اینترنتی شدن داروخانه ها و آینده شغلی داروسازان

به گزارش ارانیوز، مدیر گروه اقتصاد و مدیریت دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش داروخانه های اینترنتی در آینده شغلی داروسازان و با تاکید بر اینکه نقش داروساز با اینترنتی شدن داروخانه کمرنگ نمی گردد؛ حوزه های کاری نوین برای داروسازان و زیرساخت ها و بسترهای لازم برای اینترنتی شدن داروخانه ها را تشریح کرد.

اینترنتی شدن داروخانه ها و آینده شغلی داروسازان

جهت دریافت خدمات اجرای سقف روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

دکتر حمیدرضا پایدار در گفت و گو با ارانیوز، با اشاره به رشد سریع تکنولوژی های جدید در جهانی امروز و با بیان اینکه جامعه امروز برای بکارگیری تکنولوژی های جدیدی مانند اسنپ، خودروهای برقی و استفاده از کارت های بانکی به جای پول نقد حق انتخابی ندارد، گفت: به بیان دیگر نمی توان با این موج دیجیتال مقابله کرد و تحت تاثیرآن قرار نگرفت؛ در این میان داروخانه های اینترنتی نیز به عنوان بخشی از این تکنولوژی نوین موجی به وجود می آورد که جامعه تنها می تواند فرایند آن را آهسته کند، ولی قادر به متوقف کردن آن به طور کامل نخواهد بود. لذا باید از این شرایط به نحو بهینه استفاه کنیم.

وی در رابطه با فرایند اینترنتی شدن داروخانه ها، گفت: این مساله در کلام بسیار ساده است، اما در عمل کار بسیار دشواری به نظر می رسد؛ چرا که در این شیوه باید اطلاعات جامع و کامل از سوابق بیماری افراد به همراه سری کامل مدارک پزشکی (آزمایشات، عکس ها و...) بیمار را در اختیار داشته باشیم.

قصور داروساز در داروخانه های الکترونیک به راحتی قابل پیگیری است

وی ادامه داد: با فرض اینکه این سیستم از صحت و سلامت کامل برخوردار باشد، نظارت بر تجویز و تحویل دارو به صورت الکترونیکی راحت تر و سریع تر از نوع فیزیکی آن است؛ چراکه در سیستم اینترنتی با توجه به وجود امضاهای الکترونیکی، هرگونه کوتاهی و قصور از طرف پزشک و همچنین داروساز به راحتی قابل پیگیری است.

در حال حاضر فروش اینترنتی دارو در ایران ممنوع است

وی با بیان اینکه در حال حاضر فروش اینترنتی دارو در ایران ممنوع است، اظهار کرد: با این حال بدون شک در آینده نه چندان دور با این موضوع روبرو خواهیم شد و بعید نیست که در سال های آینده دیگر اثری از داروخانه های فیزیکی در سطح شهرها نباشد.

زیرساخت های لازم برای تقویت داروخانه های اینترنتی

پایدار همچنین در پاسخ به این سوال که زیرساخت های لازم و جامع وزارت بهداشت برای تقویت داروخانه های اینترنتی چیست، گفت: یکی از تکالیف معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت این است که اطمینان یابد زنجیره تامین دارو در کشور به صورت کامل و تمام با راندمان بالا در حال اجرا است.

وی با اشاره به سایر زیرساخت های لازم گفت: راه اندازی دپارتمانی در سازمان غذا و دارو که متولی فعالیت های مرتبط با تاسیس داروخانه و استمرار فعالیت داروخانه ها باشد از اقدامات لازم برای اجرای این طرح است.

تحلیل و آنالیز اقتصاد داروخانه مطالبه دانشجوی امروز

وی با بیان اینکه کاری که در حال حاضر انجام می شود تا 30-40 سال پیش قابل قبول بوده است، ادامه داد: مطالبه دانشجوی امروز ایجاد دپارتمانی برای تحلیل و آنالیز اقتصاد داروخانه و کسب اطمینان از عملکرد حوزه تامین داروست.

ایجاد محدودیت به جای تقویت نظارت راه حل نیست

پایدار با اشاره به بعضی مسائل نظارتی در کشور، گفت: متاسفانه یکی از قوانینی که در جهان وجود دارد ولی در ایران با مسائلی روبروست، ایجاد محدودیت به جای تقویت نظارت و ایجاد سیستم های نظارتی و تحلیلی کارآمد است. به عبارت دیگر با این دیدگاه که نمی توانند کنترل نمایند، پس اساسا مجوز نمی دهند.

وی اولین الزام در سازمان غذا و دارو را تقویت واحد داروخانه های سازمان دانست و گفت: تقویت به معنای توانمند شدن و ارتقای ظرفیت های علمی نه به لحاظ تعداد.

بسترهای لازم برای جلوگیری از خطا و تخلف در داروخاته های اینترنتی

این استاد مدیریت و اقتصاد دارو با اشاره به بسترهای لازم برای عملکرد مطلوب داروخانه های اینترنتی برای جلوگیری از خطا و تخلف، توضیح داد: بخش اول به زیرساخت های لازم در خود سازمان غذا و دارو بازمی شود که بتواند با استفاده از سیستم های گزارش گیری الکترونیکی و بر خط، عملکرد داروخانه ها را ارزیابی کند.

ضرورت راه اندازی داروخانه های زنجیره ای

وی در این رابطه به داروخانه های زنجیره ای اشاره نمود و گفت: در حقیقت حسنی که برای داروخانه های زنجیره ای وجود دارد، این است که یک شرکت زمینه های لازم را به لحاظ نرم افزاری و نظارتی کافی ایجاد می نماید و سازمان غذا و دارو فقط بر عملکرد همان شرکت نظارت می نماید. به عنوان مثال یک شرکت 30 داروخانه را تحت نظارت داشته باشد و خود تحت نظارت سازمان غذا و دارو باشد.

نقش داروساز با اینترنتی شدن داروخانه کمرنگ نمی شود

پایدار با بیان اینکه اینترنتی شدن داروخانه ها نقش داروساز را در جامعه کمرنگ نمی نماید، تاکید نمود: داروساز باید مهارت های خود را در حوزه دیجیتال تقویت نموده و خود را برای آینده آماده کند.

عضو هیات علمی دانشکده داروسازی شهید بهشتی با اشاره به بعضی از ملاک ها و ویژگی های لازم داروسازان برای حضور در فضای اینترنتی، گفت: داروساز باید از قدرت مشاوره ای خود به جای قدرت خدمات بیشتر استفاده کند. نگاه داروساز نباید الزاما به داروخانه متصل شود؛ چراکه داروساز در دوره آموزشی، ارایه خدمات متعدد در حوزه مدیریت بیماری ها را آموخته و باید از آنها استفاده کند.

حوزه های کاری نوین برای داروسازان

وی با بیان اینکه مدل کسب و کار داروساز در جهان از حالت داروخانه داری خارج شده است، گفت: مطالبات فناوری های جدید هم در همین راستاست. داروسازها می توانند در حوزه مشاوره های آنلاین برای بیماری های صعب العلاج و مزمن و یا بیمارانی که اعمال جراحی انجام داده اند و احتیاج به مراقبت های دارویی دارند نیز موثر واقع شوند.

استاد مدیریت و اقتصاد داروی دانشکده داروسازی شهید بهشتی در انتها مدیریت مصرف دارو در داروخانه های بزرگ بیمارستانی که فواید بسیاری مثل صرفه جویی ریالی و اجتماعی دارد و سود بیمه ها و بیماران را افزایش می دهد را از دیگر حوزه هایی دانست که داروساز می تواند به آن ها ورود پیدا کند و درواقع نقش آفرینی داروساز باید در مدیریت داروها باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 342

به "اینترنتی شدن داروخانه ها و آینده شغلی داروسازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنتی شدن داروخانه ها و آینده شغلی داروسازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید