آمریکا تروریسم مالی را سرانجام دهد

به گزارش ارانیوز، ترجمه متن کامل نامه مورخ 22 اسفند 1398 وزیر خارجه به دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر شد.

آمریکا تروریسم مالی را سرانجام دهد

به گزارش خبرنگاران از خبرگزاری صدا و سیما، ترجمه متن کامل نامه مورخ 22 اسفند 1398 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر شد.

بسمه تعالی

جناب آقای انتونی گوترش

دبیرکل محترم سازمان ملل

این نامه را درباره موضوعی بسیار اضطراری برای شما می نویسم. همانگونه که مع الاسف جنابعالی-و تمامی همتایان اینجانب در سراسر جهان-مستحضرید، همگی از شب گذشته به طور رسمی گرفتار یک همه گیری جهانی شده ایم. بیشتر ما تحت تاثیر شیوع بیماری ویروسی به شدت واگیردار کووید 19 قرار گرفته ایم و کشور من جزو کشور هایی است که تا به امروز بیشترین ابتلای کرونا در آن ها گزارش شده است.

در شرایطی که این ویروس شهر ها و روستا های ما را به سرعت در می نوردد، ملت ما-بر خلاف دیگر ملت های مبتلا شده جهان-از عواقب شدیدترین و گسترده ترین تروریسم اقتصادی تاریخ که به صورت غیرقانونی و فراسرزمینی از ماه می 2018 توسط دولت ایالات متحده در پی نقض تعهداتش ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده، رنج می برد.

اگرچه تجهیزات پزشکی، پزشکان، پرستاران، بهیاران و دیگر دست اندرکاران بهداشتی ما جزو بهترین ها در جهان هستند، اما کوشش های ما در تشخیص و درمان بیماران و مبارزه با شیوع کرونا و در نهایت شکست این ویروس با مانع تروریسم اقتصادی دولت ایالات متحده روبرو شده است.

رژیم تحریم های غیرقانونی آمریکا علاوه بر هدف گیری تجارت مشروع ما با جهان، بر تمامی بخش های اقتصاد ایران تاثیر منفی گذاشته و این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا به مردم ما می گوید که اگر می خواهند گرسنه نمانند دولتشان می بایست تسلیم دستورات وقیحانه بیگانگان گردد. اکنون همان مقام آمریکایی با بی شرمی تمام تا آنجا پیش رفته که علنا ارسال دارو برای مردم ایران را به گروگان خود گرفته و فروش دارو را به زیاده خواهی های غیرقانونی و نامربوط مشروط نموده است.

کاملا واضح است که دولت ایالات متحده سیاست تنبیه دسته جمعی مردم ایران را -از جمله به وسیله محرومیت آن ها از خرید اقلام بشردوستانه بر خلاف شعار هایی که مکررا توسط دولتمردان آمریکایی اعلام می گردد-در پیش گرفته است. آنچه که تا اینجا و متاسفانه برای جامعه بین الملل نامشخص باقی مانده این است که تروریسم اقتصادی آمریکا چگونه به طور مشخص-و البته مستقیم-کوشش های ما برای مبارزه با همه گیری کرونا در ایران را به توضیح ذیل تضعیف نموده است:

- تحریم های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده صادرات نفت و اقلام تولیدی را برای ایران به شدت سخت نموده و بنابراین نه تنها بخش دولتی-که تهیه و تدارک غذا و داروی یارانه ای و دیگر کالا های اساسی برای مردم ایران و بویژه آسیب پذیرترین قشر جمعیت را برعهده دارد-هدف قرار داده بلکه به تضعیف کل بخش خصوصی ما که مسئول تامین کالا، ارایه خدمات و اشتغالزایی برای مردم می باشد، منجر شده است. ایالات متحده در کوشش است به وسیله سیاست شکست خورده و شرم آور فشار حدبیشتری-با ارعاب دیگر کشور ها در تجارت قانونی با ایران که اتفاقا بواسطه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مشروع قلمداد شده-منابع دولتی و بخش خصوصی مورد احتیاج ایران برای تضمین اصل بقای مردمش را از بین ببرد.

- تحریم های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و مستقر در ایران برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تقریبا غیرممکن می سازد و حتی اگر یک شرکت خارجی حاضر باشد اقلام مورد احتیاج را به ایران بفروشد و ما بهای آن را به وسیله دارایی هایمان در خارج از کشور بپردازیم، باز هم تحریم های درهم تنیده آمریکا در حوزه حمل و نقل و کشتیرانی، بیمه و بخش های اقتصادی و بانکی چنین تجارتی را برای طرفین امکان ناپذیر می نماید. این اقدام نه تنها با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار است بلکه نقض قوانین کلی بین المللی بشردوستانه- که به مثابه جرم علیه بشریت است- و نیز قرار صادره توسط دیوان بین المللی دادگستری مورخ 3 اکتبر 2018 محسوب می گردد.

- تحریم های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده هزاران شهفرایند ایرانی را در خارج از کشور سردرگم نموده و آن ها را در معرض اختلال فراوان پرواز ها در فرودگاه های اروپایی قرار داده است. در واقع، قطع ارتباط فرودگاه های اروپایی با هواپیمایی ایران ایر طی روز های گذشته به هیچ عنوان به شیوع کرونا مربوط نبود بلکه مستقیما به تحریم خرید و نصب نرم افزار به روز شده برنامه ریزی پرواز توسط آمریکا مربوط می گردد. چنین اقدامات ظالمانه ای هزاران خانواده ایرانی را در اضطراب و فشار ناخواسته در شرایط بحران مبارزه با کرونا قرار داده است و بار دیگر علاوه بر نقض مکرر مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، مقررات سازمان بین المللی هوانوردی (ICAO) و قوانین بین المللی بشردوستانه، خلاف قرار صادره توسط دیوان بین المللی دادگستری مورخ 3 اکتبر 2018 محسوب می گردد.

- علاوه بر هدف گیری معیشت، دسترسی به مراقبت بهداشتی و دارو و نیز عبور و مرور مردم ایران، تحریم های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده حتی دسترسی شهفرایندان ما به اطلاعاتی که دولت به منظور مبارزه با کرونا منتشر می نماید را محدود نموده است. اعمال سانسور غیراخلاقی توسط گوگل بر نرم افزار موبایلی جدیدی تحت عنوان AC 19 -طراحی یک شرکت ایرانی برای یاری به شهفرایندان برای تشخیص بالقوه و مبارزه با کرونا- نیز به دلیل تروریسم اقتصادی آمریکا است که به تولیدکنندکان ایرانی نرم افزار ها اجازه افتتاح حساب در گوگل را فارغ از هر هدفی حتی بشردوستانه نمی دهد.

عالیجناب

چگونه ممکن است محرومیت مردم ایران از دارو و دسترسی به اطلاعات مربوط به درمان کرونا به نفع جهان و دیگر ملت ها تمام گردد؟

متاسفانه شرایط ظالمانه کنونی تاحدودی نتیجه بی عملی بعضی از اعضای جامعه بین المللی است. برای نمونه در زمان حاضر-و حتی پیش از همه گیری جهانی کرونا- چه در حوزه ضدعفونی کننده های بهداشتی، سرنگ یا لوازم تنفسی و چه در کل در حوزه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، واردات ما از اروپا از لحاظ مقدار و ارزش کمتر از دوره پیش از اجرای کامل برجام در سال 2016 است. واردات لوازم استریل کننده پزشکی از اتحادیه اروپا به تنهایی به میزان 75 درصد کاهش یافته است و همین فرایند نامبارک در دیگر زمینه های تجارت ما با اروپا وجود دارد.

دولت ایالات متحده در یک اقدام خلاف اصول اخلاقی نه تنها آنچه خود وقیحانه فشار حدبیشتری بر مردم ایران می خواند را افزایش داده بلکه علاوه بر آن-همانند کرونا که با شیوع خود در حال نابودی آسیب پذیرین شهفرایندان ما است-با وقاحت هر چه تمام ما را درباره مهار این ویروس موعظه هم میکند به نحوی که گویا خودش تا به امروز قادر به کنترل حمله کرونا بوده است!

درشرایطی که دیگر کشور ها اکنون مشغول بحث درباره چگونگی مهار شیوع کرونا هستند-و درحالیکه اقتصادشان ضربه دیده و بیم و هراس در میان شان پدیدار گشته- مردم ایران نه تنها از تاثیرات این ویروس در پی عدم دسترسی کامل و کافی به تجهیزات پزشکی و تامین اقلام بهداشتی در امان نیستند، بلکه اقدامات فراوان دیگری که تروریسم اقتصادی آمریکا توسط آن خانوار های بیشماری را حتی پیش از ابتلای کرونا نابود نموده منجر به وخامت شرایط در ایران شده است. این شرایط آشکارا قابل مشاهده است چراکه تاثیرات اقتصادی و دیگر تاثیرات کرونا حتی در کشور هایی که تعداد مبتلایان کمتری نبست به ایران دارند نیز در حال افزایش است.

با توجه به مطالب فوق الاشاره دولت ایالات متحده می بایست به سرعت به کارزار تروریسم اقتصادی خود علیه مردم ایران انتها دهد و فورا تمامی تحریم هایی را که به صورت غیرقانونی علیه کشور من در تناقض آشکار با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اعمال نموده لغو نماید. به همین منظور، ضروری است که سازمان ملل و اعضای آن به این خواسته مردم ایران در توقف سیاست شرورانه و بدون ثمر دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران توجه کافی مبذول دارند.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه این نامه را به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر نمایید.

عالیجناب، لطفا احترامات فایقه بنده را پذیرا باشید.

محمدجواد ظریف

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

1398/12/22

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 554

به "آمریکا تروریسم مالی را سرانجام دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تروریسم مالی را سرانجام دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید