جراحانی که کار شبیه معجزه انجام دادند

به گزارش ارانیوز، خبرنگاران: درک ما از آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان در دوران رنسانس پزشکی رقم خورده است. تشریح اندام های اجرا شده توسط لئوناردو داوینچی، ترسیم نمایی پرجزییات از بدن انسان را در پی داشت؛ ویلیام هاروی چگونگی پمپاژ خون توسط قلب به سراسر بدن را کشف کرد و هیرونیموس فابریسیوس نیز کشف های قابل توجهی در زمینه سیستم های فراوری مثل، گوارش و عصبی کرد.

جراحانی که کار شبیه معجزه انجام دادند

امروزه تمامی پیشرفت های علم پزشکی بر اساس یافته های این سه دانشمند و نابغه بوده و جراحی امروزی نیز از این پیشرفت ها سود می برد. جراحان امروزه قادرند کار های خارق العاده ای انجام دهند؛ از گرافت های عصبی تا ربات های جراح یاریی که در مجموع باعث نجات جان میلیون ها نفر و بهبود شرایط زندگی میلیون ها بیمار دیگر شده اند. با این وجود حتی در فوق العاده ترین و پیشرفته ترین حوزه ها نیز گاهی اوقات کار هایی شبیه معجزه انجام می گیرد. در ادامه مطلب قصد داریم شما را با چند موردی که در آن جراحان دست به کاری شبیه معجزه زده اند آشنا کنیم.

9. حل مشکل بدن پشت و روی یک نوزاد

وقتی مادر بارداری به نام ملیسا تامپسون برای آنالیز نوزاد درون شکمش آزمایش اسکن سونوگرافی انجام داد، پزشکان متوجه یک ساختار غیرمعمول شدند که در ناحیه شکم نوزاد وجود داشت. نقصی در دیواره شکمی این نوزاد وجود داشت که باعث شده بود روده هایش در خارج از بدن او شکل بگیرند.

این حالت که gastroschisis نام دارد، زمانی رخ می دهد که روده ها از سوراخی که نزدیک ناف ایجاد شده بیرون می زنند. خیلی زود این موضوع مشکلاتی را برای نوزاد ایجاد کرد. روده های این نوزاد دختر در حال ورم کردن بود و پزشکان از ترکیدن آن ها بیم داشتند. بدین ترتیب سه هفته زودتر از موعد مقرر این نوزاد را از شکم مادرش خارج نموده و به اتاق عمل بردند تا روده هایش را دوباره درون بدنش قرار دهند.

آن ها روده های نوزاد را در داخل یک کیسه محافظتی قرار داده و مابقی کار را به جاذبه واگذار کردند. در هفته های پیش رو، روده ها رفته رفته به درون شکم بازگشتند، اما بخشی از روده های او سیاه و فاسد شده بود. بدین ترتیب جراحی های بیشتری برای خارج کردن این بخش از بافت های مرده روی این نوزاد صورت گرفت و دو سوراخ برای خارج شدن جراحات در شکم او باقی گذاشته شد. بعد از 5 ماه دردناک، روده های این نوزاد به صندلی درست و مناسب خود بازگشتند.

8. ساخت حنجره از دنده انسان

در سال 2016، زنی به نام بروک کیلبرن که هفته شانزدهم بارداری اش را می گذارند دچار حادثه رانندگی شد. با مراجعه به متخصص زنان و زایمان و در نتیجه سونوگرافی مشخص شد که نوزاد پسر او دچار یک مشکل مرگبار به نام laryngeal agenesis شده است.

این حالت که تاکنون تنها 50 مورد از آن در کل جهان به ثبت رسیده هیچ ارتباطی با تصادف نداشت. این حالت زمانی رخ می دهد که در اولین ماه های بارداری حنجره نوزاد به هر دلیلی رشد نمی نماید. بدین ترتیب امکان نداشت که این نوزاد پس از بجهان آمدن بتواند بیرون از شکم مادرش نفس بکشد. پزشکان اعلام کردند که وی تنها 5درصد شانس دارد که زنده به جهان بیاید.

بروک از پزشکان بیمارستان اطفال لی بونهور در سنت لوییس درخواست یاری کرد و آن ها به یک نقشه مرحله به مرحله برای سالم به جهان آوردن کودک دست یافتند. بدین ترتیب یک شبه سزارین انجام گرفت در حالی که نوزاد هنوز به جفت متصل بود. این موضوع بسیار حیاتی بود، زیرا نوزاد هیچ راهی برای تنفس مستقل نداشت. بدین ترتیب پزشکان وقت کافی برای انجام جراحی تراکستومی (شکافتن نای) و متصل کردن آن به منبع اکسیژن را داشتند.

بدون حنجره، این پسربچه که کوپر نام داشت باید دائماً به کپسول اکسیژن وصل بوده و توان صحبت کردن نیز نداشت. اما پزشکان تصمیم گرفتند با استفاده از دو عدد از دنده های کوپر حنجره ای برایش بسازند. آن ها در طی یک جراحی 4ساعته دو دنده کوپر را برداشته و در شرایطی که تعدادی از آن ها مشغول دوختن جای شکاف ها بودند، دیگر پزشکان به تغییر شکل دنده ها و ساختن حنجره از آن ها کردند. سپس این ساختار جدید در جای مناسب نهاده شده و پس از 6 هفته انتظار استنت تفلونی کار گذاشته شده در کنار حنجره برداشته شد و بدین ترتیب کوپر برای اولین بار قادر بود بدون یاری نفس بکشد. اکنون پزشکان در حال ساخت یک اپی گلوت مصنوعی برای کوپر هستند که بتواند راحت غذا بخورد.

7. دوختن دست به لگن بیمار

در سال 2019، یک نجار بریتانیایی هنگام کار با اره برقی دچار حادثه شد. در این حادثه انگشت بزرگ و دو انگشت مجاور آن قطع شدند. وی را به بیمارستان توتینگ در لندن منتقل نموده و در یک نبرد 17ساعته، تکه های قطع شده دست این مرد که الیوت نام داشته به هم دوخته شد.

اما جراحان می دانستند که ممکن است خیلی دیر شده و انگشت های بریده شده او آغاز به فاسد شدن کنند. بدین ترتیب در اولین فاز جراحی، انگشتان به جای خود بازگردانده شده و پس از وصل کردن استخوان های خرد شده، ترمیم رباط های آسیب دیده، گرافت هایی از دیگر اعضای بدن الیوت برداشته شده و به دست او پیوند زده شد. آن ها رگ هایی را از پا و بازوی الیوت برداشته و از سوزن های بسیار ریزی برای دوختن این رگ ها به یکدیگر و برقرار کردن دوباره جریان خون به دست او استفاده کردند.

در ساعات پایانی جراحی، پزشکان به این نتیجه رسیدند که امکان بازگشت موفقیت آمیز انگشت وسطی الیوت وجود ندارد. از این رو به سرعت این انگشت قطع شده و از آن برای ترمیم کف دست خرد شده اش استفاده کردند. آن ها در ادامه کف دست او را به لگنش دوختند. بعد از دو هفته، پوست این قسمت از دست الیوت کاملاً سالم بوده و بعد از جدا شدن از لگنش دوباره به جای سابق پیوند زده شد. بعد از جلسات متعدد فیزیوتراپی الیوت تا حدود زیادی سلامت دستش را بدست آورد.

6. تتوی مردمک چشم

وقتی که مندی لیزکوم برای درمان بیماری آب سیاه مجبور به جراحی لیزر چشمش شد نمی دانست که این جراحی باعث می گردد حساسیتی درمانده کننده به نور داشته باشد. درمان لیزری سوراخی در عنبیه او ایجاد نموده بود تا نور بیشتری به شبکیه چشم او برساند. از آنجایی که نور هم به وسیله مردمک چشم و هم سوراخ ایجاد شده وارد چشم مندی می شد، بسیار بیشتر از حد معمول بود و باعث تیرگی دید مندی شده بود.

او دیگر نمی توانست تلویزیون نگاه کند و نگرانی هایش در خصوص ایمن بودن رانندگی بیشتر شد. نور چراغ دیگر خودرو ها باعث شده بود که این بیمار 63ساله نتواند به خوبی رانندگی کند. پزشکان با ایجاد یک فضای خالی در قرنیه مندی در مقابل آن سوراخ مصنوعی سعی کردند این مشکل را حل کنند. آن ها در ادامه این فضای شبه جیب را با جوهر تتو پر نموده و مانع از ورود نور از محلی نادرست شدند.

5. ساخت یک پا از دو پای معیوب

ویکتوریا کومادا هنگام تولد پا هایی بسیار بدشکل داشت که رو به عقب برگشته بودند. در واقع این عارضه به خاطر نداشتن چندین تکه استخوان در قسمت پایین پا ایجاد شده بود. پزشکان به این نتیجه رسیدند که ویکتوریا 3 ساله هیچوقت نمی تواند با این پا ها راه برود و به والدینش توصیه کردند که هر دو پای او از محل بدشکلی قطع گردد. در ادامه پزشکان به والدین او گفتند که امکان بازسازی به وسیله جراحی وجود دارد، اما این کار بسیار پرهزینه بوده و تنها به قطع کردن یکی از پا های او احتیاج دارد.

والدین ویکتوریا با به راه انداختن یک کمپین جمع آوری یاری، مبلغ 234هزار دلار در بریتانیا و لهستان جمع آوری نموده و ویکتوریا را به بیمارستانی در فلوریدا بردند. طی یک جراحی 9ساعته، جراحان پای راست ویکتوریا را قطع نموده و در ادامه پین هایی همراه با ثابت کننده و فنر در پای چپ او قرار دادند. در ادامه هر روز از پیچ ها برای راست کردن استخوان ها استفاده شد. در دومین جراحی که 6 ساعت به طول انجامید، درشت نی و نازک نی پای باقیمانده را به آن متصل کردند. ویکتوریا به تقویت پای چپ خود پرداخته و به پای مصنوعی اش عادت کرد. اکنون او می تواند راه برود، بدود و حتی ورزش کند.

4. ساخت مثانه از روده

جراحان بیمارستان ولز در کاردیف با استفاده از روده های یک زن برای او مثانه ساختند. جسیکا جنکینز در 18 سالگی به سرطان دهانه رحم مبتلا شده بود و طی درمان های مختلف اگر چه رشد سرطان متوقف شده و سلول های سرطانی در حال از بین رفتن بودند، اما در این اثنا مثانه جسیکا به شدت آسیب دیده بود.

شیمی درمانی ها و رادیوتراپی های متوالی باعث کوچک شدن مثانه او شده بود به نحوی که دیگر خاصیت الاستیک طبیعی را نداشت. بدین ترتیب این موضوع فشار زیادی به کلیه های جسیکا وارد نموده و پزشکان را وادار به انجام یک جراحی بی سابقه کرد. جراحان با قرار دادن استنت هایی در مجرای ادرار جسیکا به جریان داشتن ادرار از کلیه به مثانه او یاری کردند و سپس با استفاده از بافت روده های او برایش یک مثانه ساختند.

سرطان پیشرفته جسیکا باعث شده بود که وی توان باروری نداشته باشد. خوشبختانه پزشکان از ابتدا فکر این موضوع را نموده و تخمک هایی از او گرفته و منجمد نموده بودند و در ادامه وی توانست به شیوه رحم اجاره ای صاحب فرزند نیز بگردد. مادر 45ساله جسیکا، جنین دخترش و در واقع نوه خودش را به این شیوه برای جسیکا به جهان آورد.

3. ایمپلنت آلت تناسلی

در سال 1978 محمد عبد هنگام بازی در خیابان توسط یک خودرو عبوری زیر گرفته می گردد. این کودک 6ساله صد ها متر روی زمین کشیده شده و صدماتی شدید می بیند. کل آلت تناسلی و بیضه چپش در جریان این تصادف از بین می رود.

اما در سال 2015، این مرد اسکاتلندی زیر تیغ جراحان رفت تا پیوند آلت تناسلی انجام دهد که از آن با عنوان آلت تناسلی بیونیک یاد می شد. ساخت این آلت سه سال 3 ساعت طول کشید. با برداشت گرافت هایی از بازویش و غلاف کردن آن ها به دور یک سیلندر مکانیکی در این مدت برای وی یک آلت نیمه مصنوعی ساخته شده بود که طی یک جراحی 11ساعته در لندن به محل اصلی خود روی بدن عبد پیوند زده شد. همچنین یک سیستم کنترل کننده در درون کیسه بیضه او نهاده شد که با فشار انگشت باعث تزریق مایع موجود در منبع نمکی کیسه به درون بیضه شده و در ادامه آلت متورم شده و حالت نعوظ به خود می گرفت. اولین کوشش عبد برای استفاده از این آلت تناسلی مغلوب شد، اما در ادامه با برطرف عیوب آن کارایی اش را نشان داد.

2. دادن دو قلب به یک بیمار

در سال 2011، جراحان بیمارستان در سن دیگو از یک تکنیک غیرمعمول برای بازگرداندن قلب از کار افتاده یک مرد استفاده کردند. در این عمل پیوند قلب، قلب دومی در سینه این مرد کار گذاشته شد.

در اثر مشکل قلبی این مرد، بطن چپ او دیگر توان پمپاژ کردن خون به اندام های بدن را نداشت. التهاب ریه نیز باعث شده بود که انجام یک عمل پیوند قلب معمول برای جراحان غیرممکن باشد. عضله درون بطن راست قلب این مرد که اسمیت نام داشت به صورت اتوماتیک تقویت شده بود تا مقاومت نسبت به جریان یافتن خون در ریه هایش را جبران کند و قلب جدید نیز فاقد این عضله قدرتمند بوده و در رساندن خون به ریه ها دچار مشکل شده بود. بدین ترتیب خیلی زود قلب اسمیت دوباره از کار افتاد.

برای حل این معضل، پزشکان قلب قدیمی او را به قلب جدیدش متصل کردند. قلب قدیمی او با بطن راست قدرتمندش به تزریق خون بدون اکسیژن به ریه هایش ادامه می داد و بطن چپ قلب جدید نیز خون دارای اکسیژن را به اندام های بدن پمپاژ می کرد. بدین ترتیب آقای اسمیت اکنون دو قلب در سینه خود دارد.

1. برداشتن نیمی از مغز

جسیکا هال دائماً از حملات عصبی رنج می برد و این موضوع باعث شده بود که او نتواند روی حرکات بدنش کنترل داشته و بدنش لرزش داشته باشد. پزشکان به این نتیجه رسیدند که این دختر تگزاسی به یک بیماری عصبی نادر به نام آنسفالیت راسموسن مبتلاست که علت وقوع آن هنوز مشخص نیست هر چند بعضی محققان آن را ناشی از نقص در سیستم ایمنی بدن می دانند. سپس یکی از دو نیمکره مغز مورد حلمه سیستم ایمنی نهاده شده و آغاز به از بین رفتن می نماید که با مشکل در سخن گفتن، فلج موضعی و از دست دادن قدرت کنترل بدن همراه است.

در مراجعه به بیمارستان، جراحان در یک جراحی 7ساعته تمام نیمکره راست مغز جسیکا را برداشتند. در اغلب موارد نیمکره باقیمانده تمامی وظایف نیمکره مفقود شده را بر عهده گرفته و مشکل حل می گردد. پس از این جراحی، جسیکا در دست خود احساس ضعف نموده و بینایی اش تضعیف شد، اما هفته ها فیزیوتراپی بالاخره نتیجه داد و اکنون زندگی طبیعی بدون حملات عصبی دارد.

منبع: listverse

منبع: برترین ها
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 104

به "جراحانی که کار شبیه معجزه انجام دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحانی که کار شبیه معجزه انجام دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید