جنگ چاپ دیجیتال و چاپ فلکسو برای تصاحب صنعت بسته بندی تا سال 2024

به گزارش ارانیوز، یک گزارش تازه با عنوان چشم انداز چاپ دیجیتال در حوزه بسته بندی تا سال 2024 نشان داده است که حجم رشد چاپ دیجیتال در زمینه بسته بندی، از رقم 18.9 میلیارد دلار در سال 2019 به رقم 31.6 میلیارد دلار در سال 2024 خواهد رسید و این آمار به این معنی است که میزان رشد فناوری چاپ دیجیتال در بسته بندی در این دوره پنج ساله، سالانه 10.9 درعمل خواهد بود.

جنگ چاپ دیجیتال و چاپ فلکسو برای تصاحب صنعت بسته بندی تا سال 2024

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ و بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

اما با وجود این رشد پرسرعت، چاپ دیجیتال هنوز فقط 1.68 درصد از کل سهم صنعت بسته بندی و چاپ لیبل را در سال 2019 شامل می گردد و این صنعت عظیم و سود آور، هنوز تحت کنترل چاپ فلکسو است.

بیشتر بخوانید : بهترین فروشگاه هدایای تبلیغاتی کجاست ؟

چاپ فلکسو در سال 2019، معادل 162 میلیارد دلار ارزش داشت اما رشد سالیانه این صنعت فقط 2.2 درصد بوده است.

چاپ دیجیتال در بخشی از صنعت بسته بندی با ویژگی های خاص مثل حجم سفارشی سازی بالا، زمان چاپ کوتاه تر و تغییر سریع سفارشات متمرکز مانده و مجموعا 6.8 درصد از ارزش کل این صنعت را به دست می آورد. به همین خاطر هم هست که چاپ دیجیتال نظر فراوری نمایندگان ماشین آلات لیبل و مدیران چاپخونه ها را هر روز بیشتر از قبل به خود جلب می نماید.

بیشتر بخوانید : بهترین مرکز چاپ دیجیتال ایران کجاست ؟

چاپ لیبل عظیمترین حوزه فعالیت چاپ دیجیتال محسوب می گردد، اما با ورود ماشین های تازه برای چاپ جعبه مقوایی و چاپ کارتن، تا سال 2024 چاپ دیجیتال حضور پررنگ تری در حوزه بسته بندی خواهد داشت.

در سال 2019، آمریکای شمالی با داشتن یک سوم از سهم بازار جهانی، عظیمترین بازار چاپ دیجیتال در حوزه بسته بندی و لیبل را داشت و با فاصله کمی جلوتر از آسیا و اروپا نهاده شد. البته تا سال 2024 رشد چاپ دیجیتال در آسیا نیز قابل ملاحظه خواهد بود.

ابداعات جدید در زمینه فناوری و جریان کاری، چاپ دیجیتال را در صنعت بسته بندی سازگارتر و یکپارچه تر می نماید.

ابداعات جدید در زمینه فناوری و جریان کاری، چاپ دیجیتال را در صنعت بسته بندی سازگارتر و یکپارچه تر می نماید. یکی از زمینه هایی که با بهبود عملکرد قابل توجه رو به رو خواهد شد، فناوری چاپ اینکجت است که از نظر کیفیت و سرعت چاپ، به پای رقبای قدر خود، یعنی فلکسو و گراور می رسد.

تا قبل از سال 2019، نمی توانستیم صندلی عظیمی برای چاپ دیجیتال در صنعت بسته بندی قایل شویم. اما پیشرفت های سال 2019 نشان داد که چاپ دیجیتال مخصوصا در برخی از زمینه ها می تواند به جای چاپ فلکسو به کار گرفته گردد؛ در خطوط فراوری بسته بندی های سفارشی و حجم کم، ماشین های اینکجت آینده، جای چاپ فلکسو را خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید : بهترین مرکز چاپ و بسته بندی ایران کجاست ؟

البته فناوری فلکسو هم با اتوماسیون گردش کار و افزایش قابلیت های ردیابی سفارش در خطوط فراوری از قافله پیشرفت عقب نمی ماند و مزیت های رقابتی خود را افزایش می دهد.

اما یکی از مورد انتظارترین ابعاد توسعه در آینده نزدیک، ماشین های هیبریدی فلکسو - اینکجت است که از مزایای هر دو فناوری دیجیتال و فلکسو بهره می برد.

بیشتر بخوانید : بهترین مرکز کارتن سازی ایران کجاست ؟

البته از سالها قبل از ماشین های اینکجت برای چاپ اطلاعات متغیر مثل شماره یا کد در خطوط چاپ فلکسو کم عرض استفاده میشده و نمی توان نقش آن را در صنعت چاپ لیبل نادیده گرفت. اما در ماشین های تازه عملکرد دو فناوری دیجیتال و فلکسو باهم یکپارچه تر و بهینه تر شده که طی آن تمام فرآیندهای چاپ تا عملیات تکمیلی در یک بار گذر از ماشین انجام می گردد.

این ماشین های هیبریدی دارای یونیت های اینکجت چهار رنگ با عرض 622 میلی متر، یولیت خشک کن هوای گرم و در آخر دارای یک یونیت فلکسو برای چاپ رنگ سفید و پوششها ست که از آنها در خطوط بسته بندی های مقوا و کارتن هم استفاده می گردد.

بیشتر بخوانید : بهترین مرکز چاپ افست ایران کجاست ؟

این ماشین ها از مرکب های پایه آب مناسب برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می نمایند و سرعت چاپ آنها 300 متر در دقیقه است.

البته لازم به یادآوری است که این پیشرفت ها، آینده برخی از فرآیندها و به دنبال آن شغل های سنتی را به خطر می اندازد؛ با نصب یونیت های چاپ دیجیتال می توان سفارش های حجم پایین را بدون توقف های طولانی مدت برای تغییر سفارش انجام داد و فرآیندها و ماشین های آنالوگ را از این کار معاف کرد.

همچنین حذف کلیشه از فرآیند چاپ باعث کاهش قابل توجه هزینه ها و تاثیرات مضر بر محیط زیست می گردد. سادگی فرآیند کار ماشین های اینکجت هم، احتیاج به اپراتورهای ماشین را از چند نفر مورد احتیاج ماشین های فلکسو، به یک نفر برای ماشین های دیجیتال کاهش می دهد.

منبع: مجله چاپخونه
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1290

به "جنگ چاپ دیجیتال و چاپ فلکسو برای تصاحب صنعت بسته بندی تا سال 2024" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ چاپ دیجیتال و چاپ فلکسو برای تصاحب صنعت بسته بندی تا سال 2024"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید