جلوگیری از خروج ارز با کاتالیست های نانویی برای مصرف پالایشگاه ها

به گزارش ارانیوز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، علی شاکرینی مدیر فروش کاتالیست یک شرکت دانش بنیان ایرانی از عرضه کاتالیست های این شرکت به پالایشگاه های مختلف در کشور خبر داد و گفت: فروش این کاتالیست ها در حدود 200 میلیارد ریال در سال برآورد می شود که عرضه این کاتالیست ها مانع از خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور شده است.

جلوگیری از خروج ارز با کاتالیست های نانویی برای مصرف پالایشگاه ها

وی اضافه نمود:حذف گوگرد از ترکیبات نفتی، بخش بسیار مهمی در تصفیه سوخت های هیدروکربنی است. ترکیبات گوگردی مانع از عملکرد مناسب خودروها شده و سوختن این ترکیبات همراه با آزاد شدن گاز SO2 است. انتشار این گاز موجب تشکیل باران های اسیدی و سایر مسائل زیستی از جمله تخریب نمای ساختمان ها می شود. بنابراین به طور کلی حذف گوگرد از سوخت های دیزلی تا کمتر از حد مجاز بسیار ضروری است.

مدیر فروش بخش کاتالیست شرکت بیان نمود: برای شیرین سازی گازهای ترش باید گوگرد را از فرآورده های نفتی حذف کرد. یک روش سوزاندن گوگرد است که اثرات زیست محیطی به همراه دارد و به جای آن می توان از بازیابی گوگرد استفاده کرد. مهم ترین فرایند گوگردزدایی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها، فرایندی به نام کلاوس است که در آن گوگرد از هیدروژن سولفید موجود در گاز طبیعی و در گازهایی که به عنوان فراورده های جانبی طی پالایش نفت خام تولید می شوند، استخراج می شود.

به گفته وی، بازیابی به روش کلاوس می تواند 92 تا 95 درصد گوگرد را حذف کند. محصول گوگرد به دست آمده از این روش هم قابل استفاده بوده که از نظر اقتصادی به صرفه است.

شاکرینی خاطر نشان کرد: فرایند از کوره شروع می شود، فعل و انفعلاتی در کوره اتفاق می افتد و بخشی از گوگرد بازیابی شده و باقیمانده گوگرد وارد راکتور می شود. معمولا دو یا سه راکتور استفاده شده تا باقی گوگرد بازیابی شود. در این راکتورها یک یا دو کاتالیست و گاهی هم 3 کاتالیست موردنیاز است. کاتالیست آلومینا، کاتالیست تیتانیا و کاتالیست ترکیب آلومینا و اکسیدآهن از جمله این کاتالیست ها هستند که برای فرایند گوگردزدایی استفاده می شوند.

به گفته وی در فرآیند بازیابی گوگرد، گروهی از مواد هیدروکربنی با گوگرد واکنش می دهند و ساختار گوگرد/کربن ایجاد شده که این ترکیبات موجب کاهش کارایی فرایند گوگردزدایی می شود. برای حل این مشکل از کاتالیست تیتانیا استفاده می شود که عمل هیدرولیز را انجام می دهد تا این واکنش ها ناخواسته به حداقل رسیده و کارآیی دوباره افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 664

به "جلوگیری از خروج ارز با کاتالیست های نانویی برای مصرف پالایشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از خروج ارز با کاتالیست های نانویی برای مصرف پالایشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید