سندی برای پیشتازی ایران در فرارمغزها وجود ندارد

به گزارش ارانیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حالی که هر ساله گزارش های مربوط به آمار مهاجرت توسط ارگان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد ارائه می گردد چند سالی است که مدعیان زیادی در ارتباط با رتبه نخست ایران در فرار مغزها صحبت می نمایند و تنها مدرک قابل ارائه آنها استناد به گزارش صندوق بین المللی پول در سال 2009 میلادی است.

سندی برای پیشتازی ایران در فرارمغزها وجود ندارد

با آنالیز در این ارتباط متوجه می شویم که صندوق بین المللی پول هیچ گزارشی در سال 2009 در این ارتباط منتشر ننموده است و استناد به چنین گزارشی تنها یک حرکت ژورنالیستی است.

تنها گزارش این صندوق در ارتباط با مهاجرت نخبگان، به سال 1999 باز می گردد که به تحلیل روشی برای محاسبه این مهم اقدام و از آمار اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا در سال 1990 برای آنالیز این روش استفاده نموده است. استناد به گزارش کذب مذکور (سال 2009) در حالی صورت می گیرد که گزارش های اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا، اروپا و کانادا و بسیاری از کشورهای دیگر همه ساله در دسترس است و ایران در این گزارش ها جزو کشورهای مهاجرفرست محسوب نمی گردد. در ادامه، گزارش یکی از نشریات آمریکایی در واشنگتن در ارتباط با تحلیل موضوع ارائه می گردد.

مقاله چاپ شده در مجله بین المللی ایران تایمز (واشنگتن) با تاکید بر این مسئله که گزارش ها در مورد اینکه ایران بیشترین میزان فرار مغزها را دارد از واقعیت فاصله زیادی دارد، می گوید: بعضی رسانه های ایرانی ادعا می نمایند که ایران بدترین آمار را در مورد فرار مغزها در میان تمامی کشورهای جهان دارد. ولی در حقیقت این ادعا صحت ندارد.

در این مقاله همچنین آمده است: گزارش های خبری متعددی با استناد به آنالیز های صندوق بین المللی پول، نشان می دهد که ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیاری از دانش آموختگان خود را بر اثر پدیده فرار مغزها از دست داده است. حتی روزنامه نیویورک تایمز نیز اخیرا با استناد به گزارش های رسانه های ایران در این خصوص مطالبی را به چاپ رسانده است. مشکل اینجاست که آمارهای ارائه شده در این گزارش ها به هیچ وجه معتبر نیست و کذب محض است.

در ماه دسامبر سال 2001، خبرگزاری و تلویزیون دولتی ایران به همراه چند روزنامه صبح تهران گزارش دادند که بر اساس گزارش اخیر صندوق بین المللی پول، ایران از لحاظ از دست دادن استعدادهای علمی، در میان 61 کشور جهان بدترین وضعیت را دارد.

سندی برای پیشتازی ایران در فرارمغزها وجود ندارد

صندوق بین المللی پول، گزارشی در مورد فرار مغزها منتشر نموده است اما گزارش مذکور، دو سال و نیم قبل تر در ماه ژوئن 1999 منتشر شده است. مهم تر آن است که در گزارش مذکور اشاره ای به اینکه ایران بدترین وضع را در زمینه پدیده فرار مغزها دارد نشده است. در جدولی که در گزارش آمده است ایران رتبه 11 را در میان 61 کشور کسب نموده است. همچنین ایران رتبه 13 را در میزان مهاجرت دانشجویان به کشور ایالات متحده را داشته است.

دو نگارنده این گزارش بیان داشته اند که این گزارش بسیار مقدماتی بوده و اطلاعات کمی در این خصوص وجود داشته است. آنها همچنین کشورها را به جمع آوری اطلاعات مفید بیشتر در این زمینه ترغیب کردند.

در این گزارش بیان شد که تنها آمار قابل قبول استفاده شده مربوط به سرشماری سال 1990 ایالات متحده بوده که در آن نام کشور، محل تولد و میزان تحصیلات پرسیده شده بود. سپس محققین نتایج این سرشماری را با تعداد افراد دارای تحصیلات دانشگاهی از 61 کشور در حال توسعه تطبیق دادند.

8 کشور از دوازده کشوری که میزان بالاتری از مهاجر به ایالات متحده امریکا داشتند یکی از قاره امریکا، سه کشور از قاره افریقا و یک کشور از حوزه پاسیفیک (فیجی) بوده است.

کشور ایران، به عنوان جامعه ای بزرگ، مدرن و منحصر به فرد است. بیش از نیمی از جمعیت تحصیل نموده چهار کشور گویان، جامائیکا، گامبیا و ترینیداد و توباگو به ایالات متحده امریکا مهاجرت نموده اند. این کشورها با این میزان مهاجر در طبقه بندی جداگانه ای نسبت به سایر کشورها قرار گرفته اند.

این مطالعه بیان می نماید اطلاعات کمی در مورد میزان فرار مغزها به تمامی کشورهای توسعه یافته وجود دارد. منظور از کشورهای توسعه یافته 22 کشور عضو سازمان توسعه و همکاری مالی (OECD) است.

در این گزارش کشوری با میزان 27 الی 46 درصد فرار مغز وجود نداشت. 8 کشور دیگر که دارای درصدهای قابل توجهی بودند به این ترتیب هستند؛ ترکیه، سنگال، الجزایر، ترنیداد، گامبیا، تونس، جامائیکا و گویان که بالاترین میزان فرار مغز ها را با 77.5 درصد به خود اختصاص دادند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 179

به "سندی برای پیشتازی ایران در فرارمغزها وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندی برای پیشتازی ایران در فرارمغزها وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید