ناتو: دولت وفاق لیبی را به رسمیت می شناسیم

به گزارش ارانیوز، دبیرکل ناتو طی تماس تلفنی با رئیس دولت وفاق ملی لیبی، از اقدامات نیرو های حفتر در این کشور انتقاد کرد.

ناتو: دولت وفاق لیبی را به رسمیت می شناسیم

به گزارش گروه ورزشی ارانیوز، ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بیان نمود که دولت وفاق ملی لیبی را به رسمیت می شناسد.

دفتر اطلاع رسانی فایز السراج، رئیس دولت وفاق ملی شنبه شب بیان نمود که در تماسی که با استولتنبرگ داشته، خواستار مقابله با اقدامات نیروهای تحت امر ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده موسوم به نیرهای شرق لیبی شده است.

بر اساس بیانیه دولت وفاق ملی، دبیرکل ناتو به سراج گفته است که این سازمان تنها دولت وفاق ملی را به رسمیت می شناسد و از هیچ سازمان یا گروهی غیر از آن حمایت نمی کند.

استولتنبرگ گفت که اقدام نیروهای حفتر در حمله به غیرنظامیان و زیرساخت ها در لیبی غیر قابل قبول است. او همچنین از ارسال تجهیزات و اعزام نیروهای روس به لیبی ابراز نگرانی کرد.

در همین ارتباط، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفت وگو با یک رسانه ترکیه ای ضمن انتقاد از حملات نیروهای حفتر و هدف قرار دادن غیرنظامیان از سوی این نیروها، از ناتو خواست جلوی اقدامات و حملات حفتر به طرابلس را بگیرد.

لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ معمر القذافی، دیکتاتور لیبی در سال 2011، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال 2015 با حمایت سازمان ملل و جامعه بین الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست فایز سراج بر اساس توافق صُخیرات مغرب تشکیل شد. هم اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و مجلس وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال حفتر نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست عبدالله الثنی و مجلس در طبرق زدند که به مجلس طبرق معروف است و طی این سال ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و مجلس، جنگ و درگیری است.

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف بندی های بین المللی و منطقه ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می کنند.

ژنرال حفتر از 15 فروردین سال 1398 با چراغ سبز عربستان سعودی و حمایت سیاسی و تسلیحاتی این کشور و کشورهای عربی مصر و امارات درصد تصرف شهر طرابلس (پایتخت رسمی لیبی و محل استقرار دولت سراج) برآمد ولی با ورود نظامی ترکیه و حمایت های قطر این حملات بی نتیجه ماند و طی یک ماه گذشته نیروهای حفتر متحمل شکست هایی شده اند.

ژنرال حفتر بعد از یک سال و یک ماه یورش و حمله بی نتیجه، نهم اردیبهشت طی اقدامی که از سوی ناظران و تحلیلگران کودتا تلقی شد، خود را حاکم بلا منازع لیبی دانست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 708

به "ناتو: دولت وفاق لیبی را به رسمیت می شناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو: دولت وفاق لیبی را به رسمیت می شناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید