طرز تهیه قهوه دالگونا؛ قهوه لذیذی از کره جنوبی

به گزارش ارانیوز، با طرز تهیه قهوه دالگونا یا قهوه هم زده، یکی از نوشیدنی های گرم و لذیذ کره جنوبی آشنا شوید که در دوران همه گیری ویروس کووید 19 به شهرتی جهانی رسید.

طرز تهیه قهوه دالگونا؛ قهوه لذیذی از کره جنوبی

قهوه دالگونا (Dalgona coffee)، یک نوشیدنی بسیار لذیذ است که با هم زدن نسبت های مساوی از پودر قهوه فوری، شکر و آب داغ تهیه می شود. این مواد به قدری هم زده می شوند تا قهوه یک بافت خامه ای پیدا کند و در نهایت، این قهوه هم زده به شیر گرم یا سرد اضافه می شود. قهوه دالگونا را معمولا با پودر قهوه، پودر کاکائو، بیسکویت خرد شده و عسل تزئین می نمایند. درست کردن قهوه دالگونا با استفاده از دانه های قهوه آسیاب شده، امکان پذیر نیست و این وجود قهوه فوری است که لایه ای متراکم و کف مانند را ایجاد می نماید. دلیل این مسئله نیز تا حد زیادی به فرایند خشک کردن دانه های قهوه مربوط می شود.

قهوه دالگونا در زمان همه گیری ویروس کووید 19 به وسیله شبکه های اجتماعی به معروفیت رسید؛ زمانی که مردم در قرنطینه خانگی بودند و آغاز به ساخت ویدئوهایی از درست کردن قهوه هم زده بدون استفاده از هیچ وسیله الکتریکی و با دست کردند. نام این نوشیدنی خوشمزه از دالگونا، یک آبنبات کره ای شکری گرفته شده است. ظاهر و طعم این قهوه شباهت زیادی به آبنبات دالگونا دارد؛ اگرچه در تهیه این نوشیدنی از دالگونا استفاده نمی شود.

طرز تهیه قهوه دالگونا بسیار ساده است و شما می توانید آن را با یک همزن برقی یا حتی بدون آن هم در خانه درست کنید. این نوشیدنی هم به صورت گرم و هم به صورت سرد سرو می شود و برای تهیه آن تنها به چهار ماده یعنی شیر، شکر، قهوه فوری و آب احتیاج دارید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با طرز تهیه قهوه دالگونا و تاریخچه آن آشنا کنیم.

هرآنچه باید درباره قهوه دالگونا بدانید:

 • قهوه دالگونا گرم و طرز تهیه آن
 • نکات مهم برای تهیه قهوه دالگونا
 • قهوه دالگونا سرد و طرز تهیه آن
 • کاربردهای مخلوط قهوه هم زده
 • تاریخچه قهوه دالگونا
 • طعم قهوه دالگونا

قهوه دالگونا گرم و طرز تهیه آن

مواد لازم برای یک نفر

 • یک قاشق غذاخوری قهوه فوری
 • یک قاشق غذاخوری شکر
 • یک قاشق غذاخوری آب داغ
 • سه چهارم لیوان یا یک لیوان شیر گرم

طرز تهیه قهوه دالگونا گرم

مرحله اول:

قهوه فوری، شکر و آب داغ را در یک کاسه بریزید و با استفاده از همزن برقی با سرعت زیاد، آن ها را هم بزنید.

مرحله دوم:

هم زدن را برای دو دقیقه ادامه دهید تا بافت قهوه شما خامه ای شود. با استفاده از یک قاشق، موادی که روی دیواره کاسه جمع شده است را در وسط کاسه جمع کنید و با همزن همه مواد را خوب هم بزنید.

مرحله سوم:

مخلوط هم زده را مزه کنید. توجه داشته باشید که این مخلوط، طعمی بسیار قوی دارد؛ اما نگران نباشید؛ زیرا قرار است آن را با شیر رقیق کنید. در صورت تمایل، اندازه بیشتری شکر به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم:

شیر گرم را در لیوان مورد نظر خود بریزید و مخلوط هم زده قهوه را به آن اضافه کنید.

مرحله پنجم:

با استفاده از یک قاشق یا نی، قهوه و شیر را هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. نوش جان!

نکات مهم برای تهیه قهوه دالگونا

 • شما می توانید قهوه دالگونا را بدون استفاده از همزن برقی و با قاشق نیز هم بزنید؛ فقط باید بدانید که این کار حدود 20 دقیقه زمان می برد و احتیاج به یک بازوی قوی دارد.
 • درست کردن قهوه دالگونا با همزن دستی به حدود هشت تا 15 دقیقه زمان احتیاج دارد.
 • شما می توانید مخلوط قهوه هم زده بدون شیر را برای چند روز در یک ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید. البته این مخلوط در نهایت ته نشین خواهد شد؛ اما برای چند روز، حالت خامه ای خود را حفظ می نماید.
 • برای تهیه قهوه دالگونا می توان از شکر سفید، شکر قهوه ای، شکر تصفیه نشده و شکر نارگیل نیز استفاده کرد.
 • شما می توانید شکر را از طرز تهیه قهوه دالگونا حذف کنید. البته باید بدانید که این نسخه از این نوشیدنی، تنها برای حدود دو دقیقه بافت کف آلود خود را حفظ می نماید و به سرعت حل می شود تا دوباره به شکل مایع دربیاید؛ در حالی که بافت کف آلود نسخه با شکر قهوه دالگونا، برای بیش از دو ساعت، باقی می ماند.
 • برای تهیه نسخه گیاهی قهوه دالگونا، به جای شیر از شیر سویا، شیر بادام، شیر جو دوسر یا شیر نارگیل بهره ببرید.

قهوه دالگونا سرد و طرز تهیه آن

مواد لازم برای یک نفر

 • یک قاشق غذاخوری قهوه فوری
 • یک قاشق غذاخوری شکر
 • یک قاشق غذاخوری آب داغ
 • سه چهارم لیوان یا یک لیوان شیر سرد
 • یخ به اندازه لازم

طرز تهیه قهوه دالگونا سرد

مرحله اول:

شکر، قهوه فوری و آب داغ را در یک کاسه خوب مخلوط کنید. این کار را با همزن برقی و سرعت بالا برای حدود دو تا چهار دقیقه انجام دهید تا روی مخلوط قهوه، استیف پیک (stiff peak) شکل بگیرد. در این مرحله، مخلوط قهوه کاملا سفت می شود و اگر پره همزن را از کاسه همزن بیرون بیاورید و برعکس کنید، نوک قله ایجاد شده بالا می ماند و برنمی شود.

مرحله دوم:

یخ را در لیوان مورد نظر خود بریزید. سپس شیر را روی آن بریزید. در انتها نیز، قهوه هم زده را با قاشق روی شیر بریزید و آن را سرو کنید.

کاربردهای مخلوط قهوه همزده

شما می توانید با استفاده از مخلوط قهوه هم زده، علاوه بر درست کردن قهوه دالگونا، خوراکی های خوشمزه دیگری نیز درست کنید. به طور مثال، بعضی افراد از این مخلوط برای تزئین کیک براونی یا درست کردن انواع کلوچه و بستنی قهوه استفاده می نمایند. مخلوط قهوه هم زده، بعلاوه یک همراه عالی برای انواع نان های میوه ای در وعده صبحانه به شمار می آید.

تاریخچه قهوه دالگونا

به اشتراک گذاری و وایرال شدن طرز تهیه ها و تصاویری از درست کردن قهوه خود در خانه، اولین بار در زمان اجرای قانون فاصله گذاری اجتماعی در کره جنوبی دیده شد و به همین دلیل، نام این نوشیدنی ها را نوشیدنی قرنطینه یا قهوه قرنطینه گذاشتند. ابداع این نام به جونگ لی وو (Jung Il-woo)، بازیگر اهل کشور کره جنوبی نسبت داده می شود که در زمان حضور خود در یک برنامه تلویزیونی آشپزی به نام (Stars Top Recipe at Fun-Staurant) در شبکه KBS2، در یک غذاخوری در ماکائو، یک قهوه هم زده سفارش داد و طعم و مزه آن را به دالگونا، تافی یا آبنبات شکری کره ای تشبیه کرد. پس از آن، نسخه های خانگی قهوه دالگونا با هشتگ چالش قهوه دالگونا (#dalgonacoffeechallenge) در سراسر کانال های یوتیوب کشور کره جنوبی توسعه یافتند و بعدها در شبکه اجتماعی تیک تاک (TikTok) وایرال شدند.

در دوران قرنطینه، درست کردن قهوه دالگونا تبدیل به ترندی در شبکه های اجتماعی شد و دیدن کردن آن ها، آثاری آرام بخش و شبیه به ویدئوهای واکنش ارادی اوج گیری حسی (ASMR) بر فکر بیننده ها داشت. اگرچه این نوشیدنی به عنوان یک نسخه خانگی از قهوه هم زده به محبوبیت جهانی رسید، در حال حاضر راه خود را به منوی بسیاری از کافی شاپ های کره جنوبی باز نموده است.

قهوه دالگونا از یک قهوه هندی به نام فنتی هوی (phenti hui)، فیتی هوی (phitti hui) یا قهوه هم زده الهام گرفته شده است و تنها تفاوت آن ها این است که در زمان درست نموده قهوه فنتی هوی، شیر روی مخلوط هم زده ریخته می شود؛ اما برای تهیه قهوه دالگونا، مخلوط هم زده قهوه را روی شیر می ریزند.

در حالی که بیشتر قهوه های دالگونا شامل آبنبات دالگونا نمی شوند، یک کافه در کره جنوبی، با مخلوط کردن چای یا قهوه با آبنبات دالگونا، یک نوشیدنی تازه را به مهمانان خود ارائه می دهد. درست کردن قهوه دالگونا با استفاده از دانه های قهوه آسیاب شده، امکان پذیر نیست و این وجود قهوه فوری است که لایه ای متراکم و کف مانند را ایجاد می نماید. دلیل این مسئله نیز تا حد زیادی به فرایند خشک کردن دانه های قهوه مربوط می شود.

طعم قهوه دالگونا

قهوه دالگونا با بافتی خامه ای و ظاهری کاراملی رنگ، به قدری زیبا و دلربا است که به محض سرو کردن، چشم ها را به خود خیره خواهد نمود. مخلوط قهوه هم زده کف آلود روی شیر و تزئینی از تکه های بیسکویت، چیپس شکلاتی، کمی دارچین یا پودر کاکائو، این نوشیدنی را تبدیل به یک اثر هنری می نماید.

درست کردن و مزه کردن قهوه دالگونا در خانه در این روزهای خانه نشینی و در یک عصرگاه سرد زمستانی، کاری بس دلچسب است که امکان ندارد عاشق آن نشوید. قهوه دالگونا، یک نوشیدنی گرم فوق العاده لذیذ است که می توانید آن را از قبل آماده کنید تا بدون اتلاف وقت در مهمانی به مرحله سرو کردن برسد.

اگر پیروز به تهیه نوشیدنی قهوه دالگونا از مجموعه شربت ها و نوشیدنی های خبرنگاران شدید، حتما در بخش نظرات همین مطلب، تجربه خود را برای ما و دیگران بنویسید یا از نوشیدنی گرم خوش طعم و زیبای خود عکس بگیرید و با تگ کردن خبرنگاران در اینستاگرام ([email protected])، عکس های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / tasteatlas.com / jessicainthekitchen.com / mykoreankitchen.com / delish.com
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1696

به "طرز تهیه قهوه دالگونا؛ قهوه لذیذی از کره جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه قهوه دالگونا؛ قهوه لذیذی از کره جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید