شرایط توسعه فناوری اطلاعات در استان ها، شکاف دیجیتالی مشهود است

به گزارش ارانیوز، به گزارش خبرنگار مهر، آنالیز شاخص توسعه فاوا (IDI) در استان ها که مربوط به سرانجام سال 98 می گردد و توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده است، نشان می دهد که استان تهران دارای شرایط مطلوب در توسعه فناوری اطلاعات است و استان های سمنان، یزد، البرز و اصفهان پس از تهران در بالای جدول توسعه یافتگی قرار دارند؛ اما استان سیستان و بلوچستان از شرایط خوبی برخوردار نیست و در قعر این جدول دیده می گردد.

شرایط توسعه فناوری اطلاعات در استان ها، شکاف دیجیتالی مشهود است

شاخص IDI شاخصی برای سنجش توسعه از 3 جهت آمادگی فاوا (سطح زیرساخت شبکه و دسترسی به امکانات پایه ای فاوا)، شدت فاوا (سطح استفاده از خدمات فاوا در جامعه) و تاثیر فاوا (نتیجه یا نتایج حاصل از استفاده موثر و کارآمد از فاوا) است که در اصل با 3 گروه دسترسی، استفاده و مهارت معرفی می گردد.

این شاخص توسعه ای، بنابر تعریف اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) ، ابزار قدرتمندی برای نظارت بر پیشرفت در راستای یک جامعه اطلاعاتی جهانی در بستر زمان به شمار می رود.

آنالیز شاخص IDI در میزان استفاده فاوا در استان ها که بر مبنای درصد استفاده افراد از اینترنت و درصد مشترکان پهن باند ثابت و مشترکان فعال پهن باند سیار به دست آمده است، نشان می دهد که تهران در شرایط مطلوب قرار گرفته است و پس از آن استان های البرز، سمنان، قم و اصفهان دیده می شوند.

این در حالی است که استان های آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان از شرایط مطلوب بسیار فاصله دارند.

در شاخص سطح دسترسی فاوا در استان ها نیز که بر مبنای 5 مولفه شامل درصد مشترکان تلفن ثابت، درصد مشترکان تلفن همراه، پهنای باند بین الملل به ازای کاربران، درصد دسترسی خانوارهای دارای رایانه و درصد خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت به دست می آید، تهران در بالاترین سطح دسترسی قرار گرفته است.

در همین حال استان های یزد، اصفهان، سمنان و البرز صندلی های بعدی را به خود اختصاص داده اند. این درحالی است که شرایط استان سیستان و بلوچستان در این شاخص نامطلوب است.

آنالیز شاخص میزان مهارت فاوا در استان ها نیز حاکی از آن است که استان سمنان و پس از آن استان های یزد، تهران، مازندران و اصفهان به ترتیب شرایط قابل قبولی دارند اما شرایط استان سیستان و بلوچستان در شاخص مهارت فناوری اطلاعات و ارتباطات وخیم بوده و این استان در پایین جدول قرار گرفته است.

میزان مهارت فاوا بر مبنای نرخ باسوادی بزرگسالان 15 سال به بالا و نرخ ثبت نام در دوره های دوم و سوم به دست می آید.

در این زمینه شهره ناصری معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در توئیتر با اشاره به انتشار شرایط توسعه فاوا در کشور بر مبنای شاخص IDI نوشت: زمانی که بخواهیم سطح تکامل توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) را بسنجیم و یا فاصله دیجیتالی (اختلاف سطح توسعه فاوا بین کشورها و استان ها) را اندازه بگیریم مناسب ترین راه، استفاده از شاخص IDI است.

وی گفت: با استفاده از این شاخص می توان آنالیز کرد که کشورها تا چه حدی توانسته اند از فاوا به منظور رشد، توسعه و ایجاد دسترسی استفاده نمایند.

ناصری با اشاره به تعریف شاخص IDI توسط اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) به عنوان ابزاری قدرتمند برای نظارت بر پیشرفت یک کشور مطابق جامعه اطلاعاتی جهانی، اضافه نمود: کاهش شکاف های زیرساختی، نقطه آغاز کاهش نابرابری های مالی است.

معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: شاخص IDI استانی نشان می دهد، هرچند شکاف میان استان ها وجود دارد، اما از شکاف درآمدی کمتر است.

در این باره امیر ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در توئیتر نوشته است: سیستم ها گاه در یک چرخه مثبت در دام می افتند؛ مثلاً درآمد پایین یک منطقه منجر به کاهش زیرساخت شده و همین زیرساخت ضعیف منجر به تداوم درآمد پایین آن منطقه در آینده می گردد.

وی گفت: به این ترتیب برای گریز از این چرخه باید در زیرساخت ها، تبعیض مثبت به نفع آن منطقه ایجاد کرد. به همین دلیل دولت هزینه توسعه خدمات عمومی اجباری (USO) را در مناطقی که فاقد توجیه مالی برای اپراتورها است، می پردازد.

معاون وزیر ارتباطات اضافه نمود: توسعه در مناطق شهری اغلب برپایه سود و منطق مالی بوده اما توسعه سطح دسترسی روستایی و مناطق کم برخوردار، نیازمند سرمایه گذاری بلندمدت و جمعی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 821

به "شرایط توسعه فناوری اطلاعات در استان ها، شکاف دیجیتالی مشهود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط توسعه فناوری اطلاعات در استان ها، شکاف دیجیتالی مشهود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید