بزرگداشت سالروز تولد قائد اعظم در سراسر پاکستان

به گزارش ارانیوز، امروز 25 دسامبر در سراسر پاکستان 146 اُمین سالگرد تولد محمدعلی جناح معروف به قائد اعظم بنیانگذار پاکستان در سراسر این کشور گرامی داشته می گردد.

بزرگداشت سالروز تولد قائد اعظم در سراسر پاکستان

به گزارش خبرنگار دفاتر منطقه ای خبرنگاران؛ امروز 25 دسامبر در سراسر پاکستان 146 اُمین سالگرد تولد محمدعلی جناح معروف به قائد اعظم گرامی داشته می گردد.

محمد علی جناح ملقب به قائد اعظم در 25 دسامبر سال 1876 در یکی از محله های کراچی و در منزل جناح پونجا به جهان آمد.

وی بین 7 خواهر و برادر خود بزرگترین فرزند خانواده بود. پدرش بازرگان بود و خواهرش فاطمه یکی از مبارزان دوران استقلال پاکستان و هندوستان بود. جناح تحصیلات ابتدایی خود را در کراچی و بمبئی به انتها رساند و برای ادامه تحصیلات راهی لندن شد.

وی در سال 1895 از دانشگاه انگلیس فارغ التحصیل شد و بعد از دریافت مدرک دکترای قانون فعالیت سیاسی خود را شروع کرد. بعد از گذراندن دوران تحصیل در مقطع ابتدائی و دبیرستان، در سال 1892 وارد دانشگاه لینکلن شد و بعد از چهار سال تحصیل در رشته حقوق وکیلی توانا شد. سختکوشی و انضباط فکری او صعودش را به مراکز قدرت آسان کرد.

جناح در سال 1896 به کنگره هند پیوست و در سال 1913 به عضویت حزب آل اندیا مسلم لیگ که به وسیله مسلمانان هند تشکیل شده بود عایدی. وی در سال 1916 بعد از برگزاری اجلاس ویژه حزب مسلم لیگ در شهر لکهنو به عنوان رهبر این حزب انتخاب شد.

محمد علی جناح نقش مهمی در نزدیکی کنگره هند با حزب مسلم لیگ برای بیرون کردن انگلیس از هندوستان داشت. در سال 1929 جناح در گزارشی به عنوان گزارش نهرو بر 14 نکته اساسی درباره حقوق مسلمانان تأکید کرد که بعدها مقدمه ای برای تشکیل یک کشور مسلمان شد.

جناح تمام عمر خود را صرف حمایت از حقوق مسلمانان شبه قاره کرد و چون مسلط به قانون بود کوشش های وی به ثمر نشست و انتها توانست کشور پاکستان را تشکیل دهد.

او در سال 1905 به طور رسمی وارد سیاست شد. با ورود محمد علی جناح به حزب کنگره ملی هند که برای یاری به انگلیسی ها تأسیس شده بود، فعالیتهای این حزب که مقرر بود متناسب با منافع انگلیسی ها باشد ، مخالف اهداف آنان عمل کرد.

مسلمانان هم برای حفظ منافع خود حزبی به نام مسلم لیگ را تأسیس کردند. این دو حزب راه استقلال را هموار نمودند و فعالیتهای جناح به استقلال پاکستان منجر شد.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1679

به "بزرگداشت سالروز تولد قائد اعظم در سراسر پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگداشت سالروز تولد قائد اعظم در سراسر پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید