روابط آنکارا - واشنگتن در سایه رویکرد آمریکا به اروپا و ناتو

به گزارش ارانیوز، عضویت ترکیه در ناتو از منظر مقامات سیاسی آنکارا، مزیتی پایدار برای تقویت و ماندگاری روابط این کشور با آمریکا و اروپا است، اما موضوعی به نام اس 400 این رابطه را به چالش کشیده است.

روابط آنکارا - واشنگتن در سایه رویکرد آمریکا به اروپا و ناتو

با ما سفر کنید و با تور مسافرتی به اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روابط ترکیه و آمریکا در شرایطی که جو بایدن و تیم او قدرت را به دست گرفته اند، هنوز هم وارد یک فاز محبت آمیز و گرم نشده و شواهد نشان می دهد که احتمالاً، فعلاً خبری از ورود به فضای گل و بلبل نیست. مثال دم دست، سخنان بلینکن در خصوص ترکیه است. سیگنال های آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه کابینه جو بایدن، به خوبی نمایان گر انتظاراتی است که بخش قابل توجهی از آنها برآورده نشده و به همین خاطر، اختلاف نظر و اختلاف منافع، بر روابط ترکیه و آمریکا سایه انداخته است.

آنتونی بلینکن پس از ملاقات با مقامات ژاپن، کره جنوبی و چین، سفر به بروکسل برای ملاقات با مقامات اتحادیه اروپا و وزاری امور خارجه عضو ناتو را به عنوان یک برنامه مهم به نمایش گذاشت.

در حاشیه این نشست ها، او با همتای ترک خود نیز ملاقات کرد و در این مورد چنین نوشت: در بروکسل با مولود چاووش اوغلو ملاقات کردم. من مشتاقانه منتظر ادامه همکاری با ترکیه متحد ناتو در زمینه مبارزه با تروریسم، حمایت از گفتگوهای اکتشافی خود با یونان و تأکید بر اهمیت دموکراسی و حقوق بشر هستم.

بلینکن با این پیغام نشان داد که موضوع اختلافات یونان و ترکیه برای واشنگتن اهمیت ویژه ای دارد و در عین حال، نقدهای به فعالیت دولت ترکیه در حوزه دموکراسی دارد.

اما دیگر ملاقاتهای بلینکن در بروکسل، متضمن این پیغام است که بین رویکرد دولت فعلی آمریکا نسبت به ناتو و رویکرد دولت قبلی یعنی دونالد ترامپ، تفاوت جدی وجود دارد.

بلینکن پس از ملاقات با اورسلا وندرلاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نوشت:مشارکت ایالات متحده و اتحادیه اروپا نقش مهمی در رسیدگی به چالش های سیاسی، مالی و امنیتی ما دارد و مشتاقانه منتظر همکاری در اولویت های مشترک خود هستیم.

وی همچنین در خصوص ملاقات با ژوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: ما متعهد هستیم که همکاری پایدار بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا را احیا کنیم زیرا در کنار هم با مسائلی مانند تغییرات آب و هوایی، کوشش برای بهبود اقتصاد جهانی و مبارزه با کرونا روبرو هستیم. ایالات متحده همچنان به پشتیبانی خود از ناتو ادامه می دهد. رویکرد دوجانبه با روسیه با افزایش قدرت بازدارندگی و دفاع برای ما مهم است.

دو خط موازی که نمی خواهند به هم برسند

نگاهی به سخنان و پیغام های مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در نشست ناتو، نشان دهنده این است که واقعاً ترکیه، آمریکا و ناتو، از پنجره های کاملاً متفاوتی به تابلوی امنیت و ائتلاف می نگرند و با در نظر دریافت این پارامترها، گویی آمریکا و ترکیه دو خط موازی هستند که نمی خواهند به هم برسند.

چاووش اوغلو در خصوص ملاقات با بلینکن گفته است: در ملاقات مثبتی که با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا داشتم، در خصوص همه ابعاد رابطه بین دو کشور صحبت کردیم. افغانستان، قبرس، شرق مدیترانه، سوریه، عراق، لیبی و مبارزه با تروریسم، محورهای گفتگوی ما بود.

چاووش اوغلو در خصوص محتوای سخنرانی خود در نشست وزرای امور خارجه اعضای ناتو چنین نوشته است:در خصوص مذاکرات صلح افغانستان امیدوار هستیم و میزبانی مذاکرات را بر عهده خواهیم گرفت. حمایت ما برای ثبات در لیبی ادامه خواهد داشت. پ.ک.ک و ی.پ.گ، در عراق و سوریه تهدید هستند و باید با همه گروه های تروریستی مبارزه گردد. بر این موضوع تاکید کردم که امنیت هر کدام از کشورهای عضو ناتو، باید امنیت همه فرض گردد، ائتلاف و اتحاد داخلی را تقویت کنیم و در مبارزه با ترور پشتیبان هم باشیم.

این سخنان چاووش اوغلو نشان می دهد که ترکیه همچنان انتظار دارد که آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو در شمال سوریه با نمودهای مسلح تحت امر پ.ک.ک مقابله نموده و آنان را تروریست بنامند. این در حالی است که آمریکا و اروپا با آنان همکاری می نماید و این انتظار ترکیه با پاسخ منفی ناتو و غرب روبرو شده است. اما این یگانه مشکل و تنش در روابط ترکیه و آمریکا نیست و اصلی ترین مساله از دید آمریکا، مساله اس 400 است.

آنتونی بلینکن، مودبانه از ترکیه خواسته، راهی پیدا کند تا موشک های اس 400 روسی را نگه ندارند. قبلاً هم پیشنهادهایی به ترکیه داده شده بود که بر اساس آنها، نگه داشتن این موشک ها در زیر زمین و انباری، به عنوان یک گزینه بی خطر و منطقی مورد توجه قرار گرفته بود. اما چاووش اوغلو، اعلام نمود که مساله خرید اس 400 برای ترکیه یک مساله تمام شده است.

عضویت ترکیه در ناتو، مزیت یا دردسر دفاعی

عضویت ترکیه در ناتو از منظر مقامات سیاسی آنکارا، مزیتی پایدار برای تقویت و ماندگاری روابط این کشور با آمریکا و اروپا است. اما حالا، موضوعی به نام اس 400 این رابطه را به چالش کشیده است.

شواهد نشان می دهد که تیم جو بایدن، مقابله با روسیه و کوشش برای مهار چین را به عنوان اصلی ترین ارکان سیاست خارجی خود برگزیده و در رهگذر این سیاست، بخش قابل توجهی از روابط فعلی ترکیه با روسیه، برای تیم بایدن قابل تحمل نیست.

البته آمریکا، در راستا خصومت با روسیه، اصطلاحاً نه تنها به ترکیه گیر می دهد، بلکه برای متحدین اروپایی اش هم چنین نگرشی دارد. به عنوان مثال، بلینکن اعلام نموده که آمریکا با پروژه احداث خط انتقال جدید گاز روسیه به اروپا مخالف است و می خواهد با همتای آلمانی خود هایکو ماس، در این مورد مذاکره کند. این در حالی است که این پروژه رو به اتمام است و برای آلمانی ها میلیاردها یورو، هزینه داشته است.

در سرانجام باید گفت، دولت فعلی آمریکا، احیای رابطه با ناتو و اتحادیه اروپا را به عنوان کانون اصلی استراتژی مقابله با روسیه و مهار چین برگزیده و در این راستا، از ترکیه نیز انتظار همراهی دارد. لذا هر جا که لازم باشد، هم می تواند از چماق نقدها حقوق بشری استفاده کند و هم از امکان آن برخوردار است که دیگر اعضای ناتو و کل اتحادیه اروپا را نسبت به روابط ترکیه و روسیه، حساس کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1270

به "روابط آنکارا - واشنگتن در سایه رویکرد آمریکا به اروپا و ناتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط آنکارا - واشنگتن در سایه رویکرد آمریکا به اروپا و ناتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید