ایستگاه درشکه در تهران؛ بیشتر مسافران این ایستگاه زنان بودند

به گزارش ارانیوز، یکی از تفریحات از یاد رفته، اما خاطره انگیز مرکز نشینان در روزگاری نه چندان دور درشکه سواری بود. چرا که به بهانه زیارت یا ملاقات اقوام و دوستان می توانستند سوار این درشکه های خاطره انگیز شوند و گشتی در خیابان های خاکی تهران قدیم بزنند.

ایستگاه درشکه در تهران؛ بیشتر مسافران این ایستگاه زنان بودند

یکی ازاین ایستگاه های معروف درشکه سواری که مسافران زیادی هم داشت چهارراه خرمشهر تقاطع خیابان سینا بود. تقریبا بیشتر مسافران این ایستگاه زنانی بودند که برای زیارت اهل قبور راهی امام زاده حسن(ع) یا امام زاده معصوم(ع) و حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) می شدند. به هر حال قدیم ترها بهشت زهرایی وجود نداشت و اغلب اموات را در زیارتگاه ها دفن می کردند و معمولا شب ها و روزهای آدینه امام زاده ها شلوغ می شد.

آن طور که در کتاب های تاریخی آمده در خیابان خرمشهر دو کاروانسرا برای پارک دورشکه ها وجود داشت یکی ویژه درشکه هایی که برای حمل آب از قنات فرمانفرما و باغ شاه و خیابان کاشان آبگیری می کردند و دیگری درشکه هایی که برای رفت وآمد مردم در نظر گرفته شده بود. در میان این رفت وآمدهای درشکه ها، پسر بچه های بازیگوش و زرنگ هم بیشترین بهره و لذت را از دورشکه سواری می بردند.

این پسرهای زیرک و بازیگوش مخفیانه پشت اتاقک پارچه ای درشکه پنهان می شدند و در مسیر رفت وبرگشت یک دل سیر مجانی درشکه سواری می کردند. گاهی اوقات درشکه چی ها متوجه حضور بچه ها می شدند و ماجرا را به روی آنها نمی آوردند اما بعضی وقت ها با شلاق هایی که برای راهنمایی اسب ها و قاطرها در دست شان بود آنها را تنبیه می کردند.

درواقع این یواشکی سوار شدن به نوعی بازی بچگانه بچه های تهران قدیم بود تا ساعاتی خوش را در کنار دوستان تجربه نمایند. بعدها با تغییر سبک زندگی و شهری شدن مرکز، بعلاوه ورود اتومبیل به تهران، گاراژی با نام اتو طهماسبی در خیابان قزوین، تقاطع خیابان هلال احمر راه اندازی شد که اتوبوس های این مسیر با دریافت 3 ریال، مسافران را به حرم شاه عبدالعظیم حسنی(ع) می رساندند. درنهایت با آسفالت شدن خیابان ها و جمع شدن درشکه ها از تهران سرگرمی درشکه سواری بچه ها به خاطره ها پیوست.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 19 اسفند 1401 بروزرسانی: 19 اسفند 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1918

به "ایستگاه درشکه در تهران؛ بیشتر مسافران این ایستگاه زنان بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایستگاه درشکه در تهران؛ بیشتر مسافران این ایستگاه زنان بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید