خطر بیخ گوش سهام داران بورس!

به گزارش ارانیوز، در حالی بورس تهران پس از افت نفس گیر 40 درصدی در ثلث دوم سال 99، در هفته های اخیر با رشد نماگر های اصلی خود همراه شده است و یک قدم تا تغییر فاز فاصله دارد که بار دیگر شاهد افزایش ضدتحلیل ها در شبکه های اجتماعی هستیم.

خطر بیخ گوش سهام داران بورس!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

کانال هایی که گردانندگان آن ها خود را کارشناس بازار سهام معرفی می کنند؛ اما با دادن آدرس غلط به سهامداران تازه وارد سعی در انحراف معاملات به مقاصد منتخب خود دارند. این نسخه انحرافی در حالی پیچیده می شود که بهبود عوامل بنیادی، انتظار برای غلبه تحلیل بر هیجان در معاملات سهام را افزایش داده است؛ اما پارازیت های ارسالی از سوی کارشناس نما ها می تواند در مجموع به تهدیدی برای معامله گران سهام تبدیل شود.

در این میان بررسی ها موید آن است که به رغم سرازیر شدن پول حقیقی به گردونه معاملات سهام، این بازار همچنان نیازمند نگاهی ژرف تر نسبت به تحولات پیش رو است و همین امر سبب می شود تا تحلیل آن به خصوص در بعد رفتاری و همچنین مواجهه بورس اولی ها با تحلیلگران حرفه ای از اهمیت بسکمک برخوردار باشد.

پارازیت روی سیگنال بورسی

بورس و فرابورس یک روز دیگر را هم سبزپوش به خاتمه رساندند و در حالی فاصله خود را با قیمت های ثبت شده در ماه های نخست سال کمتر کردند که همچنان سو تعبیر و نقص تحلیل از شرایط موجود در کنار ساده انگاری شرایط جاری می تواند به سرمایه گذاران خرد آسیب بزند. بررسی های جهانی اقتصاد موید آن است که به رغم سرازیر شدن پول حقیقی به بازار سهام، این بازار همچنان نیازمند دیدگاهی ژرف تر نسبت به تحولات پیش رو است و همین امر سبب می شود تا تحلیل آن به خصوص در بعد رفتاری و همچنین مواجهه مردم عادی با تحلیلگران حرفه ای از اهمیت بسکمک برخوردار باشد.

روز گذشته رشد 6/ 2 درصدی شاخص کل بورس تهران در حالی به ثبت رسید که حالا پس از یک دوره افت نفسگیر و بازگشت تعادل به نماد های کوچک بازار و پتانسیل آن ها برای تغییرات سریع قیمت، نسخه های غلط کارشناس نما ها برای سهامداران می تواند راه را برای محکم شدن جای پای تحلیل و عقلانیت در بازار سهام ببندد.

رونق بازار سهام همچنان تداوم دارد. روز گذشته دومین هفته از دور تازه صعود قیمت ها در بورس و فرابورس در حالی تداوم یافت که در این روز وجود تقاضای سنگین در بسکمک از نماد های بازار سرمایه به رشد 6/ 2درصدی میانگین وزنی قیمت ها در بورس تهران منجر شد و توانست شاخص کل این بازار را به سطح یک میلیون و 427هزار واحد برساند.

رشد روز یکشنبه در حالی روی داد که طی ماه های اخیر و همزمان با کاهش تقریبا دسته جمعی قیمت ها در بازار یاد شده بسکمک از نماد های کوچک حاضر در این بازار برخلاف نماد های شاخص ساز در روز های مثبت شدن دماسنج اصلی بازار سرمایه همچنان در صف فروش های سنگین می ماندند و همین مساله راه را برای چرخش آزادانه سرمایه در میان صنایع مختلف تا حدودی محدود می کرد.

این مساله نه تن ها آزادی عمل سرمایه گذاران را با مانع روبه رو می کرد بلکه سبب می شد تا خشک شدن تقاضا در مقابل فروش های سنگین شرح داده شده به عاملی منفی برای آشتی سرمایه گذاران خرد با بازار سهام بدل شود. در حال حاضر این مانع از سر راه برداشته شده است و رشد قیمت سهام و کفه سنگین تقاضا نه تن ها در نماد های شاخص ساز بلکه در نماد های کوچکی مشاهده می شود که تا چندی قبل سقوط آزاد قیمت ها در آن ها خود به مانعی روانی برای افزایش تقاضا بدل شده بود.

بر این اساس معاملات روز گذشته در حالی به خاتمه رسید که در کنار رشد 36 هزار و 426 واحدی شاخص کل بورس تهران شاخص کل هم وزن نیز به میزان 32/ 2درصد افزایش یافت. این نماگر که به دلیل در نظر ندریافت وزن هر یک از سهم های موردمعامله دماسنج بهتری برای نشان دادن شرایط معاملات در نماد های کوچک برخوردار است، برخلاف آنچه که پیشتر گفته شد روز های اخیر پا به پای دماسنج اصلی بازار سهام رشد می کند و سطوح از دست رفته را یکی پس از دیگری پس می گیرد.

افتادن از بام ساده انگاری

همانطور که در گزارش های پیشین نیز به آن اشاره کردیم رشد یاد شده که در روز گذشته با شدت بیشتری تداوم یافته از عوامل متعددی نشات می گیرد که شاید بتوان از مهم ترین دلایل آن به فرایند صعودی قیمت ها در بازار های جهانی و لزوم یک صعود پس از یک ریزش 900 هزار واحدی اشاره کرد. این عوامل در کنار متغیر های دیگری نظیر خوش بینی به آینده سیاسی کشور و همچنین تعطیلی بسکمک از بازار ها سبب شده تا در روز های رخوت کرونایی بازار هایی نظیر مسکن، طلا و ارز شرایط برای رشد قیمت ها در بازار سهام فراهم شود.

نسخه نادرست کارشناس نما ها

این فرایند صعودی نوپا در دو هفته اخیر تبعاتی نیز داشته که بعضا عجیب به نظر می آیند. نخست اینکه در هفته های گذشته بسکمک از کارشناسان بازار سرمایه در مصاحبه های خود عواملی را برای توجیه صعود قیمت ها مطرح کردند که مبنای منطقی چندانی نداشت. برای مثال بار ها شاهد بودیم که قیمت های فعلی سهام با رخداد هایی مانند افزایش ارزش معاملات، ورود پول حقیقی و نقطه اوج آن ها مقایسه و همین امر دلیلی برای ارزندگی آن ها تلقی می شد.

با توجه به آنکه در بازار های مالی ارزندگی قیمت بر اساس مولفه های عددی نظیر جریان نقدی و آینده شرکت ها جایگزینی دارایی های آن ها محاسبه می شود تعیین نیست که چرا عده ای با مبنا قرار دادن یک رویداد با ویژگی های هیجانی سعی بر یک دست نشان دادن سهام موجود در بازار داشتند. البته این امر قابل انکار نیست که در بازار سهام همواره نماد هایی وجود دارند که نه تن ها ارزنده هستند بلکه ممکن است دارای پتانسیل های بالایی برای سرمایه گذاری نیز باشند با این حال هیچ گاه نباید با یک دست فرض کردن بازار سهام به مانند بازار هایی نظیر طلا و ارز، تحلیل ارزش آن ها را منوط به وجود عوامل ساده ای نظیر عوامل یاد شده کرد.

این عوامل اگرچه ممکن است در یک فرایند صعودی منجر به تحکیم جهت پیش روی قیمت ها شوند، با این حال هیچ گاه در هیچ جای جهان به عنوان دلیل رشد قیمت ها تلقی نمی شوند. در بازار هایی نظیر سهام که هر دارایی خصوصیات خود را دارد و برای تحلیل شدن نیازمند در نظر دریافت عوامل جداگانه ای است به نظر می رسد که برای دادن تصویری واضح به مردم عادی از بازار سرمایه نیازمند انجام مصاحبه هایی دقیق تر با اطلاعاتی جزئی تر هستیم تا از این رهگذر شرایط لازم برای درک بهتر تفاوت های بازار سهام با بازار های سنتی فراهم شود.

برای مثال یکی از موضوعاتی که بار ها در مصاحبه های انجام گرفته طی روز های اخیر به آن اشاره شده این است که آغاز رشد بازار و تداوم آن طی چند روز پیاپی یکی از دلایلی است که می توان آن را به عنوان گواهی برای آغاز فرایند صعودی در نظر گرفت.

این مساله اگرچه می تواند آغاز دور تازه ای از رشد قیمت ها را نوید بدهد، با این حال خود مساله ای است که باید در کنار عوامل دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد. البته این نوشتار به دنبال بدبین کردن فعالان بازار سهام یا ارائه تصویر منفی از آنچه که این روز ها می گذرد نیست، بلکه صرفا شرحی است از آنچه که می تواند فعالان خرد بازار سهام را در روز های پیش رو با دیدی بازتر به منظور رصد بازار هدایت کند.

نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است دعوت سرمایه گذاران به حضور در نماد هایی است که بیشترین ارزش خرید را طی روز های گذشته داشته اند. با توجه به آنکه ورود سرمایه به نماد یا نماد هایی خاص خود به تنهایی نمی تواند به عنوان دلیلی برای ارزندگی سهام در نظر گرفته شود، انتظار می رود که برخی از کارشناسان بازار سرمایه به جای آنکه در جهت دادن آدرس غلط به سرمایه گذاران رفتار کنند حداقل در خلال صحبت های خود بین مفهوم ارزندگی و پر طرفدار بودن تمایز قائل شوند.

بررسی ها از آمار معاملات انجام شده از 21 آبان ماه تا خاتمه روز گذشته نشان می دهد که در صدر فهرست صنایع با بیشترین میزان معامله، دو گروه بانکی و خودرویی قرار دارند. این نماد ها اگرچه از گذشته دور مورد توجه بسکمک از فعالان بازار سرمایه بوده اند، با این حال کمتر زمانی وجود داشته که تحلیلگران نماد های یاد شده را ارزنده تلقی کنند و برای سرمایه گذاری (مطابق با اصول ارزش گذاری) رغبت چندانی به آن ها نشان دهند. همین امر نشان می دهد که اهمیت به مسوولیت اجتماعی در تبیین بازار سهام برای افراد عادی امری است که باید بیشتر مورد توجه برخی تحلیلگران قرار گیرد.

یک قدم تا فاز جدید؟

همان طور که می دانیم و در بسکمک از تحلیل ها و گزارش ها به آن اشاره می شود نوسان جزئی لاینفک از ذات بازار های مالی است که می تواند هراز چند گاهی بنا بر تغییر عوامل بنیادی موثر بر آن روی دهد. همین امر سبب می شود تا نتوان صرفا پس از یک افت 42 درصدی که از سقف حدودی 2 میلیون و 100 هزار واحدی روی داده است، افزایش نزدیک به 18 درصدی شاخص کل بورس را به منزله عاملی قطعی برای افزایش قیمت ها در بازار سهام در نظر گرفت. در این میان ذکر این نکته نیز ضروری است که فراتر رفتن رشد بازار از 20 درصد می تواند آن را در عمل وارد فاز صعودی کند. بررسی های جهانی اقتصاد حکایت از آن دارد که در حال حاضر بازار سرمایه برای ورود به فاز صعودی جدید فاصله 9/ 1 درصدی دارد؛ این مساله اگر چه سبب ایمن شدن فرایند مثبت فعلی از گزند ریزش های احتمالی نمی شود، اما با این حال می توان آن را برای سنجیدن احتمال فرایند آینده بازار به فال نیک گرفت.

اما از تمامی این مسائل که بگذریم در روز های اخیر گفته هایی نیز درخصوص مصنوعی بودن این رشد مطرح شده که بررسی آن ها حکایت از نادقیق بودن ادعا های مطرح شده دارد. در حالی که در تامین مالی هزینه های کمک معیشتی مورد نظر کنندگان مجلس، مقرر شده تا 30 هزار میلیارد تومان ارائه کمک ها از محل فروش دارایی های دولت تامین شود، برخی بر این باورند که افزایش بار مالی این طرح بر دوش دولت سبب خواهد شد تا فروش دارایی های دولت در بازار سرمایه نیازمند داغ کردن تنور بورس برای کشاندن دوباره مردم به این بازار باشد. این در حالی است که طی هفته های اخیر آنچه که بر سنگینی کفه تقاضا در بورس و فرابورس افزوده نه تقاضای شرکت های فعال در بازار سرمایه و اشخاص حقوقی بلکه تمایل اشخاص حقیقی فعال در این بازار به خرید سهام بوده است؛ بنابراین اگر قرار باشد رشد اخیر را بازارگرمی دولت برای کشاندن مردم و جذب سرمایه های سرگردان به بازار سرمایه در نظر بگیریم باید رفتار این تقاضا را در افزایش خرید های حقوقی دنبال کنیم که طی هفته های اخیر در کلیت بازار سهام مشاهده نشده است.

دست پر تقاضا

بررسی عملکرد بازار سرمایه در هفته های اخیر حکایت از آن دارد که بیشتر صنایع بورسی به سبب افزایش تقاضای خرید از سوی اشخاص حقیقی رشد قیمت داشته اند. از میان این گروه های صنعتی که بیشترین بهره را از ورود پول حقیقی برده گروه فرآورده های نفتی است که پالایشگاهی ها را در خود جای داده و پس از آن گروه هایی مانند چند رشته های صنعتی، محصولات شیمیایی، خودرو، ساخت قطعات و فلزات اساسی قرار دارند.

روز گذشته از مجموع 346 نماد معامله شده در بورس تهران قیمت خاتمهی 284 نماد معادل 82 درصد از کل سهام موجود عملکرد خود را با قیمت خاتمهی مثبت به اتمام رساندند و 44 نماد دیگر معادل 13 درصد در محدوده منفی قیمت خاتمهی به انتظار آغاز معاملات فردا نشسته اند.

همچنین از کل نماد های یادشده 205 نماد معادل 59 درصد صف خریدی به ارزش 1950 میلیارد تومان داشتند و ارزش صف های فروش نیز در 21 نماد از 146 میلیارد تومان فراتر نرفت. ارزش معاملات خرد در این بازار نیز به 15 هزار و 16 میلیارد تومان رسید که اگر این رقم را در کنار ارزش معاملات خرد فرابورس بگذاریم از 20 هزار میلیارد تومان در کل بازار سرمایه فراتر می رود.

گفتنی است فرابورس نیز هر روز عملکردی مشابه با بورس تهران را به ثبت رساند و از مجموع 132 نماد معامله شده در این بازار پذیرای 111 نماد با قیمت خاتمهی مثبت بود. در این روز ارزش صف خرید در 82 نماد به حدود 980 میلیارد تومان رسید و در مقابل تنها 8 نماد صف فروش 416 میلیارد تومانی داشتند. در این روز خالص تغییر مالکیت از سرمایه گذاران حقوقی به حقیقی در بورس تهران 711 میلیارد تومان و در فرابورس 181 میلیارد تومان بود.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1098

به "خطر بیخ گوش سهام داران بورس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بیخ گوش سهام داران بورس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید