تصویب کلیات قانون جهش فراوری ، نمایندگان برای توسعه زیست بوم دانش بنیان همدل شدند خبرنگاران

به گزارش ارانیوز، کلیات قانون حمایت از جهش تولیدات دانش بنیان به تصویب رسید و در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در حال آنالیز است.

تصویب کلیات قانون جهش فراوری ، نمایندگان برای توسعه زیست بوم دانش بنیان همدل شدند خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور؛ سال 92 بود که اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری شروع شد. قانونی که رشد، توسعه و آبادانی کشور و رهایی از وابستگی به دکل های نفتی را تضمین می کرد.

در روز های نخست خانواده دانش بنیان ها کوچک بود، اما اکنون با گذشت حدود 8 سال این خانواده گسترده شد. در حال حاضر نزدیک به 6 هزار شرکت دانش بنیان در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور در حال فعالیت هستند. علاوه بر آن بیش از 1200 شرکت خلاق و 6 هزار استارتاپ نیز در کنار پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری، شتابدهنده ها و خانه های خلاق با کوشش خود شکوفایی را برای کشور به ارمغان آورده اند.

اما با گذشت این سال ها احتیاج به تصویب قانونی جدید و بازبینی قانون قبلی احساس شد. بر این اساس، طرح حمایت از فراوریات دانش بنیان توسط نمایندگان در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و در ماه های گذشته در کمیسیون های آموزش و تحقیقات و صنایع مورد بحث و آنالیز نمایندگان نهاده شد.

کلیات این طرح در نهایت در 17 فروردین ماه امسال، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، تصویب شد. امید های بسیاری به تاثیرات مثبت این قانون وجود دارد. در حال حاضر کمیسیون آموزش و تحقیقات در حال آنالیز بیشتر این قانون است تا جزئیات بیشتری به کلیات آن اضافه گردد.

به گفته روح الله متفکر آزاد عضو این کمیسیون، نمایندگان در کوشش هستند تا با جذب نظرات مختلف کارشناسی، قانونی متقن و همه جانبه تر را به تصویب برسانند.

متفکر آزاد نماینده مردم از حوزه انتخابه تبریز، آذرشهر و اسکو همچنین بیان نمود: با توجه به اهمیت توجه به توسعه زیست بوم دانش بنیان و صنایع خلاق، خوشبختانه کلیات طرح جهش فراوری دانش بنیان، با رای قاطع نمایندگان و با 207 رای به تصویب رسید.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه نمود: پیش از تصویب طرح نیز، با توجه به اهمیت آن، فوریت این طرح به رای گذاشته شد و نمایندگان بر اساس ماده 100 آیین نامه داخلی مجلس، فوریت آن را به تصویب رساندند، اولویت بخشی به این طرح در کنار ده ها طرح دیگر، نشانگر سطح اهمیت این موضوع در قوه مقننه است.

دانشیار دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز با اشاره به شعار امسال مبنی بر پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، گفت: یکی از مصادیق پشتیبانی، می تواند تصویب قوانین مناسب و تسهیل بستر های فراوری محصولات خلاق و دانش بنیان باشد. البته در خصوص این طرح، پیشنهادات بسیاری وجود دارد و با توجه به جزئیات پرشمار مورد نظر نمایندگان، طرح جهش فراوری دانش بنیان برای آنالیز بیشتر به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد.

متفکر آزاد، اضافه نمود: کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به عنوان کمیسیون اصلی و کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون ویژه جهش فراوری به عنوان کمیسیون های فرعی در خصوص این طرح اعلام نظر خواهند کرد. یکی از مسائلی که در رابطه با این طرح در دست آنالیز واقع شده است، موضوع حمایت از صنایع نرم و خلاق است.

عضو فراکسیون نمایندگان استان آذربایجان شرقی، ضمن تاکید بر لزوم توجه به همه خواست های فعالان دانش بنیان، گفت: خبر های بسیار خوبی برای فعالان دانش بنیان و خلاق وجود دارد. حمایت های گسترده ای اعم از بسته های حمایت اقتصادی و تسهیلاتی و حمایت های اقتصادیاتی در این طرح گنجانده شده است.

وی همچنین بیان نمود: ما در مجلس شورای اسلامی در کوشش هستیم تا ابزار قانونی لازم را در اختیار مدیریت اجرایی کشور قرار گیرد، امیدواریم، مدیران نیز از تمام ظرفیت های این قانون بهره برداری نمایند و جوابگوی حداکثری احتیاج های زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1281

به "تصویب کلیات قانون جهش فراوری ، نمایندگان برای توسعه زیست بوم دانش بنیان همدل شدند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب کلیات قانون جهش فراوری ، نمایندگان برای توسعه زیست بوم دانش بنیان همدل شدند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید