بودجه 100 میلیارد تومانی هم حریف بوی بد جهت فرودگاه امام نشد!

به گزارش ارانیوز، عضو شورای شهر تهران گفت: اگر بخواهیم آرادکوه را به 100 کیلومتر دورتر از تهران منتقل کنیم مردم باید هزینه عوارض را بپردارند.

بودجه 100 میلیارد تومانی هم حریف بوی بد جهت فرودگاه امام نشد!

به گزارش خبرنگار ، حدود 50 سال پیش جمعیت تهران رو به افزایش شد و میزان تولید زباله ها هم به موازات آن افزایش یافت.

در این شرایط روش های دفع سنتی زباله و پسماند در اماکن نزدیک به مراکز تولید آن میسر نبود و مدیریت شهری تصمیم گرفت مکانی دور از شهر تهران را که آماده پذیرش حجم انبوده زباله تهرانی ها را داشته باشد، انتخاب کند و در نهایت آراد کوه در جهت اتوبان تهران به قم برای این کار انتخاب شد.

طی این 50 سال جمعیت تهران چند برابر و به موازات آن تولید زباله ها هم افزایش یافت و حالا مرکز دفع زباله آراد کوه که در میان بیابان های اطراف اتوبان تهران - قم است، برای این کار جوابگو نیست.

بوی نامطبوع پسماند تهرانی تا کیلومتر ها دورتر از محل اصلی دفع پسماند، منتشر می شود، و ساکنین شهر های نزدیک به این مرکز همواره مجبورند، در طول زندگی خود این بو را تحمل کنند.

دردسر های بوی نامطبوع مدتهاست که مدیریت شهری تهران را به چالش کشیده و حتی پای دولت را هم برای تامین بودجه به وسط کشیده است، اما در مجموع همه تلاش ها در نبرد با این بوی متعفن، سبب پیروزی بر آن نشده است.

سید آرش حسینی میلانی عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به بوی نامطبوع حاصل از انباشت زباله تهرانی ها در آرادکوه که در نزدیکی فرودگاه امام خمینی هم واقع شده است، گفت: آرادکوه یک مرکز دفن زباله قدیمی برای شهر تهران است که راه حل صحیح برای رهایی از این وضعیت جابجایی محل دفن زباله است که البته این کار ساده نیست و هزینه های بالای اقتصادی و اجتماعی دارد.

عضو شورای شهر تهران شرح داد: اگر آرادکوه به 100 کلومتر دورتر از تهران منتقل شود مردم تهران باید هزینه این عوارض را بپردازند.

او اعلام کرد: راه دوم این است که عملکرد آرادکوه را اصلاح کنیم تا بتوان در حد امکان میزان انتشار بو را کاهش داد ضمن اینکه آرادکوه تنها یک سهم در ایجاد بو دارد و سایر عوامل را هم باید حل کرد.

حسینی میلانی با بیان اینکه تصفیه خانه شیرانه یکی از مسائل آرادکوه است که اصلاح شده، اظهار کرد: منشأ بوی جهت فرودگاه امام خمینی متنوع است و فقط به خاطر آرادکوه نیست.

عضو شورای شهر تهران افزود: در حال حاضر مطالعاتی برای یافتن سایر منابع بویی که در جهت فرودگاه امام وجود دارد در حال انجام است و منتظریم که مطالعات آن تمام شود.

او با بیان اینکه اگر سهم آرادکوه در ایجاد بوی نامطبوع 20 درصد باشد، تأکید کرد: حتی در این شرایط هم این وضعیت باید اصلاح شود.

دولت پارسال در لایحه بودجه 97 مبلغ 100 میلیارد تومان برای رفع بوی نامساعد اطراف فرودگاه امام خمینی مصوب کرده بود.

اما در اواخر سال 97 فرماندار شهر ری اظهاراتی کرد که حاکی از افزایش 70 میلیاردی بودجه رفع بوی نامساعد اطراف فرودگاه امام یود.

هدایت الله جاقتصادی پور فرماندار شهر ری در دی ماه سال 97، در جمع ارانیوز گفت: 170 میلیارد تومان اعتبار در راستای رفع آلودگی و بوی نامطبوع محدوده فرودگاه امام (ره) پیش بینی شده که بخشی از این اعتبار، تخصیص یافت.

او شرح داد: 70 میلیارد تومان از این اعتبار در حال تخصیص است که 34 میلیارد تومان آن برای تجهیز تصفیه خانه واوان اسلامشهر هزینه شده و مابقی نیز در دیگر کانون های آلاینده جنوب پایتخت هزینه می شود.

فرماندار ری اعلام کرد: بقیه اعتبار پیش بینی شده نیز در حال پیگیری است و تا پایان سال 1398 اختصاص می یابد.

جاقتصادی پور افزود: با توجه به لزوم رفع بوی مشمئز کننده اطراف محور قم، اهتمام جدی انجام شده و تلاش می شود تا سال 98 این معضل رفع شود.

وی مطرح نمود: شهرداری تهران متعهد شده که در زمینه رفع بوی بد محور قم در دو طرف اتوبان را تا نزدیک فرودگاه امام خمینی (ره) درختکاری کند.

علی محمد مختاری رئیس سازمان بوستانها و فضای سبز شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: طی هماهنگی انجام شده با وزارت راه در حریم شرقی اتوبان تهران- قم چون معارضی وجود نداشت ، درختان مقاوم به کم آبی کاشته شده است و در قسمت غربی هم به دلیل اینکه حریم مترو بود، این کار انجام نشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 115

به "بودجه 100 میلیارد تومانی هم حریف بوی بد جهت فرودگاه امام نشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه 100 میلیارد تومانی هم حریف بوی بد جهت فرودگاه امام نشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید