اداره پایتخت به شیوه لندن

به گزارش ارانیوز، شهردار لندن برای حادترین چالش زندگی در کلان شهرها که گریبان ساکنان پایتخت انگلیس را نیز گرفته، اجرای سبکی متفاوت از برنامه ریزی شهری را شروع نموده است.

اداره پایتخت به شیوه لندن

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

صادق خان، برنامه 290 صفحه ای برای بهبود کیفیت زندگی در لندن تهیه نموده و با انتشار عمومی پیش نویس آن در سامانه شهرداری و فراخوان رسمی برای جلب نظرات موافقان و مخالفان و ایده های مکمل، خود را متعهد نموده است پایتخت انگلیس را تا سال 2041 به شهری بدون ترافیک، آلودگی و کمبود مسکن تبدیل کند.

صادق خان با این سبک برنامه ریزی، از یک سو وعده بعضی شهرداران مبنی بر اداره شهر با مشارکت ساکنان را در لندن از راه به رسمیت شناختن حق اظهارنظر شهفرایندان درباره هرگونه تصمیم شهرداری محقق نموده و از سوی دیگر با ارائه تضمین کتبی (تعهد قیدشده در برنامه) برای بهبود اساسی سه عنصر شکل دهنده کیفیت زندگی در کلان شهرها، برنامه لندن 2041 را به لحاظ جدایی از یک سری اقدامات زودگذر و تبلیغاتی یا نمایش های عمرانی بی خاصیت در شهر، پرمحتوا و کارآمد تنظیم نموده است.

گزارشی از جزئیات این برنامه حاکی است شهردار لندن بنا دارد با برنامه ای برای حل مسائل سه گانه مسکن، ترافیک و آلودگی به عنوان عناصر کیفیت زندگی شهری، پایتخت انگلیس را در سال 2041 به شهری خوشایند و بدون استرس تبدیل کند. محور این برنامه، تردد و ترافیک را هدف قرار داده اما محتوای آن، به تسهیل تامین مسکن، کاهش ذرات آلاینده هوا و حتی اشتغال شهری منجر خواهد شد.

برنامه سنجش پذیر صادق خان در بخش حمل و نقل و ترافیک شهری، دارای 1+15 ویژگی کمی و کیفی است به طوری که 1+6 شاخص ترافیکی که منشا استرس ساکنان کلان شهرها به شمار می فرایند، طی 25 سال آینده به میزان تعیین، به نفع ساکنان مجموعه شهری لندن بهبود می یابد.

در این برنامه، مترو و اتوبوس لندن به وسایل نقلیه قابل رقابت با خودروی شخصی به منظور پوشش بیش از 50 درصد سفرهای درون شهری لندن تبدیل می شوند تا ترافیک دستکم 15 درصد و ازدحام در مترو دست کم 20 درصد کاهش و سرعت نقل و انتقال مسافر در شبکه حمل و نقل عمومی نیز 10 درصد افزایش یابد.

کاهش غلظت ذرات آلاینده در آسمان لندن به سطح استاندارد و همچنین حل مشکل احتیاج به 50 هزار واحد مسکونی تازه در سال به وسیله توسعه ظرفیت سکونتی حومه لندن نیز دو اثر مثبت دیگر برنامه لندن 2041 است.

صادق خان برای معمای تامین اقتصادی توسعه مترو و ناوگان اتوبوسرانی شهری، یک استراتژی اعتباری با 7 سرفصل تدارک دیده که کمترین اتکا را به بودجه دولتی و شهرداری دارد./دنیای اقتصاد

منبع: پیام دلتا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 413

به "اداره پایتخت به شیوه لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اداره پایتخت به شیوه لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید