چین برنده بازی میلیاردرهای دنیا

به گزارش ارانیوز، کرونا هر چند برای دنیا یک مصیبت بود و بیش از دو میلیون نفر را به کام مرگ فرستاد اما برای بعضی از رشته های مالی و کسب و کار نعمت بود بویژه کسب و کارهای اینترنتی. خلاصه گزارشی که دو نهاد مشترک بانکی و تحقیقی سوئیسی در مورد ثروت و توزیع ثروت میلیاردرها در هفت ماهه اول سال 2020 منتشر شده نشان می دهد که ثروت میلیاردرهای دنیا طی سه سال بیش از 11.4 درصد رشد یافته و این رشد در ایام کرونا شدت بیشتری داشته است.

چین برنده بازی میلیاردرهای دنیا

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

بانک سرمایه گذاری یو بی اس سوئیس و نهاد تحقیقاتی پی دبلیو سی اخیراً گزارشی را با نام سوار بر طوفان منتشر نموده اند که در آن مطرح شده است که مجموع ثروت میلیاردرها تا انتها سال 2020 به 10.2 هزار میلیارد دلار رسید. این سطح از ثروت از 8 هزار و 900 میلیارد دلار سال 2017 بیش از 11.4 درصد شده است. بر اساس این گزارش، در حال حاضر تعداد میلیاردرهای دنیا 2189 نفر است که نسبت به سال 2017، 31 نفر اضافه شده است. این گزارش همچنین تأکید می نماید که کسب و توزیع ثروت دوقطبی شده است و در ایام کرونا به این مهم دامن زده شده است.

براساس این گزارش، در سال های 2018، 2019 و هفت ماهه اول سال 2020، کارآفرینی در بخش های فناوری، مراقبت های بهداشتی و صنعتی جلو دار بوده اند. همچنین دانشمندان و برنامه نویسان کامپیوتری، صنایع را در گام هایی که پیش از این دیده نشده بود منقلب نموده اند. حوزه فعالیت این دسته از افراد - یعنی دانشمندان و برنامه نویسان - از بخش های فناوری و مراقبت های بهداشتی به بسیاری از بخش های مالی گسترده شده است. به طوری که بعضی از آنها که فناوری های نوظهور را برای پیش بردن تغییر بکار بردند جزو میلیاردرها شدند.اما کارآفرینی یا کارآفرینان باید چه می کردند؟ براساس تعریفی که از جوزف شومپتر، اقتصاددان مشهور اتریشی، کارکرد کارآفرینان اصلاح یا متحول کردن الگویی از فراوری با بهره برداری از یک ابداع است؛ یا در کل استفاده از فناوری به کار گرفته نشده برای فراوری یک کالای تازه یا فراوری یک کالای قدیمی به شیوه ای تازه هم جزو کارآفرینی است.

براساس این گزارش، کارآفرینان که جزو ثروتمندان و میلیاردرهای دنیا شده اند ابتکاراتی را در کسب و کار مالی به راه انداخته اند. بعضی از این افراد که در چند سال گذشته کامیاب شده اند شامل مبدعان و فرصت جویان مالی هستند. این افراد شامل الون ماسک، اقتصاددان و فیزیکدان پشت تسلا و اسپیس ایکس است. بنگاه های ماسک که در فراوری خودروهای الکتریکی انبوه و سفرهای فضایی شخصی پیشتاز است به طور رسمی به عنوان یک میلیاردر بخش صنعتی تعریف شده است. در سرزمین چین، فرانک وانگ، که مهندس است به عنوان بنیانگذار و رئیس هیأت مدیره شرکت فنی دی جی آی، عظیم ترین فراوری نماینده پهپادهای تجاری، قرار گرفته است و بالاخره، یکی از پیشروترین مبدعان جوان اروپایی پاتریک کولیسون، برنامه نویس ایرلندی است که پلتفرم استریپ را برای بازرگانی های اینترنتی با یاری برادرش در سال 2010 پایه گذاری کرد.

اما رشد ثروت کسب و کارهای های تک طی سال های 2018، 2019 و هفت ماهه اول سال 2020 عجیب بوده است. براساس گزارش یو بی اس کل ثروت میلیاردرهای فناوری طی این مدت 42.5 درصد افزایش یافت و به یک هزار و 800 میلیارد دلار رسید که عمدتاً به خاطر افزایش سهام فناوری بوده است. در همین حال ثروت میلیاردرهای مراقبت های بهداشتی 50.3 درصد افزایش یافت و به 658 میلیارد و 600 میلیون دلار رسید که به خاطر عصر تازه کشفیات دارویی و ابتکار در تشخیص فناوری پزشکی و درمان ها و تجهیزات کووید 19 بوده است.

توزیع جغرافیایی ثروت میلیاردرها هم جالب توجه است. رشد ثروت بازارها در جدول آمده است. ولی قطبی شدن ثروت از چه زمانی رخ داد؟ براساس گزارش سوار بر طوفان قطبی شدن میان میلیاردرهای مبتکر و مابقی میلیاردرها در انتها دهه تاریخی 2000 میلادی رخ داد زمانی که میلیاردرها از لحاظ تعداد دو برابر و از لحاظ ثروت تقریباً سه برابر شدند. در انتها سال 2009 تعداد میلیاردرها 969 نفر و ثروتشان 2 هزار و 800 میلیارد دلار بود اما در آوریل 2020 تعداد آنها به 2058 نفر و ثروتشان به 8 هزار میلیارد دلار رسید.

از لحاظ جغرافیایی برنده این بازی چین بود که ثروت میلیاردرهایشان سریعتر از همه جا رشد کرد. در آوریل 2020 حدود 389 میلیاردر چینی با مجموع ثروت یکهزار و 200 میلیارد دلار وجود داشت. ثروت آنها تقریباً 9 برابر رشد کرد در حالی که در ایالات متحده این مقدار دو برابر بود.

تعداد میلیاردرهای های تک از 68 نفر در سال 2009 به 234 نفر در سال 2020 رسید در حالی که تعداد میلیاردرهای مراقبت های بهداشتی از 48 نفر به 167 نفر رسید. مجموع ثروت میلیاردرهای مراقبت های بهداشتی و های تک از 321.3 میلیارد دلار به یکهزار و 300 میلیارد دلار برای های تک و از 120.8 میلیارد دلار به 482.9 میلیارد دلار برای مراقبت های بهداشتی رسید.

اما مستغلات در این میان همیشه صندلی تاریخی خودش را حفظ نموده است زیرا طبقه میلیاردرها همچنان به مستغلات عشق وافری دارند زیرا آن را به عنوان ارزش و یک دارایی که می توان به اخلافشان منتقل کرد می بینند. آنالیز های پی دبلیو سی، نهاد مشترک در این تحقیق نشان می دهد که تقریباً نیمی از میلیاردرها فارغ از کارهای تجاری شان، بین 21 تا 40 درصد از ثروت خالص شان را در مستغلات سرمایه گذاری می نمایند.

مستغلات طی دهه گذشته با وجود کاهش نرخ بهره و تقاضای شناور برای فضای فیزیکی تا زمان هجوم کووید 19 محل سودآوری بود.

64 نفری که در سال 2009میلیاردرهای مستغلات بودند - یعنی تجارت مستغلات بخش اصلی دارایی شان در این بخش است - طی یک دهه ثروت شان دو برابر شد. مجموع ثروت آنها از 150.4 میلیارد دلار به 303 میلیارد دلار رسید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1183

به "چین برنده بازی میلیاردرهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین برنده بازی میلیاردرهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید