کاهش جان باختگان سوانح رانندگی ، اسقاط 9940 خودروی فرسوده

به گزارش ارانیوز، رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه سال 98 شاهد کاهش 1.4 درصدی جان باختگان ناشی از تصادفات بعد از دو سال بودیم، گفت: سال جاری نیز با کاهش 35 درصدی ترددها با شیوع کرونا، در 8 ماه نخست سال جاری، شاهد کاهش 13.7 درصدی(هزار و 720 نفر) جان باختگان سوانح رانندگی هستیم.

کاهش جان باختگان سوانح رانندگی ، اسقاط 9940 خودروی فرسوده

به گزارش خبرنگاران از فارس، سردار سید کمال هادیانفر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه چهار وظیفه اصلی برعهده پلیس راهور است، اظهار کرد: مدیریت ترافیک در 236 هزار کیلومتر راه های اصلی، فرعی، روستایی، تسهیل در ترددها در فصول مختلف در طول شبانه روز، ارائه خدمات در مباحثی همچون صدور گواهینامه و شماره گذاری و کاهش سوانح ترافیکی و جان باختگان آن از جمله وظایف مهمی است که برعهده پلیس راهور است.

وی ادامه داد: در سال 98 توفیق کاهش 1.4 درصدی تصادفات را در حوزه جان باختگان بعد از دو سال داشتیم، سال جاری نیز بنابر آمارها با کاهش 35 درصدی ترددها با شیوع کرونا، در 8 ماه سال جاری شاهد کاهش 13.7 درصدی (هزار و 720 نفر) جان باختگان سوانح رانندگی بر اساس آمارهای پزشکی قانونی به نسبت مدت مشابه سال گذشته هستیم همچنین بیشترین کاهش جان باختگان سوانح رانندگی با حدود 17 درصد در جاده ها و سه درصد در شهرها روی داده است.

با بیان اینکه پیش بینی می شود در 9 ماهه سال جاری، 19.4 درصد کاهش جان باختگان سوانح رانندگی را داشته باشیم، گفت: در حوزه تصادفات در ترافیک باید گفت اکنون در شرایط زمستانی قرار گرفته و بارش های برف، کولاک و باران را شاهد هستیم، اکنون بیش از 40 هزار نفر در اجرای طرح زمستانی نقش چشمگیری دارند.

وی بیان نمود: در سال جاری 670 هزار و 891 دستگاه خودروی نوشماره را پلاک کردیم که نسبت به مدت مشابه پنج درصد کاهش داشته است؛ همچنین انتقال سند دو میلیون و 32 هزار و 38 خودرو را در مدت مذکور انجام دادیم که نسبت به مدت مشابه سه درصد افزایش داشت.

سردارهادیانفر ادامه داد: 35 میلیون وسیله نقلیه در کشور داریم که درصد زیادی از آنها مانند 9 میلیون موتورسیکلت در سن فرسودگی قرار دارند، اجرای قانون هوای پاک به کندی در کشور پیش می رود، از 23 میلیون خودرو سبک و سنگین در کشور سال گذشته 11 هزار و سال جاری 9 هزار و 940 دستگاه اسقاط شده یعنی نشان از کندی فرآیند دارد، متاسفانه تسهیلات درنظر گرفته شده برای اسقاط وسایل نقلیه صحیح اجرا نمی شود.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه یک میلیون و 200 هزار نوبت دهی اینترنتی در مراکز شماره گذاری انجام گرفته است، شرح داد: اکنون نوبت دهی در مراکز شماره گذاری سراسر کشور به صورت اینترنتی انجام می شود همچنین درباره صدور پروانه رانندگی در 9 ماه سال جاری تقریبا 481 هزار جلد گواهینامه جدید الصدور داشتیم، نکته جالب این است که سال جاری مسن ترین فرد درباره گواهینامه موتورسکیلت 74 سال سن داشت، برای پایه سه فردی با 80 سال و برای پایه دو فردی با 64 سن پیروز به اخذ گواهینامه شدند.

وی با بیان اینکه اکنون آموزش و آزمون عملی فقط در بحث مراکز آموزش رانندگی انجام می شود، اظهار کرد: نرم افزاری برای آموزش مجازی آئین نامه به صورت پایلوت آغاز شده است؛ هشت هزار و 784 گواهینامه رانندگی به دلیل نمره منفی در آستانه ضبط و بعضاً ابطال قرار دارند، به دارندگان آنها به صورت پیامکی اطلاع رسانی کردیم این افراد باید 6 ماه تخلف نکنند تا نمره منفی آنها بی اثر شود و اگر احتیاط نکنند و تخلف داشته باشند گواهینامه آنها ابطال می شود.

سردار هادیانفر با بیان اینکه در 9 ماه سال گذشته 67 میلیون و در 9 ماهه سال جاری 75 میلیون اعمال قانون صورت گرفت، گفت: تقریباً 60 درصد اعمال جریمه به صورت سیستمی است اما برخی از ماموران با قبض جریمه اعمال قانون می کنند، افرادی که با قبض جریمه می شوند برای پرداخت عجله نکنند تا پیامک حاوی شناسه پرداخت برای آنها ارسال شود.

رئیس پلیس راهور ناجا اضافه نمود: به همکاران ابلاغ کردیم هیچ وسیله نقلیه چه در جاده و چه در شهر برای خلافی بالای یک میلیون تومان توقیف نشود، قصد داریم یک میلیون تومان را به سه میلیون تومان افزایش دهیم، البته به همکاران تاکید کرده ایم توقیف وسایل نقلیه با تذکر و اعمال جریمه به حداقل ممکن برسد.

وی با بیان اینکه بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان اعمال قانون سال گذشته اجرا شده و وصولی ها به حساب خزانه دولت واریز می شوند، متذکر شد: اکنون به طور متوسط در کل کشور با شیوع کرونا حدود 30 درصد کاهش تردد داشتیم.

سردار هادیانفر گفت: در بحث جریمه پیامک های ارسال شده دو مرحله ای است، ما در چند مرحله اعمال جریمه را کنترل می کنیم، به طور مثال وقتی خودرویی تخلف می کند یک پیامک برای راننده ارسال می شود که شما با مثلا این شماره خودرو مرتکب تخلف شده اید اما در حال بررسی است بعد از آن نرم افزاری به صورت سیستمی پلاک و خودرو را بررسی می کند سپس عامل انسانی به صورت اپراتوری کنترل را انجام می دهد و در صورت انطباق مشخصات موجود با ارکان وسیله نقلیه، پیامک جریمه برای فرد ارسال می شود.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به ترخیص 97 هزار موتورسیکلت توقیف شده از پارکینگ های کل کشور گفت: معیار و ملاک فعالیت وسیله نقلیه نه سن بلکه سلامت وسیله نقلیه است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1100

به "کاهش جان باختگان سوانح رانندگی ، اسقاط 9940 خودروی فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش جان باختگان سوانح رانندگی ، اسقاط 9940 خودروی فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید