خبرنگاران کمیته ملی تحقیقات ویروس کرونا تشکیل شد

به گزارش ارانیوز، تهران - خبرنگاران - معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته ملی تحقیقات COVID 19 را به منظور راهنمایی متمرکز و هدفمند برای تشخیص و درمان ویروس کرونا را تشکیل و راه اندازی کرد.

خبرنگاران کمیته ملی تحقیقات ویروس کرونا تشکیل شد

براساس اعلام روز یکشنبه سامانه مدیریت پژوهش کاپیر موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی ایران، نخستین جلسه این کمیته در روز دوشنبه (20 اسفند 1398) با حضور 18 نفر از محققان و دست اندرکاران حوزه پژوهش و فناوری در سطح دانشگاهی و ملی برگزار خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعتباری معادل 5 میلیارد تومان برای حمایت از پژوهش های مرتبط با این ویروس به دانشگاه هایی که شیوع این بیماری در منطقه تحت پوشش آنها بالا و در عین حال زیرساخت فیزیکی و انسانی برای پژوهش بر این بیماری را دارا هستند، اختصاص می دهد.

امکان آنالیز فوری و ارایه کداخلاق برای طرح های پژوهشی ملی در زمینه بیماری کورونا ویروس جدید در وب سایت مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) فراهم شده است.

محققان می توانند پروپوزال پژوهشی خود (در صورتی که دامنه کار پژوهشی آن فراتر از یک دانشگاه است) به آدرس https://rms.nimad.ac.ir/ProposalStart.php?id=11

ارسال نمایند.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همه دانشگاه های علوم پزشکی و مؤسسات تحقیقاتی وابسته درباره طرح های پژوهشی دانشگاهی در زمینه بیماری کوروناویروس 2019 توصیه هایی ارائه داده است.

نخست اینکه همه پروپوزال های مربوط به بیماری COVID-19 توسط کمیته علمی صلاحیت دار مانند شورای پژوهشی دانشگاه، دانشکده و مرکز تحقیقاتی مطرح و مورد ارزیابی قرار گیرد. در صورتی که امکان تشکیل شوراها به هر دلیلی وجود ندارد، پروپوزال های یادشده می توانند با تایید معاون پژوهشی دانشگاه یا دانشکده به لحاظ علمی بودن، مصوب تلقی گردد. البته معاونین می توانند از مشاوره داوران علمی مربوطه استفاده نمایند.

همچنین همه پروپوزال های مربوط به COVID-19 ضروری است توسط کمیته های اخلاق در پژوهش آنالیز و تصویب شوند. برهمین اساس همه کمیته های اخلاق در پژوهش موظف هستند پروپوزال های دریافتی مربوطه را حداکثر تا 48 ساعت معین تکلیف و کد مربوطه را صادر نمایند.

در ادامه این توصیه ها آمده است: با توجه به حساسیت موضوع و برای پرهیز از انتشار داده های غیر قابل استناد برای هماهنگی بیشتر، انتشار هرگونه اثر علمی در خصوص همه گیری فعلی در مجلات علمی منوط به کسب مجوز از کمیته اخلاق دانشگاه یا کمیته ملی اخلاق در پژوهش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا کمیته اخلاق مؤسسه نیماد است.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 540

به "خبرنگاران کمیته ملی تحقیقات ویروس کرونا تشکیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کمیته ملی تحقیقات ویروس کرونا تشکیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید