جزئیات برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران اعلام شد

به گزارش ارانیوز، جزئیات برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اعلام شد.

جزئیات برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران اعلام شد

به گزارش خبرنگاران بر اساس خبر رسیده، علی غیاثی ندوشن، مدیرکل هماهنگی امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست هماهنگی رئیس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با مدیران کل و معاونان فرهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها که با حضور مدیران کل و معاونان فرهنگی ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های مختلف به صورت وبینار برگزار گردید، اظهار کرد: بحث نمایشگاه کتاب در فضای مجازی موضوع جدیدی است و اولین نمونه آن در جنوب کرمان به صورت آزمایشی برگزار گردید که نتایج خوبی نیز داشت. امکان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در استان های دیگر پس از اجرای نمایشگاه مجازی کتاب تهران با همین شیوه وجود دارد.

او با بیان این که نمایشگاه مجازی کتاب می تواند برای ما دستاورد خوبی داشته باشد، اظهار کرد: شاید کرونا سبب خیری باشد تا در آینده بتوانیم هزینه های خود را از جهاتی کم نموده و شکل و ماهیت نمایشگاه را تغییر دهیم تا به سمت فضای مجازی برود و مدت نمایشگاه ها بیشتر گردد. همچنین دسترسی مردم به کتاب و منابع مکتوب متفاوت از گذشته تعریف گردد و توزیع عادلانه امکانات و دسترسی کتاب برای همه مردم جامعه و کشور را داشته باشیم.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای حفظ سلامتی مردم برگزار نشد

ایوب دهقان کار - رئیس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران - نیز با اشاره به این که افتخار ما این است که نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب در این دولت برگزار می گردد و ما در پی استمرار آن در سال های آینده و اثربخشی هرچه بیشتر نمایشگاه خواهیم بود، گفت: خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان مجری نمایشگاه های مختلف، از بهمن ماه سال 1398 مقدمات اجرای سی وسومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را انجام داده بود ولی متاسفانه شیوع ویروس کرونا مانع از برگزاری این دوره از نمایشگاه شد.

او با بیان این که اطلاعی از زمان ریشه کن شدن کرونا در دسترس نیست، اظهار کرد: شورای سیاست گذاری به دلیل بزرگی و اهمیت و تاثیرگذاری نمایشگاه کتاب تهران از لحاظ ابعاد مالی، بین المللی، اجتماعی و فرهنگی در برگزاری آن به صورت مجازی تعجیل نکرد تا بتوان این دوره را نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت فیزیکی اجرا کرد. البته طی جلسات مختلف با سخنگوی سابق ستاد ملی مبارزه با کرونا، بنا بود تا سی وسومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در مردادماه به صورت فیزیکی برگزار گردد اما به دلیل موج دوم و سوم کرونا در کشور و برای حفظ سلامتی مردم امکان برگزاری نمایشگاه به صورت فیزیکی فراهم نشد که به نظر من تصمیم درستی بود.

او اضافه نمود: پس از اطمینان از برگزار نشدن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور داد سازوکار برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی در دستور کار قرار بگیرد. در این راستا طی ابلاغیه از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه کتاب و ادبیات ایران مجری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب شد و ما نیز از همان تاریخ فعالیت در این حوزه را به صورت عملیاتی و اجرایی شروع کردیم. نمایشگاه های کتاب جهان را که به صورت مجازی برگزار گردید، رصد نموده و در 10 نمایشگاه مجازی کتاب جهان چون بولونیا، چین، فرانکفورت و غیره که صرفا محلی برای نمایش کتاب بود، به صورت فعال شرکت کردیم.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران درباره نمایشگاه های کتابی که در جهان برگزار گردیده بیان نمود: بعضی ادعا کردند که به اهداف خود نرسیدند، بعضی کنسل کردند و عده ای تغییر دوره دادند. به دلیل ویروس کرونا خسارت هایی به صنعت نشر وارد شد و ما در صدد جبران آن بودیم. از این رو برای رسیدن به این هدف باید بخش فروشگاهی برای نمایشگاه مجازی کتاب در نظر می گرفتیم و انجام چنین کاری برای ما بسیار خطیر بود.

او با اشاره به این که معتقدیم نمی توان با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به همه اهداف نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رسید اظهار کرد: اما نمایشگاه مجازی فرصت هایی را به ما می دهد که شاید در نمایشگاه فیزیکی محقق نمی شد.

دهقانکار درباره محدودیت های نمایشگاه فیزیکی گفت: در مصلای امام خمینی (ره) و شهر آفتاب که محل برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود مشکل محدودیت فضا داشتیم، از این رو ضوابطی را برای حضور ناشران معین می کردیم، ولی در نمایشگاه مجازی چنین محدودیتی نداریم و اعلام کردیم هر ناشری که در چهار سال اخیر دارای پروانه نشر فعال بوده و حتی یک اثر را منتشر نموده باشد می تواند غرفه مجازی درخواست کند؛ خب این امر گام بسیار بزرگی در عدالت توزیعی است. درواقع تمام محدودیت هایی که اجرای فیزیکی داشت در نمایشگاه مجازی از بین رفته است.

رییس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با بیان این که طراحی سایت به گونه ای اجرا شده که همزمان ظرفیت بازدید یک ونیم میلیون نفر را دارد بیان نمود: تمام کتاب هایی که در نمایشگاه مجازی کتاب به نمایش درمی آیند با احتساب قیمت پشت جلد 20 درصد تخفیف دارند. کتاب های داخلی با تخفیف 20 درصد و کتاب های خارجی با تخفیف 50 درصد عرضه می گردد. همچنین ارسال کتاب برای بازدیدنمایندگان در اقصی نقاط کشور رایگان است و تمام فرآیند خرید در یک سایت انجام می گردد. بازدید از نمایشگاه هم در 24 ساعت شبانه روز امکان پذیر است که یکی از مزیت های این نمایشگاه به شمار می رود.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران ضمن بیان این که در نمایشگاه مجازی کتاب تهران شرایط کم نظیری فراهم شده که در هیچ فروشگاه اینترنتی دیده نمی گردد اظهار کرد: تا این لحظه، 1500 ناشر برای حضور در این نمایشگاه ثبت نام نموده اند؛ در این نمایشگاه غرفه و پنل مجازی برای ناشران رایگان است و پس از انتها فرآیند خرید از طرف مخاطبان، شرکت پست کتاب ها را جمع آوری می نماید.

او با اشاره به این که ما در بخش نمایشگاه مجازی کتاب مسئله ای نداریم اما در بخشی که مربوط به فروش کتاب است احتیاج به همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همه استان ها داریم بیان نمود: با توجه به این که زمان زیادی تا برگزاری نمایشگاه باقی نمانده انتظار ما این است که تمام امکانات را به کار گیرند تا نسبت به اطلاع رسانی حق مطلب ادا گردد.

او اضافه نمود: تعمدا از واژه نخستین برای برگزاری این دوره از نمایشگاه مجازی کتاب تهران استفاده کردیم از این جهت که استمرار آن جزو مطالبات ما است؛ از این رو بهتر است برگزاری این نمایشگاه به خوبی اطلاع رسانی گردد تا مردم در هرجایی از کشورمان از شرایط، امکانات و نحوه برگزاری اولین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران مطلع شوند.

پر کردن خلاء حوزه کتاب و فرهنگ به وسیله نمایشگاه مجازی کتاب

دهقانکار با بیان این که در این شرایطی که همه به آسیب های فضای مجازی مطلع هستیم، بستری فراهم شده تا مردم از این نمایشگاه مجازی کتاب بازدید نمایند، مطرح نمود: باتوجه به وجود کرونا و توصیه برای حضور در خانه سعی کردیم خلاء حوزه کتاب و فرهنگ را به وسیله نمایشگاه در آن ایام پر کنیم. حتی ترافیک سایت برای شهروندان 50 درصد است یعنی نصف هزینه ای را که برای حضور در دیگر صفحات وب و فضای مجازی می پردازند با حضور در این نمایشگاه پرداخت می نمایند.

اهالی قلم احتیاجی به ثبت نام یارانه ندارند

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به امکان برگزاری نشست های مختلف به صورت مجازی، اظهار کرد: این امکان برای استان ها نیز فراهم شده است و هر استان می تواند یک یا دو برنامه ضبط شده را برای ما ارسال کند که به صورت آفلاین در ایام نمایشگاه در بخش جنبی به نمایش درآید. همچنین استان ها می توانند به صورت مستقیم با رادیو نمایشگاه ارتباط بگیرند.

ایوب دهقانکار یارانه اهل قلم را موجود دانست و گفت: اهالی قلم احتیاجی به ثبت نام برای دریافت یارانه ندارند؛ از بانک اطلاعات خانه کتاب و ادبیات ایران اطلاعات مورد احتیاج را استخراج نموده و بر اساس رتبه بندی اهل قلم به صورت اتوماتیک بین 200 تا 500 هزارتومان یارانه روی کدملی آن ها شارژ می گردد.

او با بیان این که تخفیف 20 درصدی برای همه کتاب ها یکسان است و ناشر نمی تواند تخفیف بیشتر یا کمتری اعمال کند، اظهار کرد: شیوه ارسال کتاب به دو صورت انجام می پذیرد؛ ناشر اگر کتاب ها را به وسیله پست ارسال کند مشمول یارانه می گردد که از 25 تا 75 درصد است. از طرفی ناشر می تواند کتاب را با مسئولیت به دست مخاطب ارسال کند منتها تسویه حساب با ناشر زمانی صورت می گیرد که مطمئن شویم کتاب های خریداری شده به دست مردم رسیده است. همچنین ارسال کتاب به وسیله پست برای خرید زیر 50 هزار تومان بسته به قیمت فاکتور برای ناشر رایگان است.

او با تاکید بر تفاوت در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران با سایر استان ها گفت: در نمایشگاه مجازی کتاب تهران تنها طلاب، دانشجویان و استادان و اهالی قلم از یارانه بهره مند می شوند اما در نمایشگاه مجازی کتاب در سایر استان ها تمام مردم استان می توانند از آن یارانه استفاده نمایند و این امر در سایت نمایشگاه نیز تعبیه شده است. در ایام برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران غرفه ناشران از 6 صبح تا 9 شب باز است و مسئول غرفه هر نشر باید در غرفه حضور داشته و جوابگوی سوالات مخاطبان باشد اما مردم به صورت 24 ساعته می توانند از نمایشگاه دیدن نموده و خرید نمایند.

کتاب های اعلام وصول شده امکان ارائه در نمایشگاه مجازی کتاب را دارند

رئیس نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران همچنین بیان نمود: ممکن است شخصی چند کتاب متفاوت از ناشران مختلف تهیه کند اما امکان تجمیع همه این کتاب ها برای ارسال همزمان وجود ندارد، یعنی اگر فرد پنج کتاب از پنج ناشر مختلف خرید نموده است در چند نوبت ارسال می گردد. اما در عین حال مشتری یک سبد خرید دارد و یک پرداخت انجام می دهد.

او ضمن بیان این که در نمایشگاه مجازی کتاب تنها کتاب هایی امکان ارائه دارند که ناشر اعلام وصول آن ها را از خانه کتاب و ادبیات ایران گرفته است، گفت: همچنین ناشر باید تعداد عناوینی را که به صورت چاپ شده موجود دارد در سایت اعلام کند در غیر این صورت به عنوان متخلف محسوب می گردد و امکان حذف او نیز وجود دارد.

ایوب دهقانکار اعلام نمود: ناشر و پست موظف هستند کتاب سالم و بدون عیب و نقص به دست مردم برسانند. اگر کتاب مخدوشی به دست مخاطب برسد و معین گردد که این خطا از سوی ناشر بوده مخاطب امکان مرجوع کردن را دارد و ناشر موظف به تعویض کتاب است.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول تا ششم بهمن ماه برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1132

به "جزئیات برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید