ضربان قلب نرمال در سنین مختلف چقدر است؟

به گزارش ارانیوز، سرعت ضربان قلب در نتیجه فعالیت بدنی ، تهدیدات ایمنی و واکنشهای عاطفی متفاوت است. ضربان قلب وقتی فرد در آرامش است به ضربان قلب در حال استراحت اشاره دارد.

ضربان قلب نرمال در سنین مختلف چقدر است؟

در حالی که ضربان قلب طبیعی تضمین نمی نماید که فرد عاری از مسائل سلامتی باشد ، اما یک معیار مفید برای شناسایی طیف وسیعی از مسائل سلامتی است.

ضربان قلب چیست؟

ضربان قلب تعداد دفعات تپش قلب در یک دقیقه است. قلب یک ارگان عضلانی در مرکز قفسه سینه است. هنگام ضربان قلب، قلب خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی را در اطراف بدن پمپ می نماید و مواد زائد و اضافی را از اندام پس می گیرد.

یک قلب سالم برای هر کاری که بدن انجام می دهد ، مقدار کافی خون را تأمین می نماید. به عنوان مثال ، هنگام ترس و شوکه شدن به طور اتوماتیک در بدن تان آدرِنالین ترشح خواهد شد. آدرنالین، هورمونی است که باعث افزایش ضربان قلب می گردد. در نتیجه، به اکسیژن و انرژی بیشتری احتیاج پیدا می نماید تا توانایی مقابله با خطرات احتمالی را پیدا کند.

نبض اغلب با ضربان قلب اشتباه گرفته می گردد. نبض، انقباض و انبساط رگ های خونی در پاسخ به پمپاژ خون در قلب می باشد. ضربان نبض دقیقاً برابر ضربان قلب است ، زیرا انقباضات قلب باعث افزایش فشار خون در رگها می گردد که منجر به نبض می گردد.

بنابراین ، دریافت نبض اندازه گیری مستقیم ضربان قلب است.

ضربان قلب یکی از علائم حیاتی یا شاخصهای مهم سلامتی در بدن انسان است

ضربان قلب در حالت عادی :

تشخیص اینکه ضربان قلب شما در محدوده طبیعی واقع شده است مهم است. اگر بیماری یا آسیب قلب را ضعیف کند ، اعضای بدن خون کافی را برای عملکرد طبیعی دریافت نمی نمایند.

ضربان قلب به تدریج در طی دوران کودکی به سمت نوجوانی و بزرگسالی کندتر می گردد و ضربان قلب در حالت عادی برای افراد بالای 10 سال ، بین 60 تا 100 ضربان در دقیقه است.

ضربان قلب در حالت عادی ورزشکاران حرفه ای ممکن است کمتر از 60 بار در دقیقه و گاهی اوقات به 40 دور در دقیقه برسد.

در زیر یک جدول از ضربان قلب طبیعی در سنین مختلف آمده است:

سنضربان قلب نرمال
بالای 1 ماه70 تا 190
از 1 تا 11 ماه80 تا 160
از 1 تا 2 سال 80 تا 130
از 3 تا 4 سال80 تا 120
از 5 تا 6 سال 75 تا 115
از 7 تا 9 سال70 تا 110
بیش از 10 سال60 تا 100

ضربان قلب در حال استراحت می تواند در این محدوده طبیعی متفاوت باشد. این امر در پاسخ به تغییرات مختلفی از جمله ورزش ، دمای بدن ، محرک های عاطفی و شرایط بدن متغییر باشد.

به ضربان قلب در حین ورزش کردن، ضربان قلب هدف گفته می گردد

ضربان قلب در حین ورزش :

ضربان قلب در هنگام ورزش افزایش می یابد. شاید زمانی که برای رسیدن به تناسب اندام، تمرینات ورزشی انجام می دهید، به قلب تان فشار زیادی وارد نگردد ، با وجود این، برای اینکه اکسیژن و انرژی بیشتری به اعضای بدن تان برسد، باید ضربان قلب تان افزایش پیدا کند. به ضربان قلب در حین ورزش کردن، ضربان قلب هدف گفته می گردد. در حالی که ضربان قلب در نتیجه فعالیت بدنی افزایش می یابد ، با گذشت زمان ضربان قلب هدف کاهش پیدا می نماید. این بدان معناست که قلب برای بدست آوردن مواد مغذی و اکسیژن لازم به قسمت های مختلف بدن کمتر کار می نماید و باعث می گردد کارایی بیشتری پیدا کند.

ورزش های هوازی، با هدف کاهش ضربان هدف انجام می شوند. ضربان قلب هدف نرمال و بیشینه ضربان قلب با افزایش سن، کاهش پیدا می نماید. این کاهش ضربان قلب با انجام ورزش هایی با شدت بالا به وقوع می پیوندد. انجمن قلب آمریکا (AHA) اظهار می دارد که حداکثر ضربان قلب هنگام ورزش باید تقریباً برابر با 220 تپش در هر دقیقه منهای سن فرد باشد.

از آنجا که واکنش بدن هر فرد به ورزش متفاوت است ، ضربان قلب هدف به عنوان یک محدوده شناخته شده به عنوان ضربان قلب هدف معرفی می گردد.

جدول زیر محدوده مورد نظر ضربان قلب مناسب برای طیف سنی را نشان می دهد. فعالیت افراد در سنین مختلف در زمانی که با شدت 50 تا 85 درصد ورزش می نمایند با زمانی که شدت تمرینات ورزشی 100 درصد است، تفاوت دارد:

سنمحدوده ضربان قلب هدف در 50 تا 85 درصد فشار حداکثر ضربان قلب در 100 درصد فشار
20100 تا 170 200
30 95 تا 162190
3593 تا 157185
40 90 تا 153180
45 88 تا 149175
50 85 تا 145170
5583 تا 140165
60 80 تا 136160
6578 تا 132155
7075 تا 128150

توصیه می گردد افراد به طور منظم ورزش نمایند تا به ضربان قلب سالم هدف خود برسند. انجمن قلب آمریکا ورزشهای زیر را در هفته توصیه می نماید:

تمرینات ورزشیمثالدقایقتعداد دفعاتکل دقیقه در هفته
فعالیت هوازی با شدت متوسطپیاده روی ، ایروبیک حداقل 30 دقیقه5 روز در هفته بیش از 150 دقیقه
فعالیت هوازی شدید دویدن، ایروبیک استپ (انجام حرکات ورزشی با پله)حداقل 25 دقیقه3 روز در هفتهبیش از 75 دقیقه
ورزش های تقویت ماهیچه در سطح متوسط تا شدیدورزش های تقویت ماهیچه در سطح متوسط تا شدید کار با وزنه، ورزش بادی پامپنامشخص2 روز در هفتهنامشخص
ورزش های هوازی با شدت متوسط تا خیلی شدیدورزش های هوازی با شدت متوسط تا خیلی شدید ورزش های توپی، دوچرخه سواریبه طور متوسط 40 دقیقه3 تا 4 روز در هفتهنامشخص

ریتم قلب غیر طبیعی :

سرعت قلب تنها عاملی نیست که هنگام در نظر دریافت سلامتی آن باید به خاطر داشته باشید. ریتم قلب نیز مهم است. قلب باید با یک ریتم ثابت تپش داشته باشد و بین ضربان ها باید یک شکاف منظم وجود داشته باشد. تپش اضافی گاه به گاه نباید دلیلی برای نگرانی باشد اما اگر نگران ضربان قلب مداوم و نامنظم هستید با پزشک صحبت کنید.

اگر احساس کردید که تپش قلب شما خیلی سریع یا خیلی کند است با پزشک صحبت کنید

ماهیچه دارای سیستم الکتریکی است که به آن می گوید چه موقع تپش و فشار خون به بدن می رسد. یک سیستم الکتریکی معیوب می تواند منجر به ضربان قلب غیر طبیعی گردد.

طبیعی است که ضربان قلب در طول روز در پاسخ به ورزش ، اضطراب ، هیجان و ترس متفاوت باشد. اگر احساس کردید که تپش قلب شما خیلی سریع یا خیلی کند است در خصوص علائم خود با پزشک صحبت کنید.

اگر تعداد ضربان قلب تان بیشتر از حد معمول باشد، دچار ضربان قلب اکتوپیک (ectopic) شده اید. این موضوع بسیار رایج و بی خطر است و معمولا احتیاج به درمان ندارد. افرادی که دچار این مشکل یا تپش قلب هستند، باید به پزشک مراجعه نمایند تا با دریافت نوار قلب، ریتم و ضربان قلبشان آنالیز گردد.

انواع مختلفی از ریتم غیر طبیعی قلب وجود دارد. نوع آن بستگی به این دارد که از کجا ریتم قلب غیر طبیعی آغاز می گردد و اینکه آیا باعث ضربان قلب بیش از حد سریع یا خیلی کند گردد. رایج ترین ریتم غیر طبیعی ، فیبریلاسیون دهلیزی است. در این مشکل ضربان قلب از الگوی منظمی پیروی نمی نماید.

ضربان قلب سریع همچنین به عنوان تاکی کاردی شناخته می گردد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

تاکی کاردی فوق مغزی (SVT)

تاکی کاردی سینوسی

شکاف دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

تاکی کاردی بطنی (VT)

فیبریلاسیون بطنی (VF)

ضربان قلب آهسته مانند بلوک قلب دهلیزی (AV) ، بلوک شاخه بسته و سندرم تاکی-برادی (Brach) نام دارد.

استرس می تواند در افزایش ضربان قلب و فشار خون نقش داشته باشد

حفظ ضربان قلب طبیعی :

ضربان قلب سالم برای محافظت از سلامت قلب بسیار مهم است. در حالی که ورزش برای ارتقاء ضربان قلب کم و سالم مهم است ، چندین قدم دیگر که فرد می تواند برای محافظت از سلامت قلب خود انجام دهد شامل موارد زیر است:

کاهش استرس: استرس می تواند در افزایش ضربان قلب و فشار خون نقش داشته باشد. راه های کاهش استرس شامل تنفس عمیق ، یوگا ، آموزش ذهن آگاهی و مراقبه است.

خودداری از مصرف دخانیات: سیگار کشیدن منجر به افزایش ضربان قلب می گردد و ترک آن می تواند آن را به حد طبیعی کاهش دهد.

کاهش وزن: وزن زیاد بدن به این معنی است که قلب برای تأمین اکسیژن و مواد مغذی بدن باید بیشتر کوشش کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1252

به "ضربان قلب نرمال در سنین مختلف چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربان قلب نرمال در سنین مختلف چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید