پشت پرده بازداشت دو شهردار در تهران

به گزارش ارانیوز، سال ها از خبری شدن چندین پرونده بزرگ فساد یا اتهام اختلاس در دوره پیشین مدیریت شهری تهران می گذرد و همچنان تکلیف آنها نامشخص است و حالا موردی تازه به این پرونده قطور اضافه شده است؛ به پرونده قائم مقام پیشین شهردار تهران، املاک نجومی، اختلاس، تخلف در واگذاری املاک شهرداری و چندین مورد دیگر حالا بازداشت دو شهردار منطقه هم اضافه شده است. خلاصه خبر این است که شهرداران منطقه 2 و 8 تهران برای کامل شدن پروند و احتمالا به اتهام تبانی یا تخلف اداری بازداشت شده اند.

پشت پرده بازداشت دو شهردار در تهران

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

درباره جزئیات این بازداشت البته هنوز خبر رسمی و اطلاعات دقیقی در دست نیست اما چندین منبع معتبر در گفت و گو با شرق ماجرا را به دوران مسئولیت این دو فرد در شهرداری منطقه 21 نسبت می دهند؛ دوره ای که یکی شهردار بوده و دیگری معاونت شهرداری منطقه 21 را بر عهده داشته است و در همان دوره پروژه برج های مسکونی یاس کلنگ زنی و در نهایت با قیمتی پرسش برانگیز واگذار شد.

درباره این بازداشت البته نگاه دیگری از سوی بعضی اعضای شورا و کارشناسان حوزه شهری هم مطرح می شد؛ در این نگاه با تأکید بر ضرورت مقابله با هرگونه فساد و تخلف بدون تبعیض، از شائبه داربودن این بازداشت های تازه سخن به میان می آید. این افراد در تشریح نگاه خود، به تأیید چندماه پیش نهادهای نظارتی بر پفراینده این دو شهردار برای ارتقای شغل و پذیرش مسئولیت شهرداری منطقه اشاره می کنند و این سرعت در برخورد را کمی شائبه دار می دانند.

ماجرای بازداشت های تازه چیست؟

سه روز پیش خبرگزاری های نزدیک به جریان محافظه کار در ایران از بازداشت دست کم دو شهردار مناطق تهران خبر دادند و نوشتند که احتمالا افراد دیگری هم در این مناطق بازداشت شده اند. در خبر 24 دی این خبرگزاری ها با تیتر شهرداران مناطق 2 و 8 شهرداری تهران دستگیر شدند آمده بود: یک منبع مطلع در شهرداری تهران خبر از دستگیری شهرداران مناطق 2و 8 داد. مهناز استقامتی، شهردار منطقه 2 و حسن رحمانی، شهردار منطقه 8 بازداشت شدند.

این منبع اضافه نمود: قبلا تذکراتی داده شده بود. پس از انتشار این خبر، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران هم درباره ماجرای دستگیری شهردار منطقه 2 تهران گفت: براساس پیگیری هایی که من انجام داده ام، خبر دستگیری صحیح نیست. ماجرا در حد احضار بوده و جزئیاتی درمورد علت این موضوع هنوز به دستمان نرسیده است. اطلاعات رسیده به شرق اما نشان می دهد که توضیحات هاشمی دقیق نبوده و این دو فرد بازداشت شده و همچنان در بازداشت به سر می برند.

واکنش شهردار تهران: فساد در هر دوره مدیریتی مذموم است

انتشار گسترده خبر بازداشت شهرداران مناطق 2 و 8 تهران که پیش از این مسئولیت شهرداری منطقه 21 و معاونت شهرداری همین منطقه را بر عهده داشتند، با واکنش شهردار تهران هم روبه رو شد. پیروز حناچی، شهردار تهران، دراین باره و در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: مدیریت فعلی شهرداری همواره در برخورد با فساد پیشتاز و پیش قدم بوده است و همان گونه که بارها اعلام کرده ایم، در صورت کشف اسناد فساد و یا دلایلی مبنی بر تخلف و یا ارائه مستندات از سوی نهادهای ذی صلاح، شهرداری تهران تابع قانون است و سریعا وارد عمل خواهد شد.

او در ادامه و در توییتی دیگر هم نوشت: ضمن اینکه معتقدم فساد در هر دوره مدیریتی و توسط هر شخص مذموم است و مردم نباید احساس کنند در برخورد با آن تبعیضی وجود دارد؛ تأکید دارم خدمات صادقانه خانواده شهرداری و تلاش های مدیران آن در این شرایط نباید تحت الشعاع این موارد قرار گیرد. این خواسته حناچی یعنی تحت الشعاع قرارنگرفتن خدمات صادقانه خانواده شهرداری و تلاش های مدیران آن البته چندان موردتوجه قرار نگرفت و این روزها بحث فساد در شهرداری تهران به خبری داغ در رسانه های رسمی و شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. البته پیش تر و در دوره مدیران پیشین هم معمولا اخبار فساد با همین دقت و گستردگی از سوی جناح دیگر سیاسی موردتوجه قرار می گرفت و کمتر رخ داده که مسائل شهری با نگاه غیرسیاسی بررسی و تحلیل گردد.

اگر بازداشت طولانی گردد، سرپرست برای مناطق مشخص می گردد

جست و جو درباره کارنامه افراد بازداشت شده، به انتخاب یکی از این افراد به عنوان مدیر برتر شهرداری می رسد؛ چندی پیش در آیین تقدیر از عملکرد برتر در حوزه طرح های محله محور که به مناسبت هفته تهران با حضور شهردار تهران، رئیس شورای شهر، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهردار تهران و اعضای شورای شهر برگزار گشت، شهردار کنونی منطقه 2 تهران به عنوان مدیر نمونه شهرداری پایتخت در سال جاری انتخاب شد. علاوه بر این دیگر شهردار بازداشت شده هم پیش از این با حکم شهردار تهران، به عضویت هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان شهرداری تهران منصوب شده بود. همین پیشینه، ماجرای بازداشت را به پفراینده ای خبرساز تبدیل کرده است؛ اگر این اتهام اثبات گردد، از ضعف نهادهای ناظر یا دست کم توانمندی این افراد در بازیگری و نمایش تصویری متفاوت از خود حکایت خواهد داشت و اگر هم نتیجه پفراینده تبرئه این افراد باشد، ممکن است این بازداشت یک سناریوی از پیش مشخص شده تلقی گردد. درباره این بخش البته باید منتظر نتیجه بررسی نهادهای ناظر ماند؛ اما یکی از بحث های مطرح شده در روزهای گذشته، پرسش درباره بازداشت یا احضار این افراد بوده است؛ رئیس شورای شهر تهران دراین باره گفته بود که شهرداران منطقه 2 و 8 بازداشت نشده بلکه برای ارائه توضیحات درباره پفراینده احضار شده اند.

غلام حسین محمدی، مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، دراین باره به شرق می گوید: این افراد برای توضیح و بررسی پفراینده بازداشت شده و همچنان در بازداشت به سر می برند که ما امیدواریم به زودی در محل کار خود حاضر شوند. محمدی همچنین درباره دلیل این بازداشت هم می گوید: فعلا اطلاعات دقیقی در دست نیست و نمی توان به طور قطع موضوعی را رسانه ای کرد اما پفراینده ای در حال تحقیقات است که به محض انتها یافتن تحقیقات، امیدوارم به بازگشت این افراد به محل خدمت شان هستیم. علاوه براین اطلاعاتی نشان می دهد که این بازداشت به ماجرای پروژه یاس در منطقه 21 تهران برمی گردد.

آیا دلیل بازداشت همین پفراینده است؟ رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران دراین باره هم توضیحاتی دقیقی ارائه نمی دهد: به نظر می آید مربوط به تحقیقات همین پروژه و دوران شهرداری منطقه 21 است که البته هنوز همین توضیحات هم قطعی نیست. با این توضیحات چند روزی است که شهردار دو منطقه تهران در بازداشت به سر می برند و تکلیف شهرداری این مناطق مشخص نیست. چه کسی این روزها این مناطق را مدیریت می کند؟ محمدی در پاسخ به این پرسش هم می گوید: منتظریم که دوستان به محل خدمت خود برگردند اما اگر این فرایند طولانی گردد، حتما سرپرستی برای این مناطق از سوی شهردار تهران منصوب خواهد شد که کارهای شهرداری مناطق بی وقفه ادامه پیدا کند.

میرلوحی: برخورد با فساد باید بدون تبعیض باشد

در حدود سه سال و نیم سپری شده از عمر شورای پنجم شهر تهران، بعضی اعضا بارها خواستار بررسی دقیق پفراینده های مربوط به دوران مدیریت پیشین شهرداری تهران شدند و از لزوم سرعت بخشیدن به این پفراینده های از سوی دستگاه قضا گفتند؛ موضوعی که در عمل چندان محقق نشد و دست کم درباره پفراینده پرسروصدای معروف به املاک نجومی همچنان حکم قطعی صادر نشده است. محمود میرلوحی رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران یکی از همین اعضاست که بارها این پفراینده ها را پیگیری کرده و درباره جزئیات آنها توضیحات ارائه کرده و حتی دراین باره پفراینده ای برای او هم تشکیل شد. میرلوحی که پیش از این پیگیر فساد در دوران پیشین بوده حالا چه نگاهی نسبت به پفراینده تازه دارد؟ او در پاسخ به این پرسش شرق می گوید: تأکید ما همواره بر ضرورت مقابله با فساد و تأکید بر پاکدستی و پاکیزه ای بود و این نگاه را نمی توان تنها درباره یک دوره یا یک مدیر خاص داشت. با هر گونه فساد و تخلف باید شفاف، دقیق و بدون تبعیض برخورد کرد و درباره همین مورد آخر هم اگر فسادی رخ داده حتما باید بدون تبعیض برخورد گردد. او البته دراین باره به فرایند سریع این پفراینده تازه و طولانی شدن فرایند بررسی پفراینده های گذشته هم اشاره می کند: تأکید ما بر برخورد با فساد بدون هرگونه تبعیضی است. درباره این پفراینده باید منتظر توضیحات دقیق ماند، چون هنوز اطلاعات کاملی در دست نیست اما به نظر می آید درباره پفراینده های گذشته به این سرعت عمل نشده است. ما خواستار برخورد با هر فسادی بدون تبعیض هستیم. اما اعضای شورای شهر تا چه اندازه در جریان پفراینده تازه هستند و ماجرا این بازداشت ها به چه پفراینده ای برمی گردد؟ میرلوحی در پاسخ به این پرسش می گوید: ما در دو روز گذشته چندین جلسه برگزار کردیم و پیگیر ماجرا شدیم اما هنوز اطلاعات کاملی وجود ندارد و بهتر است برای اظهارنظر قطعی منتظر اطلاعات و نتیجه بررسی های بیشتر بمانیم.

اخبار و اطلاعاتی تأیید نشده اما می گوید ماجرا و دلیل بازداشت به دوران مسئولیت این دو فرد در شهرداری منطقه 21 برمی گردد؛ میرلوحی دراین باره می گوید: بله ماجرا مربوط به منطقه 21 است اما برای قضاوت و اظهارنظر قطعی باید منتظر بررسی های بیشتر باشیم.

این عضو شورای شهر درباره این موضوع که بررسی ها و پیگیری های شما درباره فساد دوران پیشین شهرداری، این انتظار را ایجاد کرده که نسبت به دوره جدید هم حساس باشید و مانع از شکل گیری فساد در شهرداری شوید اما این افراد حتی به عنوان مدیر برتر هم انتخاب شدند هم می گوید: بله ما بر برخورد بدون تبعیض با هر فسادی تأکید می کنیم و درباره این پفراینده ها در حال بررسی جزئیات هستیم اما این سرعت عمل را که دیدیم انتظار یک پفراینده بزرگ یا تخلف شدید داشتیم که تا الان چنین چیزی ندید ه ایم. همین این پرسش را ایجاد می کند که چگونه درباره پفراینده های پیشین پس از گذشت چند سال هنوز رأی صادر نمی گردد ولی دراین باره برخورد و واکنش متفاوت است.

میرلوحی دراین باره ادامه می دهد: البته درباره این پفراینده باید منتظر اطلاعات دقیق و بررسی بیشتر باشیم اما این پرسش ها هم وجود دارد. این افراد همین چند ماه پیش برای انتصاب به عنوان شهرداران مناطق تأییدیه نهادهای ناظر را گرفتند و آن طور که اعلام شده پفراینده مربوط به دوران فعالیت آنها در منطقه 21 است؛ اگر در آن دوران تخلف یا فسادی بوده چطور تأییدیه صادر شده و تا به امروز چیزی گفته نشده است؟ البته تأکید می کنم که ما معتقد به برخورد بدون تبعیض با هرگونه فساد هستیم و درباره این پفراینده هم باید منتظر اطلاعات کامل باشیم ولی این پرسش ها هم مطرح است.

فارغ از این پفراینده که هنوز جزئیات و نتیجه بررسی های درباره محتوایش مشخص نیست، در چند ماه گذشته بارها شهرداران، کارمندان شهرداری و اعضای شوراهای شهر و روستا در مناطق و شهرهای مختلف ایران بازداشت یا از کار برکنار شده اند. در تازه ترین خبر حتی شورای شهر ساری پس از بازداشت هر 9 عضو به اتهام فساد، به طور کامل منحل شد. علاوه بر این نتایج چندین بررسی آماری نشان می دهد که شهرداری ها در ایران میزان تخلف بالایی دارند و در نگاه مردم تهران هم شهرداری بیشترین فساد و تخلف را دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1141

به "پشت پرده بازداشت دو شهردار در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده بازداشت دو شهردار در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید