تامین مواد غذایی فراوان و سالم مرهون تحقیقات است

به گزارش ارانیوز، خبرگزاری خبرنگاران-قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تامین مواد غذایی فراوان و سالم مرهون تحقیقات است.

تامین مواد غذایی فراوان و سالم مرهون تحقیقات است

به گزارش سرویس مالی خبرنگاران، دکتر محسن کاظمینی با اشاره به نقش موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در سلامت جامعه و امنیت غذایی کشور، بر لزوم انجام طرح های کوتاه مدت در قالب تفاهم نامه با سازمان غذا و دارو و بلندمدت جهت آنالیز و تامین نیازهای اساسی کشور و تسهیل صادرات محصولات کشاورزی تاکید نمود.

وی با اشاره به تاکید امام (ره) بر تقویت کشاورزی کشور ، گفت: نگاه امنیت غذایی به سلامت غذایی مربوط است که در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور انجام می گیرد و تامین مواد غذایی فراوان و سالم در سبد غذایی مردم مرهون تحقیقات و زحمات محققان آن است.

به گفته کاظمینی، چنانچه عملیات گیاه پزشکی به موقع در بخش کشاورزی و فراوری غذا صورت نگرفته بود، هم اکنون با وجود آفات و بیماری ها به عنوان عوامل خسارتزای، غذایی وجود نداشت ، لذا همه مردم و مسئولان باید قدردان مجموعه تحقیقات و محققان آن باشند.

قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی موزه های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی را بسیار ارزشمند برشمرد و از آن به عنوان یک مجموعه فوق العاده و ملی یاد کرد که قابل ارزش گذاری مادی نبوده و اظهار امیدواری کرد که در برنامه سال آینده کشور توجه ویژه ای به تحقیقات و حمایت از محققین مبذول شود.

وی ضمن تبریک روز دانشجو و فرا رسیدن هفته پژوهش و اظهار رضایت از حضور در مجموعه های تحقیقاتی و موزه های موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، این بازدید را موجب برطرف خستگی فعالیت های دو ماهه ایشان از زمان تصدی در پست تازه دانست.

معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این نشست، پس از تبریک فرا رسیدن هفته پژوهش بر لزوم تشکیل جلسات مفصل با موسسات تحقیقاتی در برنامه کاری خود اشاره نمود و ضمن تاکید بر قول مساعد وزیر جهاد کشاورزی در حمایت از تحقیقات در زمان قبول مسئولیت ریاست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به وسیله ایشان، بر لزوم حمایت کلیه معاونت ها و سازمان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی از این مهم تاکید نمود.

دکتر خیام نکویی ابراز امیدواری کرد که دوره اخیر دوره پیشرفت بخش تحقیقات در وزارت جهاد کشاورزی باشد و بخش مهمی از آن به مدیریت کلان در سطح وزارتخانه برمی شود. در این راستا، در صورت عدم حمایت از دستاوردهای تحقیقاتی، پیاده سازی نتایج تحقیقات و این دستاوردها در بخش های اجرایی و عرصه های کشاورزی کشور صورت نخواهد گرفت.

وی ضمن ارزشمند شمردن حضور قائم مقام وزیر در قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه و دغدغه ایشان در مورد فعالیت های تحقیقاتی گفت: اهمیت بحث امنیت غذایی در جوامع امروزی به قدری است که عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در این مبحث در ارزیابی عملکرد دولت ها مورد توجه قرار می گیرد.

معاون وزیر در سازمان تحقیقات، با اشاره به ظرفیت منحصر به فرد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سطح خاورمیانه با حدود دو هزار عضو هیات علمی و هشت هزار نیروی کارشناس و پشتیبان اضافه کرد: مجموعه تحقیقات حاصل دسترنج گروه بزرگی از محققین از سال های قبل است و تکریم جایگاه محققین و حمایت مطلوب مادی و معنوی از ایشان باعث اعتلای تحقیقات و توسعه کشور خواهد شد.

رئیس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور نیز در این مراسم گفت: تمام ماموریت های این موسسه در راستای تامین امنیت غذایی کشور در دو محور سلامت غذا و تامین غذا بوده و شعار موسسه نیز غذای بیشتر، غذای بهتر می باشد.

دکتر حسین جعفری بعلاوه آمادگی موسسه را برای پشتیبانی علمی از طرح های قرارگاه امنیت غذایی کشور خاطرنشان کرد.

کدM-ch2531

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1630

به "تامین مواد غذایی فراوان و سالم مرهون تحقیقات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین مواد غذایی فراوان و سالم مرهون تحقیقات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید