آمادگی برای ارائه تسهیلات ویزا میان ایران و قرقیزستان

به گزارش ارانیوز، معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان گفت: مشترکات دینی، تاریخی و فرهنگی دو کشور می تواند موجب گسترش روابط فیمابین در همه زمینه ها شود.

آمادگی برای ارائه تسهیلات ویزا میان ایران و قرقیزستان

به گزارش ارانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح امروز شنبه 11 آبان در حاشیه هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای با بیان اینکه کمیسیون مشترک دو کشور باید در رفع موانع پیش رو تلاش کنند، گفت: از وزیر راه و شهرسازی ایران که مسئول کمیسیون مشترک است می خواهم که برای بهبود روابط از همه ظرفیت ها استفاده کند.

او با اشاره به اینکه اقتصاد دو کشور می تواند مکمل یکدیگر باشند، بیان کرد: امضای توافق اخیر ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا مبنای خوبی برای توسعه روابط با این اتحادیه است.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین بر افزایش همکاری های بانکی، گردشگری و ارتباطات مردمی میان تهران و بیشکک تاکید کرد و اضافه نمود: ایران آمادگی لازم را دارد تا با ارائه تسهیلات ویزا به گسترش مناسبات میان دو کشور کمک کند.

به دنبال حل مسائل مربوط به پرواز مستقیم ایران و قرقیزستان هستیم

جهانگیری با اعلام آمادگی ایران برای اتصال ترانزیتی قرقیزستان با بازارهای جهانی شرح داد: جمهوری اسلامی ایران می تواند با توجه به موقعیت جغرافیایی و اتصال به خلیج فارس و دریای عمان و امکانات زیرساختی نظیر راه آهن در این زمینه به قرقیزستان کمک کند.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر به دنبال حل مسائل مربوط به پرواز مستقیم میان ایران و قرقیزستان است از نخست وزیر این کشور برای سفر به تهران دعوت کرد.

جهانگیری با اشاره به روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان گفت: مشترکات دینی، تاریخی و فرهنگی دو کشور می تواند موجب گسترش روابط فیمابین در همه زمینه ها شود.

از عضویت دائم ایران در پیمان شانگهای حمایت می کنیم

نخست وزیر قرقیزستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت ایران در سیاست خارجی کشورش گفت: ایران از جمله نخستین کشورهایی بود که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت و این روابط تا به امروز همواره رو به گسترش بوده است.

ابوالقاضی اف با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور و تلاش کمیسیون مشترک برای افزایش مبادلات اقتصادی شرح داد: حجم روابط دو کشور 20میلیون دلار است که رضایت بخش نیست و با توجه به ظرفیت های بسیار ایران در حوزه های مختلف به ویژه نفت و گاز باید بیشتر شود.

او با قدردانی از عملکرد شرکت های بخش خصوصی ایران در اجرای طرح های عمرانی در قرقیزستان گفت: از نظر کشورش هیچ مانعی برای عضویت ایران در پیمان شانگهای وجود ندارد و ما به عنوان عضو دائم این پیمان از عضویت ایران کاملا حمایت می کنیم.

او با دعوت از معاون اول رئیس جمهوری برای سفر به قرقیزستان عنوان کرد: امیدوارم با تقویت کمیسیون مشترک شاهد گسترش همکاری های اقتصادی باشیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 208

به "آمادگی برای ارائه تسهیلات ویزا میان ایران و قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی برای ارائه تسهیلات ویزا میان ایران و قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید