خبرنگاران افزایش امید اجتماعی در سایه واکسیناسیون

به گزارش ارانیوز، تهران- خبرنگاران- در یادداشت روزنامه ایران آمده است: ظهور و شیوع ویروس ناشـناخـته کرونا در جهان و ایران انسان ها را در فضایی پرابهام قـرار داد.

خبرنگاران افزایش امید اجتماعی در سایه واکسیناسیون

اردشیر گراوند جامعه شناس، یکشنبه 19 اردیبهشت در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: بیماری ناشناخته ای که با گذشت زمان دستخوش تغییرات و جهش های بسیار شده و انسان ها را با چالش های جدی تری روبرو کرده است، توانست بذر اضطراب و ناامیدی را در جامعه تکثیر کند. در شرایطی که هر روز بر تعداد تلفات ناشی از ابتلا به بیماری افزوده می گردد، تنها انجام واکسیناسیون همگانی است که می تواند از استرس و اضطراب ناشی از شیوع این بیماری در جامعه بکاهد. خوشبختانه واکسیناسیون هرچند با تأخیر در کشور ما هم آغاز شد و این اقدام گام مهمی در جهت افزایش امید و اعتماد اجتماعی به شمار می رود.

در حقیقت واکسیناسیون علیه بیماری کرونا باعث افزایش امید افراد جامعه نسبت به حکومت شده است و اثر مثبتی در فضای سیاسی و اجتماعی برجای خواهد گذاشت. از سوی دیگر انجام واکسیناسیون با حجم بالا و انسجام مناسب و همچنین با کمترین حاشیه می تواند بخشی از سرمایه های اجتماعی میانی و کلان کشور را بازگرداند.

مزیت دیگر تزریق واکسن به نظام اجتماعی باز می گردد به این معنا که افراد جامعه به این نتیجه می رسند که مطالبات عمومی و اجتماعی آنها به نتیجه رسیده است. بنابراین چنین ذهنیتی برایشان ایجاد می گردد که می توانند با پیگیری و درخواست به خواسته های اجتماعی خود برسند. این امر نه تنها به تداوم مطالبات اجتماعی منجر می گردد بلکه ترمیم سرمایه اجتماعی میانی را نیز به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر به طور طبیعی همه ما نگران سلامتی اعضای خانواده و بخصوص سالمندان خانواده خود هستیم. اگر سالمندان جامعه با تزریق واکسن در مقابل کرونا به ایمنی نسبی دست یابند، صله رحم در جامعه توسعه می یابد. با توسعه صله رحم بخش عمده ای از روابط عاطفی جامعه تلطیف شده، سلامت اجتماعی افزایش می یابد. انجام واکسیناسیون با سرعت و حجم بالا در شرایطی که عدالت در توزیع هم وجود داشته باشد، می تواند به کاهش اضطراب اجتماعی و امیدافزایی در جامعه منجر گردد.

البته گاهی در جامعه جهانی گسترده با چندین میلیارد انسان، در هنگام اجرای اقدامات مثبت و تأثیرگذار اینچنینی با حاشیه و اختلال هم روبرو می شویم. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت برخی افراد تلاش می کنند از شرایط به نفع خود استفاده کنند و برخی دیگر هم سعی می کنند وجه منفی افعال را در نظام اجتماعی انتشار دهند.

به نظر من تشدید و تکثیر چنین حواشی در فضای مجازی آسیب به مراتب جدی تری به همراه دارد از این رو باید آن ها را نادیده گرفت. توجه به این نکته بسیار مهم است که در شرایطی که بستر یک اقدام مهم ملی در جامعه فراهم شده و هم نظام اجتماعی و هم خود ما بر فرایند اجرای صحیح آن نظارت داریم نباید با بروز خطاهایی که تعداد آن کمتر از یک یا دو درصد است کل سیستم و اقدامات مثبت آن و همچنین نتیجه مثبت واکسیناسیون همگانی را زیر سؤال ببریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1398

به "خبرنگاران افزایش امید اجتماعی در سایه واکسیناسیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش امید اجتماعی در سایه واکسیناسیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید