عوامل مؤثر بر فضای کسب وکار از اختیار فعالان اقتصادی خارج است

به گزارش ارانیوز، عضو هیات رئیسه اتاق ایران بر لزوم تشکیل کمیته بهبود فضای کسب وکار ذیل شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تأکید کرد.

عوامل مؤثر بر فضای کسب وکار از اختیار فعالان اقتصادی خارج است

کیوان کاشفی در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با بیان اینکه متأسفانه کرمانشاه دوباره جایگاه نامناسبی ازنظر فضای کسب وکار را به خود اختصاص داده، اظهار کرد: عمده عوامل مؤثر بر فضای کسب وکار از اختیار فعالان اقتصادی خارج است و از طریق ساختار حاکمیت ایجاد می شود.

رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: فضای کسب وکار تحت تأثیر دو دسته مؤلفه های آماری و پیمایشی است که مؤلفه های پیمایشی سهم 80 درصدی در نتایج پایش فضای کسب وکار دارد.

به گفته کاشفی، بر اساس مؤلفه های پیمایشی از فعالان اقتصادی کسب نظر می شود که متأسفانه در این بخش جایگاه مناسبی نداریم.

او بر لزوم تشکیل کمیته بهبود فضای کسب وکار ذیل شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تأکید کرد تا بتوان در قالب این کمیته به موانع کسب وکار پیش روی فعالان اقتصادی پرداخت.

او ادامه داد: این کمیته مسائل را از طریق تشکل های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دریافت خواهد کرد و نتایج جلسات آن به شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی منعکس خواهد شد.

رئیس اتاق کرمانشاه اعلام کرد: این کمیته متشکل از معاون اقتصادی استانداری به عنوان رئیس کمیته، اتاق بازرگانی به عنوان دبیر و کنندگانی از دستگاه ها و صاحب نظران دانشگاهی خواهد بود.

موضوع دیگری که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد معضلات حاصل از رفع تعهدات ارزی برای صادرکنندگان بود و اضافه نمود: در استان صادراتی مانند کرمانشاه که سالانه بین دو تا سه میلیارد دلار صادرات داریم این مسائل دوچندان است.

کاشفی با اشاره به در نظر گرفتن چهار روش برای بازگشت ارز حاصل از صادرات، اعلام کرد: هریک از این چهار روش مسائل خود را دارد و به نوعی صادرکنندگان را گرفتار می کند.

وی از پیامدهای عدم عمل به تعهدات ارزی هم یاد کرد و گفت: از بین رفتن نرخ صفر اقتصادیات برای صادرکنندگان اولین مشکل است که گاهی باعث می شود اقتصادیات های چند میلیارد تومانی برای صادرکنندگان لحاظ شود.

رئیس اتاق کرمانشاه سپس به موضوع انحلال کارگروه تعیین ماهیت مشتقات نفتی پرداخت و گفت: در گذشته برای تعیین ماهیت فرآورده های نفتی صادراتی باید آزمایش این فرآورده ها در استان های دیگر ازجمله اصفهان صورت می گرفت که هم فرآیند بسیار طولانی داشت و هم تضامینی که صادرکنندگان اخذ می شد آنها را زمین گیر کرده بود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه، این کارگروه در استان تشکیل شد و چند سال فعالیت داشت و علاوه بر کرمانشاه به استان های هم جوار مانند کردستان، ایلام و ... نیز ارائه خدمات می کرد.

کاشفی با اشاره به توقف و انحلال این کارگروه طی چند ماه اخیر، اظهار کرد: اکنون دوباره مجبوریم نمونه های مشتقات نفتی را به اصفهان ارسال کنیم که این امر صادرکنندگان را با مسائل جدی روبرو کرده است.

وی خواستار احیا مجدد این کارگروه در استان شد.

مطلب پایانی که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره داشت مسائلی بود که سامانه جامع تجارت برای برخی از واحدهای تولیدی ایجاد کرده است و گفت: بر اساس مصوبه وزارت صمت، تمام واحدهایی که از بورس کالا خرید می کنند هم خرید خود و هم محصولی که فروخته اند را باید در سامانه جامع تجارت ثبت کننده و خریدار نهایی محصول آنها نیز باید با مراجعه به این سامانه خرید خود را تأیید کند.

کاشفی معتقد است: اگرچه شفافیتی که فعالیت این سامانه ایجاد کرده بر کسی پوشیده نیست اما برخی واحدها خصوصاً در زمینه صنایع پلی اتیلن را با چالش جدی روبرو کرده است.

او اضافه نمود: عمده خریداران محصولات پلی اتیلن کشاورزان هستند که تأیید خرید محصول از طریق آنها در سامانه جامع تجارت کار بسیار دشواری بوده و عملیاتی نیست و این امر صنایع را دچار چالش جدی کرده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1760

به "عوامل مؤثر بر فضای کسب وکار از اختیار فعالان اقتصادی خارج است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل مؤثر بر فضای کسب وکار از اختیار فعالان اقتصادی خارج است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید