کشف سیاره هایی از جنس الماس

به گزارش ارانیوز، کاربید و آب را تحت حرارت قرار دادند و کاربید سیلیسیم بر اثر گرما و فشار با آب واکنش انجام داد و الماس و سیلیس تولید کرد. متاسفانه بعید است که سیاره های الماسی بستر حیات فرازمینی باشند.

کشف سیاره هایی از جنس الماس

سیارات پرکربن آن قدر سخت هستند که نمی توانند از لحاظ زمین شناختی فعال باشند

طبق تحقیقی جدید سیاره های فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) پرکربن ممکن است از الماس ساخته شده باشند. نسبت کربن به اکسیژن خورشید ما کوچک است و سیاراتی که حول آن شکل گرفته اند شبیه زمین هستند.

کره زمین الماس خیلی کمی دارد و فقط 0.001 درصد آن از الماس تشکیل شده است. قسمت اعظم کره زمین از اکسید ها و سیلیکات ها تشکیل شده است. اما حول ستاره ای که نسبت کربن به اکسیژن آن بزرگ باشد، ممکن است سیاراتی شکل گرفته باشد که مقدار الماس بسیار بیشتری داشته باشند.

هریسون آلن-سوتر نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: این سیارات فراخورشیدی هیچ شباهتی به سیارات منظومه شمسی ما ندارند. طبق این تحقیق که در مجله علوم سیاره ای انتشار یافته است کربن در صورت وجود آب، قابل تبدیل به الماس و سیلیکات است.

محققان دانشگاه ایالتی آریزونا و دانشگاه شیکاگو از طریق شبیه سازی درون سیاره فراخورشیدی کاربیدی (ترکیب کربن و فلزی دیگر) تحت فشار زیاد و گرما به این نتیجه رسیدند. آن ها کاربید سیلیسیم را درون آب غوطه ور کردند و این نمونه را بین سلول های الماس برگرفته از سندان الماس تحت فشار زیاد فشرده کردند.

سپس کاربید و آب را تحت حرارت قرار دادند و کاربید سیلیسیم بر اثر گرما و فشار با آب واکنش انجام داد و الماس و سیلیس تولید کرد. متاسفانه بعید است که سیاره های الماسی بستر حیات فرازمینی باشند.

سیارات پرکربن آن قدر سخت هستند که نمی توانند از لحاظ زمین شناختی فعال باشند و در نتیجه ترکیب جو این سیارات سکونت ناپذیر می شود. آلن-سوتر می گوید: موضوع سکونت پذیری را که کنار بگذاریم این تحقیق گام دیگری بود که به ما کمک کرد رصد های فزاینده و رو به بهبود سیارات خورشیدی را بفهمیم و توضیح دهیم.

هر چه بیشتر بفهمیم بهتر می توانیم داده های جدید ماموریت های آینده مثل تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ فضایی نانسی کریس رومن را تفسیر کنیم و قلمرو های فراتر از منظومه شمسی خودمان را درک کنیم.

البته به تازگی نشانه هایی از حیات احتمالی در سیاره ناهید کشف شده است. محققان گاز نادر و سمی فسفین را در جو سیاره همسایه ما کشف کرده اند که می تواند نشانه وجود حیات فرازمینی باشد. مقدار کل فسفین در سیاره ناهید به قدری است که با هیچ فرایند شناخته شده ای قابل توضیح نیست و از همین رو محققان می گویند می تواند نشانه ای از حیات فرازمینی در منظومه شمسی ما باشد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 935

به "کشف سیاره هایی از جنس الماس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاره هایی از جنس الماس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید