لینیکبخاطر تحقیق درمورد فروش تسلیحات آمریکا به عربستان اخراج شد

به گزارش ارانیوز به نقل از رویترز، در حالی که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مدعی است به دلیل آنکه اقدامات استیو لینیک بازرس کل وزارت خارجه عملکرد وزارتخانه تحت ریاست وی را تضعیف می کرده، خواهان برکناری او از این سِمت بوده است؛ گروهی از قانونگذاران دموکرات در کنگره آمریکا روز دوشنبه اظهار داشتند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور احتمالاً لینیک را به دلیل تحقیقاتش پیرامون فروش تسلیحات نظامی آمریکا به عربستان سعودی از سمت خود برکنار کرده است.

لینیکبخاطر تحقیق درمورد فروش تسلیحات آمریکا به عربستان اخراج شد

گفتنی است که اواخر روز جمعه، ترامپ برکناری برنامه ریزی شده استیو لینیک را در نامه ای خطاب به نانسی پلوسی رئیس اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا خاطرنشان کرد. در واقع، استیو لینیک چهارمین بازرس کل در دولت آمریکا است که رئیس جمهور جمهوریخواه این کشور ظرف هفته های اخیر برکنار کرده است.

از سوی دیگر، پمپئو به روزنامه واشنگتن پست گفته که از ترامپ خواسته است تا لینیک را از کاربرکنار نماید.

اما یک مقام دولت آمریکا به واشنگتن پست گفت که به دلیل درز اطلاعاتی در خصوص این تحقیقات و با آنکه هیچگونه شواهدی دال بر نقش و دخالت لینیک در این درز اطلاعاتی در دست نبود، نگرانیها نسبت به عملکرد این بازرس کل وزارت خارجه آمریکا افزایش یافت.

در همین ارتباط، الیوت اِنجل رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و سناتور باب منندز عضو بلندپایه کمیته روابط خارجی مجلس سنا می گویند که استیو لینیک در حال تحقیق پیرامون شرایط فوق العاده ای بود که سال گذشته از سوی ترامپ اعلام شد تا راه را برای فروش تجهیزات نظامی به ارزش 8 میلیارد دلار هموار کند؛ تجهیزات نظامی که بخش اعظمی از آنها قرار بود به عربستان سعودی فروخته شود.

شایان ذکر است که انجل و منندز روز شنبه خاطرنشان کردند که تحقیقاتی را پیرامون اخراج این بازرس کل وزارت خارجه آغاز کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 716

به "لینیکبخاطر تحقیق درمورد فروش تسلیحات آمریکا به عربستان اخراج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لینیکبخاطر تحقیق درمورد فروش تسلیحات آمریکا به عربستان اخراج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید