به چه علت در میانه های شب دچار بی خوابی می شویم؟

به گزارش ارانیوز، انتخاب های غذایی می تواند با هر جنبه از شرایط سلامت ما مرتبط باشد و توانایی مان در تجربه خواب خوب شبانه هم از این مساله مستثنی نیست.

به چه علت در میانه های شب دچار بی خوابی می شویم؟
بیدار شدن از خواب چند ساعت پیش از این که زنگ هشدار ساعت شما به صدا درآید، به واقع شرایطی آزاردهنده است. برای بسیاری از ما چند دقیقه خواب بیشتر هم می تواند بسیار رضایت بخش باشد.

بی خوابی در باور عمومی به عنوان ناتوانی در به خواب رفتن شناخته می گردد اما اگر یک روتین وقت خواب منظم را دنبال می کنید، احساس خواب آلودگی می کنید، در زمانی مشابه از شب به خواب می روید اما در نیمه های شب از خواب بیدار می شوید و در به خواب رفتن مجدد با سختی روبرو هستید با پدیده ای به نام بی خوابی میانی روبرو هستید.

گاهی اوقات این بیدار شدن های شبانه عادی بوده و به مساله خاصی اشاره ندارند.

اگر در میانه های شب از خواب بیدار می شوید اما این شرایط برای شما ناراحت نماینده و آزار دهنده نیست، می توانید طی این بازه زمانی بیداری مدیتیشن، مطالعه یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش را مد نظر قرار دهید. وادار کردن خود در به خواب رفتن دوباره بدترین کاری است که می توانید در این شرایط انجام دهید.

اگر قصد دارید چیزی مطالعه کنید از نور شمع یا نور کم برای این کار بهره ببرید. خود را در معرض نور آبی تلفن همراه یا نمایشگر رایانه قرار ندهید زیرا در ریتم شبانه روزی شما اختلال ایجاد می نماید.

اما اگر به طور مداوم در میانه های شب از خواب بیدار می شوید و صبح روز بعد با احساس خستگی روبرو هستید، بعضی دلایل می توانند در پس این رخداد قرار داشته باشند.

از دلایل بی خوابی در میانه های شب

بیدار شدن از خواب چند ساعت پیش از این که زنگ هشدار ساعت شما به صدا درآید به واقع شرایطی آزاردهنده است. برای بسیاری از ما چند دقیقه خواب بیشتر هم می تواند بسیار رضایت بخش باشد. بی خوابی میانی می تواند به واسطه بعضی دلایل شکل بگیرد که در ادامه با چند نمونه از آنها بیشتر آشنا می شویم.

مصرف نوشیدنی های الکلی اغلب به بیدار شدن های شبانه منجر می گردد

افت قند خون

انتخاب های غذایی می تواند با هر جنبه از شرایط سلامت ما مرتبط باشد و توانایی مان در تجربه خواب خوب شبانه هم از این مساله مستثنی نیست.

بعضی رژیم های غذایی مانند رژیم غذایی غربی سرشار از کربوهیدرات ها و قندهای پالایش شده هستند. حتی مصرف میزان کمی از این غذاها در طول روز می تواند یک کابوس قند خونی را رقم بزند که موجب بیداری شما در میانه های شب می گردد.

هورمون استرس کورتیزول هم در مدیریت قند خون نقش دارد. برای بدن شما، یک تغییر بیش از حد سریع در قند خون می تواند مشابه با یک حمله هراس یا انفجار خشم، ترس یا سرخوردگی احساس گردد.

هر زمان که قند خون شما به سرعت افت می نماید، همچون پس از خوردن یک دسر شیرین و بزرگ، بدن وارد یک واکنش استرسی می گردد و زمانی که این اتفاق در میانه شب رخ می دهد، واکنش استرسی موجب اختلال در خواب شما می گردد.

یک رژیم غذایی سالم و سرشار از غذاهای کامل پاسخی به این مشکل است اما به عنوان اقدامی سریع می توانید مصرف یک مشت بادام یا یک قاشق کره بادام یا روغن نارگیل را پیش از خواب امتحان کنید.

یک واکنش استرس خارج از کنترل

برای بسیاری از ما، جدا شدن کامل از اتفاقاتی که در طول روز تجربه نموده ایم، سخت است. افکار، وظایف انجام نشده، نگرانی ها و برنامه ریزی ها برای روز پیش رو ما را رها نمی نمایند.

اما شما باید نگرانی های خود را برون سپاری کنید. پیش از خواب، همه چیز شامل نگرانی ها، لیست کارهایی که باید انجام شوند، برنامه ها و حتی پرسش ها را یادداشت کنید. از این رو دیگر لازم نیست تا آنها را بارها و بارها در فکر خود مرور کنید.

حدود 20 دقیقه پیش از خواب خود را از هر چیزی، به ویژه دستگاه های الکترونیکی، جدا کنید. از تکنیک های تنفس عمیق بهره ببرید، مدیتیشن انجام دهید، به یک آهنگ آرامش بخش گوش کنید، یا هر کار دیگری که شما را پیش از خواب از اتفاقات روزانه جدا می نماید، انجام دهید.

فراگیری نه گفتن به فعالیت هایی که زمان شما را در طول روز بی فایده تلف می نمایند، اهمیت دارد و زمانی را برای مطالعه، پیاده روی یا هر فعالیتی دیگری که از آن لذت می برید، اختصاص دهید.

خستگی بیش از حد

بدن ما به طور طبیعی چند ساعت پس از غروب خورشید برای به خواب رفتن تمایل دارد. همه ما از یک زمان ایده آل برخوردار هستیم و اگر برای چند شب به بدن خود توجه کنید متوجه آن می شوید.

اگر پس از آن موقع ایده آل همچنان بیدار باقی بمانید تجدید انرژی را تجربه خواهید کرد که برای انجام کارها خوب به نظر می رسد اما به واقع احساسی عجیب و غریب را در شما ایجاد نموده و آمادگی شما برای خوابیدن از بین می رود.

الکلبعضی افراد برای به خواب رفتن راحت تر مصرف نوشیدنی های الکلی را مد نظر قرار می دهند اما الکل در ریتم خواب انسان اختلال ایجاد می نماید. در ابتدا شاید به خوابی عمیق فرو بروید اما مصرف نوشیدنی های الکلی اغلب به بیدار شدن های شبانه منجر می گردد.

داروها

داروهای ضد افسردگی، به ویژه بنزودیازپین ها، از جمله داروهای بدنام و مخل خواب انسان هستند. حتی بعضی داروهایی که برای بهبود خواب طراحی شده اند، مانند امبین، هم می توانند اثر منفی بر شرایط خواب انسان داشته باشند. برای ایجاد تغییر در دوز و زمان مصرف داروها همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

بنابر گزارش بنیاد ملی خواب آمریکا، از دیگر داروهایی که می توانند در شرایط خواب انسان اختلال ایجاد نمایند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- مسدودنماینده های بتا

- کورتیکواستروئیدها

- قرص های سردرد حاوی کافئین

- هورمون های تیروئید

منبع: سایت بیتوته

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1546

به "به چه علت در میانه های شب دچار بی خوابی می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به چه علت در میانه های شب دچار بی خوابی می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید