خواهد داد.

مک انانی در ادامه صحبت های خود گفت: علی رغم ابراز مخالفت رئیس پنتاگون با اعزام نیروهای ارتش و گارد ملی به ایالت های مختلف، اسپر همچنان در سمت خود به عنوان وزیر دفاع واقع شده است.

وی ادامه داد: من مطمئنم که اگر دونالد ترامپ اعتماد خود را به اسپر از دست بدهد همه شما ارانیوز اولین افرادی خواهید بود که از این مساله مطلع خواهید شد تا این لحظه اسپر همچنان وزیر دفاع است و اگر دونالد ترامپ اعتماد خود را به او از دست بدهد همه ما در آینده متوجه این مساله خواهیم شد.

دونالد ترامپ روز دوشنبه تهدید نموده بود برای برقراری نظم و آرامش نیروهای ارتش و گارد ملی را به ایالات مختلف اعزام خواهد نمود.

بسیاری از شهرهای عظیم آمریکا پس از انتشار تصاویر ویدیویی از برخورد پلیس مینیاپولیس با جورج فلوید که منجر به مرگ این مرد سیاه پوست شد صحنه اعتراض و ناآرامی شده اند. معترضان در بسیاری از شهرها سه شنبه شب نیز مقررات منع رفت و آمد را نادیده گرفتند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 748

به "رئیس پنتاگون از مخالفت با اعزام نیرو به واشنگتن صرف نظر کرد، بوی استعفا می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس پنتاگون از مخالفت با اعزام نیرو به واشنگتن صرف نظر کرد، بوی استعفا می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید