170 هزار تن یونجه از مزارع نهاوند برداشت می شود

به گزارش ارانیوز، مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: پیش بینی می شود با توجه به سطح زیرکشت، 170 هزار تن یونجه پایه کوتاه و بلند از 3600 هکتار مزارع نهاوند در پایان 4 چین به صورت مکانیزه برداشت شود.

170 هزار تن یونجه از مزارع نهاوند برداشت می شود

احمد باقری در گفت وگو با خبرنگار ارانیوز درنهاوند گفت: پیش بینی می شود مانند سال های گذشته به طور متوسط از هر هکتار یونجه بین 12 تا 13 تن علوفه از مزارع یونجه نهاوند برداشت شود و با توجه به اینکه سطح زیرکشت این محصول در شهرستان نهاوند 3600 هکتار است در هر دوره 43 هزار تن یونجه برداشت شود.

وی گفت: شهرستان نهاوند به سبب اینکه بیش از 320 هزار رأس دام سبک و سنگین دارد و قطب تولید گوشت استان همدان است نیازمند تولید علوفه یونجه برای تأمین خوراک دام ها است بنابراین هرسال سطح زیر کشت یونجه در این شهرستان درحال توسعه و گسترش است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند افزود: کشاورزان نهاوندی برای تولید علوفه یونجه برای تعلیف دام های خود از انواع ارقام بذر یونجه پربازده مناسب با شرایط آب وهوای نهاوند به صورت بومی و مکانیزه شده استفاده می کنند که در طول دوره کاشت محصول از بهار تا پاییز حداقل 4 دوره به شکل مکانیزه برداشت می شود.

باقری بیان نمود: دامداران و کشاورزان نهاوندی از ارقام پر محصول پایه کوتاه و پایه بلند پهن برگ استفاده می کنند که به دو صورت دیم و آبی کشت می شود و برای جلوگیری از مصرف آب نزدیک به 90 درصد از مزارع یونجه نهاوند به شکل بارانی آبیاری و تمامی مراحل کاشت داشت و برداشت آن مکانیزه است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: سطح زیر کشت یونجه استان نزدیک به 50 هزار هکتار است و سالانه 650 هزار تن یونجه در آن تولید می شود که به تنهایی در شهرستان نهاوند از 3600 هکتار سطح زیر کشت و در 4 چین 170 هزار تن یونجه تولید می شود.

وی گفت: یونجه یکی از اصلی ترین علوفه های تولیدی استان و شهرستان نهاوند که با شرایط آب وهوای در نهاوند به علت استقبال دامداران، کشاورزان و وجود زمین های مرغوب و آب فراوان و سوددهی خوب و مقرون به صرفه بودن علاوه بر نیاز دامداران شهرستان به سایر نقاط کشور مانند استان های قم، اصفهان و شیراز به صورت بسته بندی صادر می شود.

وی افزود: در شهرستان نهاوند با توجه به آب وهوای معتدل کوهستانی عمر مفید بذر یونجه کاشته شده بین 6 تا 9 سال می باشد درحالی که در بعضی از مناطق استان و کشور عمر مفید بین 6 تا 7 سال است و به مرور زمان عملکرد تولیدی آن کاهش می یابد.

منبع: تسنیم
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 506

به "170 هزار تن یونجه از مزارع نهاوند برداشت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "170 هزار تن یونجه از مزارع نهاوند برداشت می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید