تبدیل فضاهای کالبدی دانشگاه به سراهای نوآوری بر مبنای ظرفیت استان ها

به گزارش ارانیوز، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فناوری دارای آموزش، پژوهش و نوآوری است، گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی با این نگاه نو وارد عرصه توسعه فناوری و نوآوری شدیم.

تبدیل فضاهای کالبدی دانشگاه به سراهای نوآوری بر مبنای ظرفیت استان ها

به گزارش خبرنگاران، محمدمهدی طهرانچی در مراسم افتتاح مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات که عصر امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در واحد علوم و تحقیقات برگزار گردید، گفت: بسیار خرسندیم که در ایام مبارک هفته وحدت فعالیت سرای نوآوری واحد علوم و تحقیقات را شروع می کنیم.

وی با اشاره به نقش آفرینی دانشگاه آزاد اسلامی در طول 37 سال فعالیت خود، اعلام نمود: دانشگاه آزاد اسلامی بی شک در گام اول خود توانست بزرگ ترین خدمت به لحاظ گسترش آموزش عالی سرزمینی را به کشور داشته باشد. اگر جمهوری اسلامی ایران جزو پنج کشور پیشرو در آهنگ شتابان گسترش آموزش سرزمینی و یکی از 10 کشور اول دنیا از نظر تعداد دانشجویان به حساب می آید، بدون تردید دانشگاه آزاد اسلامی در این موفقیت ها نقش جدی داشته و 38 درصد از آموزش عالی کشور را به صورت یکپارچه و متحد زیر چتر خود گرد هم آورده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تحولات دنیای در دانشگاه و اتفاقاتی که در متن دانشگاه می افتد، باعث شده دانشگاه از فضای کلاس محوری به شبکه محوری تبدیل گردد، اظهار کرد: اکنون مباحثی همچون فناوری و نوآوری در کنار علم، افزون شده که در مواجهه با این تحولات یک راه این بود که از همان منظر علم، فناوری و نوآوری را به عنوان اضافه های تکمیلی علم بپذیریم و نگاه دیگر نیز این است که درک تحولات را به صورت عمیق داشته و دوباره ساختارها را بنا کنیم. در کشور ما فناوری به پژوهش اضافه شده و در این رویکرد معاونت های پژوهشی استعاره هایی تحت عنوان معاونت پژوهش و نوآوری یافتند، در صورتی که می دانیم آموزش و پژوهش رکنی از علم هستند و فناوری نیز در کنار علم تعریف می گردد.

طهرانچی با بیان اینکه فناوری دارای آموزش، پژوهش و نوآوری است، گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی با این نگاه نو وارد عرصه توسعه فناوری و نوآوری شدیم. با توجه به این رویکرد، در ساختار جدید دانشگاه آنچه مربوط به پژوهش های تحصیلات تکمیلی بود به معاونت های موضوعی واگذار شد و معاونت جدیدی تحت عنوان معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری بنیان گذاشته شد و این نگاه جدید یک ساختارسازی نو در واحدهای دانشگاهی به همراه داشت که تحت عنوان سرای نوآوری شکل گرفته است.

وی با تشریح فعالیت ها و عملکرد سراهای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی، توضیح داد: سرای نوآوری محلی تعاملی است که دانشجو به صورت داوطلب کارآفرین وارد سرا شده، تیم تشکیل داده، مورد حمایت نهاد اقتصادی قرار گرفته و در مدرسه خلاقیت و شتاب دهنده شرکت نموده و سپس وارد مرکز رشد می گردد. در مرحله بعدی نیز این تیم ها پس از ورود به پارک علم و فناوری به شرکت های دانش بنیان تبدیل می شوند. همچنین در این فرایند دانشجویی که توانسته اشتغال دانش بنیان ایجاد کند، از دانشگاه خارج می گردد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اشتغال و دانشگاه هویت جدیدی پیدا نموده است، اعلام نمود: دانشگاه آزاد اسلامی با درک این هویت و تغییرات به دنبال یافتن هویت جدیدی است که دوباره با اضافه شدن به مجموعه علم و فناوری، یک حرکت شتابان دیگر را در کشور رقم بزند.

طهرانچی ادامه داد: این دانشگاه در این راستا سرمایه و فضاهای کالبدی بسیاری که در کشور دارد را به عنوان پشتوانه این حرکت قرار داده است. هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی نیز سپرده گذاری واحدها در بانک ها برای اخذ سود بانکی را ممنوع اعلام نمود تا سپرده واحدهای دانشگاهی به عنوان صندوق پژوهش و فناوری به حمایت از نهاد اقتصادی نوآوری درآید.

وی افرود: فضاهای کالبدی دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری و تعامل دکتر ستاری که به عنوان یک حامی جدی در این عرصه به دانشگاه آزاد اسلامی یاری کرد، در حال تبدیل شدن به سراهای نوآوری با موضوعات محوری است. در این راستا اقتصاد هر استان را شناسایی می کنیم تا بتوانیم سرای نوآوری را متناسب با اقتصاد و ظرفیت های هر استان ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: براین اساس، تاکنون بحث امنیت غذایی و فراوری بذر صیفی جات به دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، موضوع چرم و کفش به دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، نساجی به دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد و پشتیبانی و حمایت از صنایع به دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی واگذار شده و کوشش داریم که در هر استان به صورت تخصصی گام برداریم تا یک حرکت شتابان داشته باشیم.

طهرانچی در خاتمه اعلام نمود: خرسندیم که امروز شاهد افتتاح گام اول ایجاد سرای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هستیم. ان شاءالله این حرکت پرثمر، شتابان و پیشرو بوده و بتواند برای جوانان این کشور مؤثر واقع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 227

به "تبدیل فضاهای کالبدی دانشگاه به سراهای نوآوری بر مبنای ظرفیت استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل فضاهای کالبدی دانشگاه به سراهای نوآوری بر مبنای ظرفیت استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید