شمارش معکوس برای بهره برداری رسمی از میدان مشترک آذر به صدا درآمد

به گزارش ارانیوز، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: با انتها موفقیت آمیز آزمون عملکردی 21 از 28 روز فراوری نهایی نفت خام در میدان آذر و با توجه به پیشرفت 97 درصدی طرح توسعه این میدان مشترک، فاز نخست این طرح در دست بهره برداری است و به زودی به طور رسمی افتتاح می گردد.

شمارش معکوس برای بهره برداری رسمی از میدان مشترک آذر به صدا درآمد

تورج دهقانی در گفت و گو با خبرنگاران، با تاکید بر اینکه برداشت نفت از میدان مشترک آذر، اسفندماه سال 1395 با فراوری روزانه 15 هزار بشکه نفت شروع شد، اظهار کرد: این رقم سال 1396 به 30 هزار بشکه در روز رسید و اکنون مقدار فراوری این میدان مشترک به 65 هزار بشکه در روز رسیده که بسیار مهم و معین کننده است.

وی با اشاره به هزینه های اجرایی طرح توسعه میدان آذر، گفت: 1.4 میلیارد یورو برای این طرح هزینه شده است. تعداد زیرپروژه های طرح توسعه میدان مشترک آذر 32 پروژه شامل 10 پروژه روسطحی و 22 پروژه زیرسطحی است. حفر 19 حلقه چاه، ساخت تأسیسات سرچاهی و 80 کیلومتر خطوط لوله جریانی، احداث 320 کیلومتر خط لوله صادرات نفت و گاز، ساخت 61 کیلومتر خط لوله انتقال نفت جدید و خط انتقال گاز که به واحد جمع آوری گاز دهلران ختم می گردد، احداث 29 کیلومترخط لوله انتقال آب به تأسیسات واحد فرآورش مرکزی و ساخت یک واحد پست برق معادل 132.11 کیلوولت از جمله تأسیسات ساخته شده در این میدان است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، سهم ساخت داخل در طرح توسعه میدان نفتی آذر را 75 درصد و سهم سرمایه انسانی بومی را 55 درصد عنوان و اظهار کرد: همچنین این طرح با وجود همه پیچیدگی ها و دشواری های زمین شناسی، نخستین قرارداد بیع متقابل است که به طور کامل توسعه آن از سوی متخصصان ایرانی مدیریت و اجرا شده است.

دهقانی از افتتاح و بهره برداری رسمی از طرح توسعه میدان آذر در آینده ای نزدیک اطلاع داد و گفت: فراوری از این میدان به وسیله سیستم فرآورش مرکزی (CPF) با ظرفیت عملکردی 71.5 هزار بشکه نفت و 78 میلیون فوت مکعب گاز در روز شروع شده است.

وی با بیان اینکه میدان نفتی آذر به سبب پیچیدگی ها و شرایط ویژه مخزنی از جمله فشار بالای مخزن، درجه بالای خوردندگی سیال، نوع سنگ مخزن و در نتیجه احتیاج به تجهیزات و آلیاژهای خاص، در رسته میدان های سخت قرار می گیرد، اضافه کرد: آنالیز فرآیند توسعه میدان نشان می دهد با وجود همه این سختی ها و پیچیدگی ها، فرآیند توسعه به نحو مطلوب از لحاظ فنی، عملیاتی و ایمنی اجرا شده است.

به گفته وی تجارب حاصل از توسعه این میدان، اندوخته ارزشمندی برای صنعت نفت به شمار می رود و با توجه به نظم و نظام حاکم بر فرآیند توسعه و اجرای بخش های مختلف طرح مبتنی بر برنامه به ویژه در چند سال اخیر، باید گفت پیمانکار بیع متقابل این طرح می تواند با اتکا به این تجربیات، در آینده ای نه چندان دور در قامت یک شرکت اکتشاف و فراوری (E&P) واقعی ایفای نقش کند.

میدان نفتی آذر در جنوب غربی استان ایلام و در دماغه کوههای زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق، بین دو شهرمهران و دهلران و در جنوب شرقی شهر مهران واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1167

به "شمارش معکوس برای بهره برداری رسمی از میدان مشترک آذر به صدا درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای بهره برداری رسمی از میدان مشترک آذر به صدا درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید